Kontrast
Czcionka
aktualności

Międzynarodowa wystawa „Dom”: nowa odsłona galerii przy pl. Piłsudskiego

28. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie rozpoczęła się 24 czerwca 2023 r. Miłośnicy tego artystycznego gatunku grafiki użytkowej przez wakacje będą mogli zobaczyć aż pięć wystaw, w tym jedną dostępną przez całą dobę. Będąca częścią wydarzenia ekspozycja „Dom” zdobi ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie i jest kolejną odsłoną miejskiej galerii sztuki przy pl. Piłsudskiego, którą odwiedzić można o dowolnej porze dnia i nocy.

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Historia tego wielkiego święta plakatu sięga 1966 roku. Związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie twórcy z nurtu polskiej szkoły plakatu – Józef Mroszczak, Henryk Tomaszewski i Eryk Lipiński – zainicjowali wówczas pierwszą edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu. Wydarzenie miało miejsce w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych, czyli w przestrzeniach obecnej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Plakat 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie oraz informacja o wystawach w Pałacu Czapskich na ściana w korytarzu budynku Akademii Sztuk Pięknych. W tle osoby odwiedzające wystawę oraz w oddali plakaty na ścianie.
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Pałac Czapskich, ASP, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się otwarciem pokonkursowej wystawy dla studentów kilkunastu uczelni ze świata pn. „Korzenie”, którą zobaczyć można w Galerii Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Uroczyste otwarcie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu miało jednak miejsce wieczorem na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas ceremonii otwarcia międzynarodowe jury przyznało autorom zwycięskich prac nagrody: złoty, srebrny i brązowy medal, wyróżnienia honorowe oraz Nagrodę im. Józefa Mroszczaka. Plakaty można będzie oglądać do 12 września br. w ramach trzech wystaw: Konkursu Głównego i Gościa Specjalnego Alaina Le Querneca we wnętrzach Pałacu Czapskich, a także Wystawy Prac Jurorów na uczelnianym dziedzińcu.

Wystawa „Dom” na pl. Piłsudskiego

Użytkowy aspekt dzieła, jakim jest plakat, podkreśla prof. Lech Majewski, prezydent Biennale: „Wystawy tegorocznej edycji Biennale znów pozwalają widzowi prześledzić, jakie wydarzenia i w jakim miejscu na świecie zainicjowały powstanie plakatów. I do kogo były one kierowane. Bo służebność wobec zdarzeń i zjawisk stanowi o funkcji plakatu i z tym wiążę się posłannictwo artystów traktujących plakat jako medium działania i wywierania wpływu. Chciałbym tu zwrócić uwagę na prace, które składają się na wystawę konkursu tematycznego «Dom»”.

Prof. Lech Majewski na tle wyświetlanego plakatu przedstawiającego wizję domu - bogato zdobiona grafika ze ścianą frontową, dużym portalem, oknami, liczne motywy chińskie.
Prof. Lech Majewski, Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Na 120 plakatach, które można obejrzeć na ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, artyści zaprezentowali swoje wizje związane z pojęciem „dom”. Dla odwiedzających pl. Piłsudskiego w Warszawie to świetna okazja do obcowania ze sztuką użytkową, skłaniająca do refleksji nad rolą, jaką „dom” pełni w życiu człowieka. Wystawa ta stanowi już kolejną odsłonę miejskiej galerii sztuki, która funkcjonować będzie do czasu zakończenia prac związanych z odbudową zespołu pałaców i kamienic. Poprzednia ekspozycja prezentowała znaleziska pozyskane podczas prac archeologicznych na terenie Pałacu Saskiego w latach 2006-2008, a obecnie możną ją zobaczyć wirtualnie – wystawa „Okruchy przeszłości” w wersji online.

Fotorelacja z otwarcia Biennale (Fot. T. Tołłoczko):

Prezes spółki Pałac Saski Jan Kowalski przemawia podczas otwarcia wystawy plakatu. W tle widoczny zarys Grobu Nieznanego Żołnierza.
Widok na plac Piłsudskiego w Warszawie. Na ogrodzeniu wokół inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego zawieszono plansze z wystawą Dom w ramach biennale. W tle zabudowania, w tym budynek Zachęty.
Plakaty zaprezentowane w drewnianych ramach ustawionych na metalowym ogrodzeniu inwestycji na placu Piłsudskiego.
Dwoje ludzi oglądających plakaty zaprezentowane w ramach wystawy Dom na placu Piłsudskiego, podczas Biennale Plakatu.
Jedna z wystaw plakatu podczas biennale plakatu w Warszawie. W wysokim pomieszczeniu pośród plakatów przewija się tłum zwiedzających.

Dowiedz się więcej:

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego

Strona Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Książka „Golec rzymski w koszuli” z wyróżnieniem

Tegoroczna publikacja naukowa „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” cieszy się uznaniem. Wydawnictwo, które ukazało się przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie ze spółką Pałac Saski, otrzymało wyróżnienie podczas 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wcześniej książka otrzymała także nominację do Varsavianów Roku w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Golec rzymski w koszuli Zaskakujący […]
Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]