Prace parlamentarne nad ustawą
Pierwsze czytanie ustawy, które odbyło się w sejmowych komisjach 20 lipca 2021, rozpoczęło prace polskiego parlamentu nad treścią przepisów o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Pochylą się nad nim posłowie i senatorowie, zgodnie z procesem legislacyjnym. Projekt dokumentów Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście przekazał na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek 7 lipca 2021, zgodnie z deklaracją z 2018 roku o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
USTAWA OPUBLIKOWANA W DZIENNIKU USTAW
24 sierpnia 2021 roku w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. z 2021 r. poz. 1551). Był to ostatni etap procesu legislacyjnego ustawy.
PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ O ODBUDOWIE PAŁACU SASKIEGO
15 sierpnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, w Sali Orderu Orła Białego. Wzięli w niej udział m.in. Marszałek Sejmu, Premier, ministrowie Kancelarii Prezydenta i przedstawiciele zespołu, który opracowywał projekt ustawy, w tym dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Symboliczne podpisanie gotowego aktu prawnego w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej praktycznie kończy proces legislacyjny.
SEJM PRZYJĄŁ WIĘKSZOŚĆ POPRAWEK SENATU
11 sierpnia 2021, na 36. posiedzeniu Sejmu, po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu, posłowie przyjęli większość zaproponowanych przez Senat poprawek do ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP.
SENAT UCHWALIŁ USTAWĘ O INWESTYCJI W ZAKRESIE ODBUDOWY PAŁACU SASKIEGO
6 sierpnia 2021, trzeciego dnia 28. posiedzenia Senatu RP X kadencji, senatorowie uchwalili Ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za głosowało 49 senatorów, 34 było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.
PIERWSZE CZYTANIE USTAWY W SENACIE
3 sierpnia 2021 odbyło się pierwsze czytanie uchwalonej przez Sejm w dniu 23 lipca 2021 r. ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Druk nr 464 skierowano do dalszych prac.
SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ O INWESTYCJI W ZAKRESIE ODBUDOWY PAŁACU SASKIEGO
23 lipca 2021, trzeciego dnia 35. posiedzenia Sejmu IX kadencji, posłowie w III czytaniu uchwalili ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Po piątkowej decyzji dokument trafi pod głosowanie w Senacie.
PIERWSZE CZYTANIE USTAWY W SEJMIE
20 lipca 2021 w sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie ustawy, którą 7 lipca Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście przekazał na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Projekt dotyczy przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Druk nr 1388 skierowano do dalszych prac.
WIZUALIZACJA PAŁACU SASKIEGO
Sto lat po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, można zobaczyć jak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski wraz z kompleksem towarzyszących mu budynków. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia wyjątkowego filmu ukazującego odmieniony plac Piłsudskiego z wizualizacją brył Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.
Krótki film pokazuje kompleks budynków z perspektywy jednego z symboli tego miejsca – Grobu Nieznanego Żołnierza. W arkadach Pałacu Saskiego w 1925 roku odsłonięto pomnik upamiętniający wszystkich polskich żołnierzy poległych w walce o niepodległą Polskę. Głównymi bohaterami filmu są żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego uczestniczący w tradycyjnej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Towarzyszą im mieszkańcy Warszawy i turyści, którym budynki zachodniej pierzei placu Piłsudskiego będą służyły w przyszłości.
Kompleks nowych budynków w przyszłości połączy funkcje reprezentacyjne z użytkowymi. W Pałacu znajdą swoje siedziby między innymi Senat RP i Wojewoda Mazowiecki. Nie zabraknie również przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej dla mieszkańców Warszawy i turystów. Zaplanowano również ekspozycję zabytków znajdujących się w miejscu prac: odkopane podziemia Pałacu będą dostępne dla zwiedzających jako element ścieżki edukacyjnej o historii Warszawy, a Grób Nieznanego Żołnierza wkomponowany zostanie w kolumnadę nowego Pałacu Saskiego, zachowując jednocześnie swoją funkcję upamiętniającą.
PAŁAC SASKI – PERŁA PLACU PIŁSUDSKIEGO
Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej były w latach międzywojennych integralną częścią placu Piłsudskiego, jedną z ważniejszych wizytówek Warszawy oraz symbolem odzyskania Niepodległości. To tu kryptolodzy rozszyfrowali bolszewickie kody podczas wojny 1920 roku i tu rozpracowano niemiecką Enigmę. W kolumnadzie Pałacu w 1925 roku umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza.
W Pałacu Brühla urzędowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w samym Pałacu – Sztab Wojska Polskiego i Biuro Szyfrów. Pałac wraz z placem Saskim, przemianowanym w 1928 roku na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, był świadkiem wielu znaczących przemian Polski po 1918 roku i stał się jednym z symboli Niepodległej i walki o wolność. To jego status i znaczenie dla Polaków spowodowały, że został zburzony przez nazistów 77 lat temu, podczas kończącej się już II wojny światowej.
Wstępne plany odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej przewidują zakończenie prac jeszcze przed 2030 rokiem.
Źródło: niepodlegla.gov.pl