Kontrast
Czcionka
aktualności

Międzynarodowa wystawa „Dom”: nowa odsłona galerii przy pl. Piłsudskiego

28. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie rozpoczęła się 24 czerwca 2023 r. Miłośnicy tego artystycznego gatunku grafiki użytkowej przez wakacje będą mogli zobaczyć aż pięć wystaw, w tym jedną dostępną przez całą dobę. Będąca częścią wydarzenia ekspozycja „Dom” zdobi ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie i jest kolejną odsłoną miejskiej galerii sztuki przy pl. Piłsudskiego, którą odwiedzić można o dowolnej porze dnia i nocy.

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Historia tego wielkiego święta plakatu sięga 1966 roku. Związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie twórcy z nurtu polskiej szkoły plakatu – Józef Mroszczak, Henryk Tomaszewski i Eryk Lipiński – zainicjowali wówczas pierwszą edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu. Wydarzenie miało miejsce w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych, czyli w przestrzeniach obecnej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Plakat 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie oraz informacja o wystawach w Pałacu Czapskich na ściana w korytarzu budynku Akademii Sztuk Pięknych. W tle osoby odwiedzające wystawę oraz w oddali plakaty na ścianie.
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Pałac Czapskich, ASP, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się otwarciem pokonkursowej wystawy dla studentów kilkunastu uczelni ze świata pn. „Korzenie”, którą zobaczyć można w Galerii Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Uroczyste otwarcie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu miało jednak miejsce wieczorem na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas ceremonii otwarcia międzynarodowe jury przyznało autorom zwycięskich prac nagrody: złoty, srebrny i brązowy medal, wyróżnienia honorowe oraz Nagrodę im. Józefa Mroszczaka. Plakaty można będzie oglądać do 12 września br. w ramach trzech wystaw: Konkursu Głównego i Gościa Specjalnego Alaina Le Querneca we wnętrzach Pałacu Czapskich, a także Wystawy Prac Jurorów na uczelnianym dziedzińcu.

Wystawa „Dom” na pl. Piłsudskiego

Użytkowy aspekt dzieła, jakim jest plakat, podkreśla prof. Lech Majewski, prezydent Biennale: „Wystawy tegorocznej edycji Biennale znów pozwalają widzowi prześledzić, jakie wydarzenia i w jakim miejscu na świecie zainicjowały powstanie plakatów. I do kogo były one kierowane. Bo służebność wobec zdarzeń i zjawisk stanowi o funkcji plakatu i z tym wiążę się posłannictwo artystów traktujących plakat jako medium działania i wywierania wpływu. Chciałbym tu zwrócić uwagę na prace, które składają się na wystawę konkursu tematycznego «Dom»”.

Prof. Lech Majewski na tle wyświetlanego plakatu przedstawiającego wizję domu - bogato zdobiona grafika ze ścianą frontową, dużym portalem, oknami, liczne motywy chińskie.
Prof. Lech Majewski, Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Na 120 plakatach, które można obejrzeć na ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, artyści zaprezentowali swoje wizje związane z pojęciem „dom”. Dla odwiedzających pl. Piłsudskiego w Warszawie to świetna okazja do obcowania ze sztuką użytkową, skłaniająca do refleksji nad rolą, jaką „dom” pełni w życiu człowieka. Wystawa ta stanowi już kolejną odsłonę miejskiej galerii sztuki, która funkcjonować będzie do czasu zakończenia prac związanych z odbudową zespołu pałaców i kamienic. Poprzednia ekspozycja prezentowała znaleziska pozyskane podczas prac archeologicznych na terenie Pałacu Saskiego w latach 2006-2008, a obecnie możną ją zobaczyć wirtualnie – wystawa „Okruchy przeszłości” w wersji online.

Fotorelacja z otwarcia Biennale (Fot. T. Tołłoczko):

Prezes spółki Pałac Saski Jan Kowalski przemawia podczas otwarcia wystawy plakatu. W tle widoczny zarys Grobu Nieznanego Żołnierza.
Widok na plac Piłsudskiego w Warszawie. Na ogrodzeniu wokół inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego zawieszono plansze z wystawą Dom w ramach biennale. W tle zabudowania, w tym budynek Zachęty.
Plakaty zaprezentowane w drewnianych ramach ustawionych na metalowym ogrodzeniu inwestycji na placu Piłsudskiego.
Dwoje ludzi oglądających plakaty zaprezentowane w ramach wystawy Dom na placu Piłsudskiego, podczas Biennale Plakatu.
Jedna z wystaw plakatu podczas biennale plakatu w Warszawie. W wysokim pomieszczeniu pośród plakatów przewija się tłum zwiedzających.

Dowiedz się więcej:

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego

Strona Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]
okładka cyklu filmów na temat Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Na samym środku napis "FENOMEN" na beżowym tle.

Fenomen Pałaców Saskiego i Brühla – cykl na YouTube

Historię Pałaców Saskiego i Brühla nie sposób streścić w kilku słowach, ale można przybliżyć jej najciekawsze rozdziały w dwunastu krótkich filmach.  W cyklu „Fenomen”, który publikujemy co tydzień na naszym kanale YouTube, historycy, archeolodzy i znawcy architektury m.in. pasjonująco tłumaczą, jak kryptolodzy z Pałacu Saskiego pomogli pokonać III Rzeszę czy pokazują, jak jadano na królewskim dworze. […]

Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”

Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kolorowa publikacja zawiera […]
Na metalowym ogrodzenia dwie plansze z nadrukowanymi wizualizacjami: po lewej okrągła sala z fotelami wokół, po prawej widok z lotu ptaka na odbudowany zespół Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W tle za ogrodzeniem liściaste drzewa Ogrodu Saskiego w barwie żółtej i zielono-żółtej.

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego. Wystawa prac konkursowych Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał […]

Rusza Fototeka Pałacu Saskiego

Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. […]