Święto Ogrodu Saskiego – rodzinne wydarzenie pełne retro atrakcji już 31 maja
Już po raz czwarty Święto Ogrodu Saskiego rozbudzi urokliwe alejki najstarszego parku publicznego w Polsce. W ostatnią sobotę maja 2025 r. spotkamy się w Ogrodzie Saskim, by poczuć atmosferę Warszawy sprzed lat, gdy dostojne Pałace Saski i Brühla wieńczyły jeszcze brzegi tego zielonego salonu stolicy. W tym roku, oprócz tradycyjnych już retro atrakcji dla małych i dużych czy wieczornej potańcówki przy sadzawce, zapraszamy także na nowe wydarzenia. Partnerzy święta, czyli Agencja Wywiadu, Muzeum Historii Polski, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Orkiestra Wojskowa w Lublinie oraz Teatr Żydowski, wzbogacili program o m.in. warsztaty, spektakle, gry miejskie, a nawet o prawdziwą maszynę szyfrującą Enigma.

Ogrodowy wehikuł czasu
Impulsem do spotkania się w głównej alei Ogrodu Saskiego jest 298. rocznica udostępnienia tego miejsca mieszkańcom przez Augusta II Mocnego. Najstarszy park publiczny w Polsce to idealne miejsce, by dotknąć historii czy wspólnie bawić się do muzyki tak, jak i bawiły się tu wcześniejsze pokolenia. W licznych zakątkach ogrodu zagoszczą muzycy, zaś w alei głównej pojawią się dwa rzędy stoisk pełnych zabaw i ciekawostek. Dodatkowe wrażenia zapewnią parady, pokazy mody lat 20. i 30., a nawet musztra wojskowa w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Lublinie. Odważni będą mogli spróbować swoich sił podczas jazdy na welocypedzie. Z kolei pętlą wokół Ogrodu Saskiego co godzinę przejedzie parada zabytkowych automobili. Oldtimery następnie zjadą do swojej bazy na parkingu przed Hotelem Europejskim, gdzie z bliska będzie można przyjrzeć się ich błyszczącym karoseriom.
Królewski plebiscyt i Warsztatownia Chopina
W ogrodowej Ambasadzie Muzeum Historii Polski będzie można m.in. zagłosować na ulubionego władcę w rankingu królów Polski. Niezdecydowanym podpowiemy, że na liście znajdują się oczywiście także władcy z saskiej dynastii Wettynów, czyli wyżej wspomniany August II Mocny i jego syn, August III Sas. Miłośnikom szyfrów i tajemnic polecamy zaś grę terenową dla młodych kryptologów. Z kolei stoisko Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przykuje uwagę specjalnym muzycznym urządzeniem o nazwie Musicon. Dodatkowo będzie można wziąć udział w warsztatach kaligraficznymi nawiązujących do listów młodego Chopina.

Teatr Letni powraca do Ogrodu Saskiego?
Na pobliskiej scenie przy sadzawce o godz. 13:00 będzie można zobaczyć spektakl „Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskiego kabaretu”, który przypomni międzywojenne przeboje. Z kolei wieczorem w tym samym miejscu odbędzie się potańcówka zamykająca Święto Ogrodu Saskiego. Wyjątkową atmosferę zapewnią zespoły CzessBand, Cała Praga Śpiewa i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

W tym samym czasie w przestrzeni pl. Piłsudskiego pojawią się… dwa balony na ogrzane powietrze! Jeśli pogoda dopisze, będzie można wznieść się na chwilę ponad zgiełk placu i zobaczyć centrum stolicy z wyjątkowej perspektywy.
Szczegółowy program wkrótce, do zobaczenia w Ogrodzie Saskim 31 maja od godz. 10!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.