Skarby Pałacu Brühla – wystawa na placu Piłsudskiego
W przestrzeni placu Piłsudskiego przybyła nowa wystawa, czyli „Skarby Pałacu Brühla”. Po raz pierwszy warszawiacy i osoby odwiedzające stolicę mogą z bliska obejrzeć artefakty z wykopalisk archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla. W specjalnie zaaranżowanym pawilonie, w rogu wygrodzonego pod odbudowę pałaców Saskiego i Brühla terenu, wystawiono historyczne obiekty, takie jak częściowo zachowana rzeźba „Chwała” czy drobne przedmioty codziennego użytku sprzed setek lat. Dotychczas można je było zobaczyć jedynie na zdjęciach.
Gabinet osobliwości króla Augusta
Punktem wyjścia dla wystawy była idea tak zwanej „kunstkamery”, czyli gabinetu osobliwości, swoistego protoplasty europejskich muzeów. Kolekcje takie odzwierciedlały eklektyczne zainteresowania właściciela: mogły się w nich znajdować cenne medale i dzieła sztuki, techniczne wynalazki, a nawet obiekty ezoteryczne. To z kolei przekładało się na zbiory zawierające bardzo różnorodne przedmioty, których współcześnie nie połączylibyśmy w jedną kolekcję. Niezwykle bogaty gabinet osobliwości posiadał w Dreźnie August II Mocny, który obrał sobie Pałac Saski za swą warszawską rezydencję. Jako wytrawny kolekcjoner i miłośnik m.in. porcelany, król rozbudował rodzinne zbiory inaugurując w 1720 roku kolekcję specjalną, której perły można zobaczyć do dziś w muzeum w drezdeńskim Zamku Rezydencyjnym.
Gdzie obejrzeć skarby z Pałacu Brühla?
Wystawa „Skarby Pałacu Brühla” pozwala zobaczyć zabytkowe przedmioty, które wydobyto podczas wykopalisk prowadzonych obecnie kilkadziesiąt metrów dalej, w północno-zachodnim narożniku placu Piłsudskiego. Z kolei od odsłoniętych fundamentów Pałacu Saskiego, czyli historycznego pałacu polskich królów, dzieli wystawę jeszcze mniej, bo zaledwie parę metrów. Pokaz nawiązuje swoim eklektyzmem do dawnych gabinetów osobliwości. Także i tu, w ramach jednego zbioru, pojawiają się różnorodne obiekty o rozmaitych funkcjach, znaczeniu i wieku. Wszystkie jednak łączy przestrzeń, w której zostały znalezione, i wartość historyczna, dzięki której poznajemy dzieje tego miejsca.
Co zobaczymy na wystawie „Skarby Pałacu Brühla”?
Za szkłem pawilonu wystawowego zaprezentowano takie artefakty, jak fragment figurki porcelanowej (prawdopodobnie z XVIII wieku), ornamentalny kieliszek kiduszowy z pocz. XX wieku czy rozmaite szklane przedmioty pochodzące z różnych okresów. Do mniej oczywistych obiektów należy radio detektorowe z lat 30. zeszłego wieku, które mogło być świadkiem pracy urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, znajdującego się w tym okresie w Pałacu Brühla. Jednak największym i najbardziej efektownym artefaktem, który jednocześnie przyciąga wzrok każdego zwiedzającego, jest połowicznie zachowana, alegoryczna rzeźba przedstawiająca postać kobiecą stojącą na podeście z podpisem „Chwała”. Jej bliźniaczkę można zobaczyć… nieopodal, w głównej alei Ogrodu Saskiego!
Prace archeologiczne w Warszawie
Wszystkie obiekty, które można podziwiać na wystawie, pochodzą z prac archeologicznych na terenie dziedzińca i oficyn Pałacu Brühla, czyli obszaru o ponad 4 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsze działania na tym terenie przeprowadzono z początkiem lipca, gdy rozpoczęto usuwanie darni. Z biegiem czasu archeolodzy zaczęli eksplorować kolejne warstwy kulturowe, pieczołowicie analizując oraz inwentaryzując odkryte artefakty. To pierwsze tak kompleksowe działania w tej przestrzeni od końca II wojny światowej.
Cegły z Pałacu Saskiego
Za tło obiektów z wykopalisk archeologicznych posłużył klasyczny mur z cegieł, nawiązujący do odsłoniętych, ceglanych fundamentów przy pl. Piłsudskiego. Tych, którzy są zainteresowani zobaczeniem pozostałości Pałacu Saskiego znajdujących się za ogrodzeniem inwestycji, zapraszamy na ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałacu Saskiego”. W ramach darmowego zwiedzania dyplomowany przewodnik opowie o pasjonującej historii tego miejsca i obiektach, które znaleziono w poszczególnych zakątkach obu skrzydeł historycznego pałacu. Warto jednak się pospieszyć: ze względu na jesienną aurę oprowadzania będą organizowane tylko do 29 października.
Wystawy na placu Piłsudskiego
Prezentowana w przestrzeni placu Piłsudskiego wystawa „Skarby Pałacu Brühla” to nie pierwsza ekspozycja przy terenie inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Osoby, które wcześniej odwiedzały plac, mogły zobaczyć m.in. wystawę „Okruchy przeszłości” przedstawiającą zdjęcia artefaktów odnalezionych podczas prac archeologicznych na terenie Pałacu Saskiego w latach 2006 i 2008. W tej samej przestrzeni, czyli na ogrodzeniu inwestycji, można było później zobaczyć prace artystów biorących udział w Biennale Plakatu w Warszawie.