Międzynarodowa wystawa „Dom”: nowa odsłona galerii przy pl. Piłsudskiego
28. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie rozpoczęła się 24 czerwca 2023 r. Miłośnicy tego artystycznego gatunku grafiki użytkowej przez wakacje będą mogli zobaczyć aż pięć wystaw, w tym jedną dostępną przez całą dobę. Będąca częścią wydarzenia ekspozycja „Dom” zdobi ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie i jest kolejną odsłoną miejskiej galerii sztuki przy pl. Piłsudskiego, którą odwiedzić można o dowolnej porze dnia i nocy.
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
Historia tego wielkiego święta plakatu sięga 1966 roku. Związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie twórcy z nurtu polskiej szkoły plakatu – Józef Mroszczak, Henryk Tomaszewski i Eryk Lipiński – zainicjowali wówczas pierwszą edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu. Wydarzenie miało miejsce w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych, czyli w przestrzeniach obecnej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się otwarciem pokonkursowej wystawy dla studentów kilkunastu uczelni ze świata pn. „Korzenie”, którą zobaczyć można w Galerii Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Uroczyste otwarcie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu miało jednak miejsce wieczorem na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas ceremonii otwarcia międzynarodowe jury przyznało autorom zwycięskich prac nagrody: złoty, srebrny i brązowy medal, wyróżnienia honorowe oraz Nagrodę im. Józefa Mroszczaka. Plakaty można będzie oglądać do 12 września br. w ramach trzech wystaw: Konkursu Głównego i Gościa Specjalnego Alaina Le Querneca we wnętrzach Pałacu Czapskich, a także Wystawy Prac Jurorów na uczelnianym dziedzińcu.
Wystawa „Dom” na pl. Piłsudskiego
Użytkowy aspekt dzieła, jakim jest plakat, podkreśla prof. Lech Majewski, prezydent Biennale: „Wystawy tegorocznej edycji Biennale znów pozwalają widzowi prześledzić, jakie wydarzenia i w jakim miejscu na świecie zainicjowały powstanie plakatów. I do kogo były one kierowane. Bo służebność wobec zdarzeń i zjawisk stanowi o funkcji plakatu i z tym wiążę się posłannictwo artystów traktujących plakat jako medium działania i wywierania wpływu. Chciałbym tu zwrócić uwagę na prace, które składają się na wystawę konkursu tematycznego «Dom»”.
Na 120 plakatach, które można obejrzeć na ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, artyści zaprezentowali swoje wizje związane z pojęciem „dom”. Dla odwiedzających pl. Piłsudskiego w Warszawie to świetna okazja do obcowania ze sztuką użytkową, skłaniająca do refleksji nad rolą, jaką „dom” pełni w życiu człowieka. Wystawa ta stanowi już kolejną odsłonę miejskiej galerii sztuki, która funkcjonować będzie do czasu zakończenia prac związanych z odbudową zespołu pałaców i kamienic. Poprzednia ekspozycja prezentowała znaleziska pozyskane podczas prac archeologicznych na terenie Pałacu Saskiego w latach 2006-2008, a obecnie możną ją zobaczyć wirtualnie – wystawa „Okruchy przeszłości” w wersji online.
Fotorelacja z otwarcia Biennale (Fot. T. Tołłoczko):
Dowiedz się więcej:
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.