O spółce
Przedmiotem działalności Spółki Celowej jest przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, w tym wykonywanie zadań inwestora w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Działalność Spółki i realizację inwestycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
Jan Zajączkowski - Prezes Zarządu
Jan Zajączkowski to skuteczny manager, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu złożonymi, wieloetapowymi projektami deweloperskimi. W latach 2005-2016 był Prezesem Ekopark S.A. odpowiedzialnym między innymi za realizację nowoczesnego, warszawskiego kwartału mieszkaniowo-usługowego EKO-PARK zlokalizowanego przy Polu Mokotowskim. Był zaangażowany we wszystkie fazy życia projektu, od planowania poprzez finansowanie i jego realizację do zaplanowanego zakończenia inwestycji. Od 2018 roku Jan Zajączkowski zajmował kierownicze stanowiska w Spółkach Polnord S.A. oraz Fundusz Górnośląski S.A.
Jan Zajączkowski jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, podyplomowych studiów managerskich oraz podyplomowych studiów administracji europejskiej.
Joanna Bęza-Bojanowska
Aleksander Galos
Grzegorz Kłoczko
Aldona Machnowska-Góra
Katarzyna Olesiak
Małgorzata Podrecka
Pałac Saski Sp. z o. o.
ul. Marszałkowska 142
00-061 Warszawa
NIP 5252889493
KRS 0000940597
REGON 520764410
Kapitał zakładowy 2 000 000,00 zł
Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS 0000940597
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej – prace przygotowawcze.
Darowizny na odbudowę Pałacu Saskiego
Marzenia o odbudowie majestatycznej zachodniej pierzei warszawskiego placu Piłsudskiego, czyli Pałacu Saskiego, Pałacu Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej, nabierają realnych kształtów. By wspomóc prace i razem odbudować to, co nigdy nie powinno zostać zburzone, zapraszamy do włączenia się we wspólną odbudowę symbolu naszej historii poprzez darowiznę, której wpłatę można odliczyć od podatku.
Jak wpłacić darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego
By przekazać darowiznę, wystarczy dokonać przelewu na specjalne konto przeznaczone do celów zbiórki publicznej:
Pałac Saski Sp. z o.o.
ul. Marszałkowska 142
00-061 Warszawa
Konto PKO BP: 30 1020 1097 0000 7402 0824 6680
Kwotę darowizny na rzecz odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego można odliczyć od podatku w przypadku, gdy rozliczamy dochody opodatkowane według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Należy jednak pamiętać, że suma darowizn, które chcemy odliczyć, nie może przekroczyć 6% dochodu. Przy rozliczeniu podatku prawo do ulgi należy odpowiednio udokumentować poprzez dowód wpłaty na podany rachunek bankowy spółki.
Podstawa prawna darowizn na rzecz odbudowy
Możliwość wpłaty darowizn wynika bezpośrednio z ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz.U. 2021 poz. 1551). Zgodnie z dokumentem, przychodami spółki celowej Pałac Saski sp. z o.o. mogą być nie tylko dotacje celowe czy inne przychody z działalności, ale również darowizny, spadki i zbiórki publiczne. Z kolei dzięki poprawce poselskiej zgłoszonej przez KP KO w drugim czytaniu ustawy i przyjętej 22 lipca 2021 roku podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, darowiznę na rzecz odbudowy można ująć przy rozliczeniu podatku.