Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”
Co kryje się za ogrodzeniem na pl. Piłsudskiego? Ciekawych historii tego miejsca zapraszamy na drugi sezon zwiedzania reliktów istniejącego tu jeszcze niecały wiek temu zespołu pałaców i kamienic. W tym roku – jak sugeruje zresztą nazwa „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” – ścieżka edukacyjna została poszerzona o nową przestrzeń. Oprócz reliktów Pałacu Saskiego zwiedzający zobaczą również część terenu dawnego Pałacu Brühla, niegdyś rokokowej perły warszawskiej architektury, której mury mieściły m.in. przedwojenne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ścieżka edukacyjna – zapisy
Wszystkie oprowadzania trasą wytyczoną wokół historycznych pozostałości prowadzą wykwalifikowani przewodnicy. By wziąć udział, wystarczy wejść na stronę z harmonogramem ścieżki i wybrać odpowiedni dla siebie termin zwiedzania. Dla indywidualnych zwiedzających dostępne będą terminy zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Udział w zwiedzaniu należy potwierdzić za pośrednictwem linku aktywacyjnego przesłanego na wskazany w formularzu adres e-mail.
Zwiedzanie indywidualne - piątki (15:00-19:00), soboty, niedziele i święta (10:00-18:00)
Ścieżka „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” jest również dostępna dla przewodników, którzy chcą oprowadzić własne grupy i posiadają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu na temat ścieżki. Terminy zwiedzania w tym przypadku ustalane są drogą mailową.
Grupy zorganizowane - od poniedziałku do czwartku (10:00-17:00) i w piątki (10:00-15:00)
Zwiedzanie ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” jest w pełni bezpłatne.
Zwiedzanie piwnic Pałaców Saskiego i Brühla
Przewodnicy będą czekać na zwiedzających przy furtce znajdującej się po lewej stronie przeszklonego pawilonu z makietą odbudowywanych obiektów, czyli w południowo-zachodniej części pl. Piłsudskiego. Po przekroczeniu progu terenu inwestycji będzie można zobaczyć zachowaną część reliktów Pałacu Saskiego, w tym najstarsze pozostałości, które wpisano do rejestru zabytków. Biorąc pod uwagę proces badań archeologicznych, historia tego gmachu zostanie przedstawiona w nieoczywisty sposób. Zwiedzający poznają bowiem dzieje w odwrotnej kolejności, od współczesności wstecz, czyli tak, jak pracują archeolodzy odsłaniający kolejne, coraz starsze warstwy kulturowe.
Co nowego zobaczą zwiedzający?
Podczas zwiedzania drugiego skrzydła terenu inwestycji przewodnicy najpierw dokończą opowieść o historii Pałacu Saskiego, a następnie przybliżą pełne ciekawostek losy Pałacu Brühla, tym razem już w kolejności chronologicznej. Ta część będzie nowością także i dla tych, którzy już w zeszłym roku wzięli udział w ścieżce edukacyjnej. Zwiedzający będą mieli możliwość przejścia się w kierunku północnego narożnika pl. Piłsudskiego, gdzie w 2023 roku przeprowadzono badania archeologiczne na obszarze ponad 40 arów. Przewodnik wspomni tu o najciekawszych obiektach, które tu znaleziono, takich jak rzeźba „Chwała” czy porcelanowa „pastereczka”. Warto jednocześnie pamiętać, że był to dopiero pierwszy etap prac, które docelowo obejmą cały teren Pałacu Brühla.
W ubiegłym roku, w ciągu letnich miesięcy, warszawiacy, jak i turyści odwiedzający stolicę, mogli zobaczyć jedynie odsłonięte pozostałości Pałacu Saskiego. W tym czasie ponad stu licencjonowanych przewodników miejskich oprowadziło przeszło siedem tysięcy osób zainteresowanych historią tego miejsca.