Kontrast
Czcionka
aktualności

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne zagadki archeologiczne.

Biała dama w Pałacu Brühla

Jednym z najwdzięczniejszych obiektów, które znaleziono podczas wykopalisk, jest fragment figurki przedstawiającej kobiecą postać. Wykonany z porcelany artefakt nazwany został pieszczotliwie „pastereczką”, choć tak naprawdę o faktycznym kształcie i pierwotnej funkcji obiektu dowiemy się więcej dopiero po zakończeniu badań, bo wyglądająca na ozdobę figurka równie dobrze mogła być fragmentem serwisu. Na razie można za to powiedzieć, że figurka pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XVIII wieku.

Górna część białej porcelanowej figurki przedstawiającej postać kobiecą. Głowa uniesiona do góry, prawa ręka wyciągnięta do przodu. W tle pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego.
Fragment figurki porcelanowej, prawdopodobnie XVIII w. Fot. T. Tołłoczko

Do najbardziej nieoczekiwanych znalezisk należy maleńkie, przedwojenne naczynie. To pokryty motywami geometrycznymi i roślinnymi kieliszek kiduszowy. Nad takim naczyniem wypełnionym winem odmawiano błogosławieństwo, które było częścią ceremonii odprawianej z okazji szabatu oraz innych świąt żydowskich. Choć w przypadku wykopalisk na terenie Pałacu Brühla i jego okolic znaleziono kubeczek metalowy, który prawdopodobnie był platerowany, powstawały także kieliszki ze szkła i srebra. Do częstych motywów ornamentalnych należały m.in. lulawy, czyli gałązki palmy daktylowej. Podobne zdobienia możemy dostrzec na kieliszku odnalezionym na terenie odbudowywanego pałacu.

Metalowy kieliszek kiduszowy zdobiony motywami roślinnymi, lekko pokryty szaro-zielonym nalotem. Tło rozmyte.
Kieliszek kiduszowy, XX w. Fot. T. Tołłoczko

Resztki z pańskiego stołu

Wśród reliktów, które odkryli archeolodzy, znajduje się duża grupa przedmiotów związanych z jedzeniem. Jeśli chodzi o naczynia, na których dawniej serwowano potrawy, teren wykopalisk okazał się bardzo łaskawy. Znaleziono setki fragmentów talerzy, dzbanów czy butelek, wykonanych z materiałów, takich jak kamionka, fajans i porcelana.

Liczne fragmenty ceramiki i szkła oraz dwie butelki, czyli zagadki archeologiczne czekające na rozwikłanie. Drobne elementy rozłożone są na tekturze znajdującej się na granitowych płytach.
Fragmenty ceramiki i szkła. Fot. T. Tołłoczko

W grupie obiektów związanych z jedzeniem znalazły się także drobne pozostałości potraw, które tu kiedyś spożywano. Do tego typu znalezisk, które mówią nam o tym, jak się żyło w Pałacu Brühla, należą muszle ostryg. Całe garście resztek po tych mięczakach zachowały się w piwniczce, która w połowie XVIII wieku służyła za śmietnik. Ostrygi były w tym dworskim okresie smakołykiem, którym najmożniejsi umilali sobie dni postne. Więcej o wykwintnej i często zaskakującej kuchni tego okresu można dowiedzieć się oglądając jeden z odcinków cyklu „Fenomen”.

Zbiór starych muszli ostryg, brzegi ukruszone.
Muszle ostryg. Fot. T. Tołłoczko

Z niektórych elementów udało się ułożyć prawie całe, przyozdobione w rozmaite ornamenty, naczynia pochodzące m.in. z XVIII wieku. Ten okres był zresztą kluczowy dla rozwoju europejskiej porcelany. To właśnie na początku XVIII stulecia, pod patronatem Augusta II Mocnego, rozpoczęto jej produkcję w Saksonii. Nie mogą więc dziwić znaleziska związane z porcelaną na terenie wokół dawnej rezydencji królewskiej, Pałacu Saskiego.

Fragmenty fajansowego talerza o białej barwie z ciemnym niebieskim wzorem, prawdopodobnie cebulowym, podczas składania w całość. Dookoła inne fragmenty naczyń, które stanowią zagadki archeologiczne do złożenia.
Fragmenty talerza fajansowego, XVIII w. Fot. T. Tołłoczko

Zagadki archeologiczne z Pałacu Brühla

Pomimo lat doświadczeń i szerokiej wiedzy eksperckiej niejednokrotnie zdarza się, że nowo odsłonięty artefakt zaskoczy archeologa. Takie zagadki archeologiczne pojawiły się także tu, pod postacią dwunastu niepozornie wyglądających, obłych przedmiotów ze szkła pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku. Laikowi obiekty te mówią zapewne niewiele i wyglądają jak fragmenty większych przedmiotów, które zniszczyła wojenna pożoga. Po szybkiej kwerendzie naukowej, specjaliści pracujący na terenie dawnego Pałacu Brühla uznali, że mamy najpewniej do czynienia z gładzikami, czyli przedmiotami, którymi można wyprasować trudno dostępne załamki tkanin, szczególnie lnu. Jeden z artefaktów wypróbowano nawet na kawałku materiału, by przetestować działanie swoistego „żelazka”.

Szklany, okrągły przedmiot w kobiecej dłoni to jeden z egzemplarzy zagadki archeologicznej. Na zdjęciu użyty do prasowania kawałka lnu. Białe tło.
Szklany „gładzik” do lnu, XVIII w. Fot. M. Gorzkowska

Przyjaciel człowieka pośród wykopalisk

Do obiektów o znacznie bardziej klarownej funkcji należy uchwyt z wizerunkiem psa, pochodzący sprzed czasów wojny. Obiekt z budzącą sympatię paszczą czworonoga jest tak naprawdę pustą w środku okładziną zakończenia laski. Główka psa myśliwskiego stworzona została z tworzywa sztucznego. Archeolodzy znaleźli ją w przestrzeni dawniej zajmowanej przez południową kordegardę Pałacu Brühla. Z kolei dziś rączkę laski można podziwiać na wystawie „Skarby Pałacu Brühla”, która znajduje się w pawilonie ekspozycyjnym w przestrzeni placu Piłsudskiego.

Wykonana z tworzywa sztucznego rękojeść laski w kształcie głowy psa łowczego na tle pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego.
Rękojeść laski. Fot. T. Tołłoczko

aktualności

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]

Międzynarodowa nagroda architektoniczna dla koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie otrzymała nagrodę w ramach International Architecture Awards 2024. Praca autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – jedna z ponad 850 biorących udział w konkursie – została wyróżniona w kategorii „restoration/renovation”. Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona International Architecture Awards to konkurs organizowany od […]

Nowa Oś Saska: bezpłatne spacery miejskie

Choć tegoroczne wakacje oficjalnie dobiegły końca, cykl spacerów z przewodnikami szlakiem „nowej Osi Saskiej” to doskonała okazja do ich przedłużenia i wypróbowania nowej turystycznej trasy. Najbliższe oprowadzanie po wybranych zakątkach Warszawy odbędzie się 8 września 2024 r., kolejne zaś w pierwsze dwie niedziele października. Do udziału zapraszają przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki (PoWarszawsku), Centrum Praskie Koneser oraz […]

Pałac Saski po sąsiedzku ponownie w warszawskich dzielnicach

Niecodzienna podróż po przedwojennym placu Piłsudskiego dzięki okularom VR czy warsztaty dla dzieci nawiązujące do historii Pałacu Saskiego to cieszące się powodzeniem atrakcje, które powrócą jesienią. Już od 7 września 2024 r. zapraszamy do odwiedzenia „Pałacu Saskiego po sąsiedzku” podczas licznych warszawskich wydarzeń na zakończenie lata. Pałac Saski po sąsiedzku, czyli gdzie? Historyczny zespół Pałacu […]
Grafika z tekstem: "10 września 2024 r., godz. 12.00 Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania. Debata Ekspercka". Beżowe tło, na dole fioletowe korony drzew, w prawym górnym rogu logotypy: Łazienki Królewskie i Pałac Saski.

Ogrody historyczne w dobie zmiany klimatu - debata w Muzeum Łazienki Królewskie

„Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania” to tytuł debaty, która odbędzie się 10 września 2024 r. o godz. 12 w Pałacu na Wyspie. Eksperci architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz zarządzania zielonym dziedzictwem kulturowym podejmą dyskusję na temat związanych ze zmianą klimatu zagrożeń dla kształtu historycznych ogrodów i parków, a […]

Pałac Saski na wystawie „Plany na Przyszłość 2024”

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury gości w swoich przestrzeniach już dwudziestą siódmą edycję wystawy „Plany na Przyszłość 2024”. Pośród najnowszych projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy i sąsiadujących gmin zaprezentowana została również wizja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego autorstwa biura WXCA Group sp. z o.o. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. okazałą makietę przedstawiającą koncepcję odbudowy Pałaców […]
Widok z ukosa na wystawę zdjęciową na metalowym ogrodzeniu. W tle od lewej panorama Warszawy, po prawej drzewa Ogrodu Saskiego. Niebo częściowo zachmurzone.

Warszawa kiedyś i dziś. Nowa wystawa na pl. Piłsudskiego

Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ponownie zmieniło swoje oblicze. Na odwiedzających pl. Piłsudskiego czeka wystawa fotograficzna „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się tu również koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zacznie się o godz. 20:30. Spacerując […]

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]