Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”
Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Kolorowa publikacja zawiera nie tylko szereg historycznych map i archiwalnych fotografii, ale i rysunki przedstawiające dawne stroje czy mundury żołnierskie. W broszurze można znaleźć również modele historyczne pałaców Saskiego i Brühla. Dodatkowo, teksty uzupełniają zdjęcia wybranych obiektów odkrytych podczas prac archeologicznych na terenie Pałacu Saskiego prowadzonych w latach 2006 i 2008. Artefakty te wpierw można było zobaczyć na wielkoformatowej wystawie planszowej „Okruchy przeszłości” na ogrodzeniu wydzielającym teren dawnego pałacu w przestrzeni pl. Piłsudskiego.
Pałac Saski – scenariusze lekcji
Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście” została uzupełniona o scenariusze lekcji stworzone z myślą o szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Przygotowane przez specjalistów WSiP materiały zawierają pomysły jak urozmaicić lekcje historii, języka polskiego czy lekcje wychowawcze, jednocześnie spełniając wymogi podstawy programowej. Na przykład, jednym z tematów poruszanych w scenariuszach jest nowela Bolesława Prusa o tytule „Ogród Saski”. Inna propozycja lekcji dotyczy zaś dziedzictwa kulturowego i pochyla się nad definicją słowa zabytek. Wszystkie materiały dostępne są dla nauczycieli na stronach portalu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.
Broszura edukacyjna w mazowieckich szkołach
Podręczna broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście” ukazała się w nakładzie 15 000 egzemplarzy. Publikacje trafiły do wszystkich typów szkół w województwie mazowieckim, czyli do szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i techników. Broszury mogą pomóc odświeżyć podstawowe informacje na temat historii pałaców, zainspirować prowadzenie lekcji, a także zachęcić do rozważań na temat naszego dziedzictwa podczas wycieczek szkolnych w okolice Grobu Nieznanego Żołnierza.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.