28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego
Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 zmienia swoje oblicze – dotychczasową ekspozycję „Okruchy Przeszłości” zastąpi wystawa tematyczna „DOM”. Jest to część 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, które organizowane jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i potrwa do jesieni. Partnerem generalnym tego kultowego święta plakatu jest Pałac Saski sp. z o.o., a inauguracja samej wystawy plenerowej „DOM” będzie miała miejsce 24 czerwca br. o godz. 18:00 na pl. Piłsudskiego.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
Pierwsza odsłona międzynarodowego wydarzenia poświęconego plakatowi, którego jednym z laureatów jest Andy Warhol, odbyła się 6 czerwca 1966 r. w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych, czyli dzisiejszej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Jej inicjatorami byli uznani twórcy polskiej szkoły plakatu Józef Mroszczak i Henryk Tomaszewski oraz znany satyryk i autor plakatów Eryk Lipiński, wszyscy związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorem tegorocznej edycji, nad przygotowaniem której pracował zespół artystów pod czujnym okiem Prezydenta Międzynarodowego Biennale Plakatu prof. Lecha Majewskiego, jest dr Mateusz Machalski, projektant, typograf i wykładowca na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.
Plakaciści z całego świata mają okazję zaprezentować swoje dzieła biorąc udział w konkursie głównym, do którego zgłaszali plakaty zaprojektowane w latach 2021 – 2023, oraz w konkursie tematycznym, skupiającym się wokół słowa „dom”. Artyści nadesłali łącznie ponad 6000 prac, z których komisja selekcyjna wyłoniła kilkaset najpełniej oddających aktualne tendencje projektowe i poruszających współczesne tematy.
Harmonogram Biennale
24 czerwca, w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, otwarte zostanie aż pięć ekspozycji:
15:00 – „KORZENIE”, międzynarodowa wystawa pokonkursowa dla studentów kilkunastu uczelni ze świata, organizowana we współpracy z grupą Turbo Poster
18:00 – „DOM”, wystawa plenerowa prac biorących udział w konkursie tematycznym na ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej
19:00 – otwarcie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu, w tym Wystawy Głównej, Wystawy Prac Jurorów i ekspozycji Alaina le Querneca, laureata Nagrody Józefa Mroszczaka
Wystawa „DOM” wokół reliktów Pałacu Saskiego
Konkurs tematyczny jest stałym elementem Biennale. Dla przykładu, w poprzedniej edycji prace poruszały problematykę zdrowia w kontekście zmieniającego się świata. W tym roku plakaciści za pośrednictwem swoich prac opowiedzą, jaką rolę w naszym życiu odgrywa „dom”, czy jest czymś więcej niż tylko miejscem zamieszkania oraz co może oznaczać jego utrata. 120 plakatów autorstwa 116 artystów z 27 krajów, wyłonione z 2600 zgłoszonych prac konkursowych, będzie można podziwiać o każdej porze dnia i nocy, aż do października. Dzięki współpracy organizatorów Biennale i spółki Pałac Saski ozdobią one ogrodzenie terenu inwestycji odbudowy zespołu Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, co zapewnia publiczny dostęp do wystawy dla każdego, kto zdecyduje się odwiedzić centrum stolicy.
Miejska galeria sztuki na pl. Piłsudskiego
Wystawa tematyczna „DOM” to już kolejna odsłona miejskiej galerii sztuki, której przestrzeń wystawienniczą zapewnia ogrodzenie terenu prac związanych z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, pozwalające również na podejrzenie odsłoniętych reliktów Pałacu Saskiego. 18 października 2022 r. pojawiły się na nim „Okruchy przeszłości” – ekspozycja archiwalnych zdjęć i plansz edukacyjnych przedstawiających historię tego miejsca, a także artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie pałacowych piwnic w latach 2006 – 2008. Wystawa „DOM” częściowo zastąpi „Okruchy przeszłości”, z którymi wciąż można będzie się zapoznać w wersji online.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.