Contrast
Size
news

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup rekonstrukcyjnych, wieczorna potańcówka oraz premiera ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” to tylko niektóre z niecodziennych atrakcji tego dnia.

Tłumy ludzi stoją na drewnianym parkiecie pośród drzew.
Potańcówka podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Główna aleja Ogrodu Saskiego pełna atrakcji retro

Dla przypomnienia, Święto Ogrodu Saskiego to ukłon w stronę historii tego miejsca, którego podwoje 27 maja 1727 roku – prawie trzysta lat temu! – zostały otwarte dla warszawiaków. Już kolejny raz w ostatnią majową sobotę wraz z wybiciem godziny 10 w rytm orkiestry ruszyła żwawym krokiem parada muzyków, artystów i rekonstruktorów. Meandrując alejkami Ogrodu Saskiego w towarzystwie zabytkowych bicykli uczestnicy parady dotarli do znanej z pocztówek Fontanny Wielkiej, po której okrążeniu rozeszli się hen, ku rozstawionym w głębi parku stoiskom.

Tłum ludzi w alei głównej Ogrodu Saskiego. Na pierwszym planie kobiety w sukienkach i kapeluszach z okresu międzywojennego, za nimi zespół muzyczny z trąbkami i puzonami. W głębi mężczyźni w mundurach wojskowych i eleganckich ubraniach z tej samej epoki. Obok dwóch mężczyzn w kaszkietach jeździ na rowerach z wielkim przednim kołem i małym tylnym. W tle fontanna.
Parada artystów podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Każde ze stoisk uszykowano w dawnej aranżacji tak, by Szanowni Goście na własne oczy zobaczyli, jak onegdaj pracował szewc czy krawiec, jakie znakomitości kupowali podróżnicy, a jakie kolekcjonerzy porcelany oraz jak wyglądały przedwojenne gabinety i kawiarnie, czy salon fotograficzny.

Stoisko z tabliczką na środku o treści zakład krawiecki. W środku powieszone są kurtki, koszule i płaszcze męskie z okresu międzywojennego.
Jedno ze stoisk podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Moc wrażeń dla najmłodszych zapewniły z kolei Salon Zabaw dla Dzieci oraz prowadzone na scenie przy ogrodowej sadzawce warsztaty z sitodruku.

Relacja z Święta Ogrodu Saskiego, zbliżenie na ręce i kolorowe kartki podczas warsztatów  sitodruku.
Warsztaty dla dzieci podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Uwagę wytwornych dam i szarmanckich elegantów bez wątpienia przyciągały nietuzinkowy sklep „Kapota” oraz pokazy mody międzywojennej w wykonaniu GRH Bluszcz i grupy rekonstrukcyjnej Piotra Krukowskiego. Moda jednak nie jedno ma imię, co podczas święta udowodnili tak stróże prawa z posterunku Policji Państwowej podczas pokazów historii umundurowania, jak i pracownicy Sztabu Wojskowego. A skoro już przy służbach jesteśmy, nie sposób pominąć tej dla zdrowa publicznego najważniejszej, która tuż obok zabytkowego ambulansu na stoisku o nazwie Szpital Polowy zaprezentowała dawne przyrządy medyczne.

Trzech mężczyzn w polskich mundurach wojskowych z okresu międzywojnia siedzi wokół drewnianego biurka.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

W Kawiarni Saskiej

Wśród stoisk z atrakcjami retro znalazły się dwie kawiarnie, choć tylko jedna z nich – Kawiarnia Ogrodowa – pełniła swą funkcję w zgodzie z sugerowaną nazwą, a mianowicie można było w niej zobaczyć pokaz parzenia kawy. Mimo że w tej drugiej kawy nie było, przez cały dzień cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem. Warto było odstać swoje w kolejce, bo oferta Kawiarni Saskiej obfitowała w rozmaite atrakcje. Jedną z nich była wirtualna podróż w czasie. Wystarczyło wygodnie usiąść przy stoliku i założyć okulary VR, aby odbyć przejażdżkę bryczką po międzywojennym placu Piłsudskiego i z bliska zobaczyć słynną kolumnadę Pałacu Saskiego.

Mężczyzna mający na głowie nałożone duże okulary technologii VR zasłaniające górną połowę jego twarzy.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Ponadto w kawiarni do pobrania były pocztówki z miejscami na stemple. Uczestnicy tej zabawy zbierali pieczątki na pozostałych stoiskach, a gdy skompletowali już wszystkie, wracali po upominki, wśród których znalazły się materiały edukacyjne związane z realizowaną inwestycją odbudowy Pałacu Saskiego, prowadzonymi w ubiegłym roku na terenie Pałacu Brühla badaniami archeologicznymi, a także bliższe już samemu ogrodowi sadzonki dzikiej róży.

Pocztówka utrzymana w duchu początku dwudziestego wieku z rysunkowymi winietami z Ogrodu Saskiego. Na dole jest pięć okręgów do przybijania pieczątek.
Pocztówka do zbierania pieczątek podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024

Niecodzienne przejażdżki i muzyka na żywo

Oprócz wystaw i pokazów główna aleja Ogrodu Saskiego była też miejscem nauki i zabawy. Uczestnicy mieli bowiem okazję pod czujnym okiem instruktorów z Wytwórni Bicykli i Welocypedów posiąść umiejętność jazdy na tych historycznych jednośladach, zagrać w szachy w Salonie Gier Peter oraz obejrzeć w Cyruliku Warszawskim spektakle w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”.

Mężczyzna w kaszkiecie i pumpach w kratę stoi na jednej nodze na siodełku roweru. Rower ma wielkie przednie koło i maleńkie tylne. Dookoła tłum gapiów w różnym wieku, za nimi drzewa Ogrodu Saskiego.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Ten sam zespół zapewnił też niespodziankę miłośnikom tańca. W pewnym momencie z różnych zakątków ogrodu wyłaniać zaczęły się elegancko ubrane pary, które wraz z wszystkimi chętnymi ruszyły przed siebie tańcząc poloneza. I to wszystko w miejscu, w którym przeszło dwa stulecia temu można było spotkać młodego Fryderyka Chopina, mieszkańca sąsiedniego Pałacu Saskiego.

Pary młodych mężczyzn i kobiet kroczące jedna za drugą w rytm poloneza środkiem alei w Ogrodzie Saskim.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Zgoła inny program muzyczny, choć równie zachęcający do zabawy, przygotowały znakomite zespoły AllDęte, Wah – Wah Brass i Marcin Brassband oraz Kataryniarz Jan. Jak okazało się jednak wieczorową porą, nie były to ostatnie atrakcje dla melomanów i danserów…

Kataryniarz w dawnym stroju występuje przed tłumem ludzi. Za nimi rzeźby ogrodowe i wielkie drzewa Ogrodu Saskiego.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. K. Ślaziński

Potańcówka nad sadzawką w Ogrodzie Saskim

O godzinie 18 alejkami Ogrodu Saskiego ponownie przeszła parada artystów, a chwilę później na scenie przy sadzawce pojawił się zespół zafascynowany złotą erą polskiej muzyki rozrywkowej, grający czasem zapomniane, ale jakże zachęcające do tańca utwory z przedwojennych rewii, kabaretów i filmów. Warszawska Orkiestra Sentymentalna podczas potańcówki wykonała własne aranżacje utworów mistrzów batuty i pióra, Petersburskiego, Golda, Tuwima, Hemara. Śpiewane dawniej przez m.in. Adama Astona czy Hankę Ordonównę piosenki rozgrzały parkiet taneczny do czerwoności. Po godzinie nadszedł czas na chwilę wytchnienia wraz z krótkim quizem z wiedzy i historii najbliższego otoczenia oraz realizowanej odbudowy pałaców i kamienic – zwycięzcom jeszcze raz winszujemy!

Grupka kobiet i mężczyzn na scenie. Za nimi neon o treści Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a za sceną wysokie drzewa.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

W tym czasie na scenie zainstalowali się już kolejni muzycy. Działający już drugą dekadę CzessBand wykonuje akustyczną muzykę miejską, w tym oczywiście warszawskie szlagiery. Formacja na scenie nie była jednak sama, gościnnie wystąpili również seniorzy z zespołu Cała Praga Śpiewa. Jak nie trudno się domyślić, ci którzy byli na parkiecie, a także i wokół niego, ponownie zawirowali w rytm muzyki „pod nóżkę”!

Zespół mężczyzn na scenie. Na pierwszym planie mężczyzna w garniturze w kratę śpiewa i gra na bębnie. W tle fragment Ogrodu Saskiego.
CzessBand, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko
Scena wypełniona zespołem starszych osób w kapeluszach śpiewających do mikrofonów. Przed nimi, pod sceną, wirują w tańcu pary.
Cała Praga Śpiewa, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Atrakcje towarzyszące

Wiele działo się również poza główną aleją Ogrodu Saskiego. Nie lada gratka dla fanów motoryzacji czekała przed Hotelem Europejskim. Mowa oczywiście o ekspozycji zabytkowych aut, którą przygotowało Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach, oraz o cogodzinnych przejazdach wokół Ogrodu Saskiego automobili z kolekcji Blitz Team. W drodze między wystawą a Ogrodem Saskim, oprócz otrzymania najnowszego numeru periodyku „Ogrodnik Saski”, który przybliżył historię zarówno Saskiego Ogrodu, jak i Pałacu, na uczestników wydarzenia czekały dwa przeszklone pawilony. W pierwszym z nich prezentowane są „Skarby Pałacu Brühla”, czyli znaleziska z prowadzonych w ubiegłym roku prac archeologicznych, a w drugim nowiutka makieta całej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, która przybliża kształt odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej.

Widok z miejsca pasażera w starym automobilu na jadące przed nim przedwojenne auto. Po bokach zaparkowane inne stare wozy, pomiędzy którymi stoją tłumy podziwiające auta.
Zabytkowe auta podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”

Tuż obok wspomnianego szklanego pawilonu z makietą znajduje się tajemnicza furtka, przed którą co 20 minut gromadziły się grupy ciekawych historii tego miejsca. Po sprawdzeniu darmowych biletów z Kawiarni Saskiej zwiedzający wchodzili na teren inwestycji odbudowy i wraz z licencjonowanymi przewodnikami podążali ścieżką edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. Podczas 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego najciekawsze wątki z dziejów zespołu pałaców i kamienic usłyszało ponad 600 osób. Tych, którym w sobotę się to nie udało, a także wszystkich chętnych wziąć udział w drugim sezonie poszerzonej o teren Pałacu Brühla ścieżki edukacyjnej serdecznie zapraszamy do zapisów na naszej stronie. Bezpłatne zwiedzanie będzie dostępne co najmniej do końca września.

Dziękujemy za udział w 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego, do zobaczenia za rok w ostatnią sobotę maja!

Grupka osób idzie podestem ustawionym nad odsłoniętymi fundamentami. Po bokach ludzi barierki zabezpieczają trasę. Na pierwszym planie tablica edukacyjna z opisem oraz ilustracjami pokazującymi jak kiedyś wyglądał Pałac Bruhla i sam właściciel, Henryk Bruhl.
Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko
Relacja ze Święta Ogrodu Saskiego z drona. Widok z góry na pokaz dawnych bicykli przed namiotem w alei Ogrodu Saskiego. Dookoła ludzi na rowerach tłum gapiów.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. M. Margas
Widok z lotu ptaka na Ogród Saski. Na środku w alei głównej widać rząd namiotów ze stoiskami. Po lewej sadzawka, przy której znajduje się zadaszona scena muzyczna.
Scena i stoiska podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024 z lotu ptaka, fot. M. Margas
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Herb Warszawy z syrenką trzymającą w lewej ręce tarczę, a w prawej miecz. Obok niego informacja: patronat honorowy Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

news

Archaeological work on the grounds of the Brühl Palace - 2023 season

The first archaeological research on the site of the former Brühl Palace is behind us. In six months of work, almost 10,000 objects from different time periods of were found and inventoried. At the same time, archaeological research has made it possible to confront historical plans of the Brühl Palace with the actual state, uncovering […]

2023: summarising the activities of Pałac Saski sp. z o.o.

Two years have passed since the project to rebuild the Saski Palace, the Brühl Palace and three townhouses on Królewska Street in Warsaw began, implemented on the basis of the Act of 11 August 2021 adopted by the Sejm and the Senate. After the uncovering of the relics of the basement of the Saski Palace, […]

Help us rebuild the Saski Palace with your family photos

After analyzing data on the Saski Palace, Brühl Palace and townhouses on Królewska Street found in domestic and foreign archives, we believe that key photos from before 1945 are still waiting to be discovered in private collections. If you have family pictures of these buildings, share them and rebuild 300 years of Polish history with […]

The first season of the path “Around the basements of the Saski Palace”

With the weather deteriorating and the days getting shorter, the opportunity to visit the exposed foundations of the western frontage of Piłsudski Square came to an end at the end of October 2023. Within a few months, the educational path “Around the basements of the Saski Palace” attracted more than seven thousand people interested in […]
Wizualizacja, widok z lotu ptaka na odbudowany Pałac Saski na tle placu Piłsudskiego w Warszawie. Na pierwszym planie drzewa Ogrodu Saskiego w jesiennej szacie, w tle widoczne również zabudowania miasta.

What will the Saski Palace look like? Competition concepts

We already know the winner of the international and urban planning competition for the development of an architectural concept and area development for the rebuilding of the Saski Palace, the Brühl Palace and townhouses on Królewska Street in Warsaw. Let us take a closer look at the concept of the winner – the studio WXCA […]

Results of the competition for the rebuilding of Saski Palace

At noon on October 12, 2023, the results of the competition for the development of an architectural and landscaping concept concerned with rebuilding of the Saski Palace, the Brühl Palace and townhouses on Królewska Street in Warsaw were announced. Eleven architectural studios and consortiums participated in this international contest. In the second stage, five of […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane.

"Rebuilding What Was Lost" Conference Registration

Registration is now open for academics, researchers, and specialists interested in attending the “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” conference. The event will take place on September 20 and 21, 2023 in Warsaw. The multidisciplinary “Rebuilding What Was Lost” conference is organized by the Saski Palace company together with […]

CFP for “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” Conference

Academics, researchers, and specialists are cordially invited to participate in the international interdisciplinary conference titled “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage”. The event, which will be held on 20 and 21 September 2023 in Warsaw, is organised by Pałac Saski sp. z o.o. – the company tasked with rebuilding […]

Archaeological works commence at the site of the Brühl Palace

As preparatory work has been completed, an important moment has come – not only for the reconstruction process as such, but also for historians and local history enthusiasts. The Pałac Saski company is starting the first stage of archeological works to be performed on the site of the former Brühl Palace. Excavations will be carried […]