Kontrast
Czcionka
aktualności

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup rekonstrukcyjnych, wieczorna potańcówka oraz premiera ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” to tylko niektóre z niecodziennych atrakcji tego dnia.

Tłumy ludzi stoją na drewnianym parkiecie pośród drzew.
Potańcówka podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Główna aleja Ogrodu Saskiego pełna atrakcji retro

Dla przypomnienia, Święto Ogrodu Saskiego to ukłon w stronę historii tego miejsca, którego podwoje 27 maja 1727 roku – prawie trzysta lat temu! – zostały otwarte dla warszawiaków. Już kolejny raz w ostatnią majową sobotę wraz z wybiciem godziny 10 w rytm orkiestry ruszyła żwawym krokiem parada muzyków, artystów i rekonstruktorów. Meandrując alejkami Ogrodu Saskiego w towarzystwie zabytkowych bicykli uczestnicy parady dotarli do znanej z pocztówek Fontanny Wielkiej, po której okrążeniu rozeszli się hen, ku rozstawionym w głębi parku stoiskom.

Tłum ludzi w alei głównej Ogrodu Saskiego. Na pierwszym planie kobiety w sukienkach i kapeluszach z okresu międzywojennego, za nimi zespół muzyczny z trąbkami i puzonami. W głębi mężczyźni w mundurach wojskowych i eleganckich ubraniach z tej samej epoki. Obok dwóch mężczyzn w kaszkietach jeździ na rowerach z wielkim przednim kołem i małym tylnym. W tle fontanna.
Parada artystów podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Każde ze stoisk uszykowano w dawnej aranżacji tak, by Szanowni Goście na własne oczy zobaczyli, jak onegdaj pracował szewc czy krawiec, jakie znakomitości kupowali podróżnicy, a jakie kolekcjonerzy porcelany oraz jak wyglądały przedwojenne gabinety i kawiarnie, czy salon fotograficzny.

Stoisko z tabliczką na środku o treści zakład krawiecki. W środku powieszone są kurtki, koszule i płaszcze męskie z okresu międzywojennego.
Jedno ze stoisk podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Moc wrażeń dla najmłodszych zapewniły z kolei Salon Zabaw dla Dzieci oraz prowadzone na scenie przy ogrodowej sadzawce warsztaty z sitodruku.

Relacja z Święta Ogrodu Saskiego, zbliżenie na ręce i kolorowe kartki podczas warsztatów  sitodruku.
Warsztaty dla dzieci podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Uwagę wytwornych dam i szarmanckich elegantów bez wątpienia przyciągały nietuzinkowy sklep „Kapota” oraz pokazy mody międzywojennej w wykonaniu GRH Bluszcz i grupy rekonstrukcyjnej Piotra Krukowskiego. Moda jednak nie jedno ma imię, co podczas święta udowodnili tak stróże prawa z posterunku Policji Państwowej podczas pokazów historii umundurowania, jak i pracownicy Sztabu Wojskowego. A skoro już przy służbach jesteśmy, nie sposób pominąć tej dla zdrowa publicznego najważniejszej, która tuż obok zabytkowego ambulansu na stoisku o nazwie Szpital Polowy zaprezentowała dawne przyrządy medyczne.

Trzech mężczyzn w polskich mundurach wojskowych z okresu międzywojnia siedzi wokół drewnianego biurka.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

W Kawiarni Saskiej

Wśród stoisk z atrakcjami retro znalazły się dwie kawiarnie, choć tylko jedna z nich – Kawiarnia Ogrodowa – pełniła swą funkcję w zgodzie z sugerowaną nazwą, a mianowicie można było w niej zobaczyć pokaz parzenia kawy. Mimo że w tej drugiej kawy nie było, przez cały dzień cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem. Warto było odstać swoje w kolejce, bo oferta Kawiarni Saskiej obfitowała w rozmaite atrakcje. Jedną z nich była wirtualna podróż w czasie. Wystarczyło wygodnie usiąść przy stoliku i założyć okulary VR, aby odbyć przejażdżkę bryczką po międzywojennym placu Piłsudskiego i z bliska zobaczyć słynną kolumnadę Pałacu Saskiego.

Mężczyzna mający na głowie nałożone duże okulary technologii VR zasłaniające górną połowę jego twarzy.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Ponadto w kawiarni do pobrania były pocztówki z miejscami na stemple. Uczestnicy tej zabawy zbierali pieczątki na pozostałych stoiskach, a gdy skompletowali już wszystkie, wracali po upominki, wśród których znalazły się materiały edukacyjne związane z realizowaną inwestycją odbudowy Pałacu Saskiego, prowadzonymi w ubiegłym roku na terenie Pałacu Brühla badaniami archeologicznymi, a także bliższe już samemu ogrodowi sadzonki dzikiej róży.

Pocztówka utrzymana w duchu początku dwudziestego wieku z rysunkowymi winietami z Ogrodu Saskiego. Na dole jest pięć okręgów do przybijania pieczątek.
Pocztówka do zbierania pieczątek podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024

Niecodzienne przejażdżki i muzyka na żywo

Oprócz wystaw i pokazów główna aleja Ogrodu Saskiego była też miejscem nauki i zabawy. Uczestnicy mieli bowiem okazję pod czujnym okiem instruktorów z Wytwórni Bicykli i Welocypedów posiąść umiejętność jazdy na tych historycznych jednośladach, zagrać w szachy w Salonie Gier Peter oraz obejrzeć w Cyruliku Warszawskim spektakle w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”.

Mężczyzna w kaszkiecie i pumpach w kratę stoi na jednej nodze na siodełku roweru. Rower ma wielkie przednie koło i maleńkie tylne. Dookoła tłum gapiów w różnym wieku, za nimi drzewa Ogrodu Saskiego.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Ten sam zespół zapewnił też niespodziankę miłośnikom tańca. W pewnym momencie z różnych zakątków ogrodu wyłaniać zaczęły się elegancko ubrane pary, które wraz z wszystkimi chętnymi ruszyły przed siebie tańcząc poloneza. I to wszystko w miejscu, w którym przeszło dwa stulecia temu można było spotkać młodego Fryderyka Chopina, mieszkańca sąsiedniego Pałacu Saskiego.

Pary młodych mężczyzn i kobiet kroczące jedna za drugą w rytm poloneza środkiem alei w Ogrodzie Saskim.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Zgoła inny program muzyczny, choć równie zachęcający do zabawy, przygotowały znakomite zespoły AllDęte, Wah – Wah Brass i Marcin Brassband oraz Kataryniarz Jan. Jak okazało się jednak wieczorową porą, nie były to ostatnie atrakcje dla melomanów i danserów…

Kataryniarz w dawnym stroju występuje przed tłumem ludzi. Za nimi rzeźby ogrodowe i wielkie drzewa Ogrodu Saskiego.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. K. Ślaziński

Potańcówka nad sadzawką w Ogrodzie Saskim

O godzinie 18 alejkami Ogrodu Saskiego ponownie przeszła parada artystów, a chwilę później na scenie przy sadzawce pojawił się zespół zafascynowany złotą erą polskiej muzyki rozrywkowej, grający czasem zapomniane, ale jakże zachęcające do tańca utwory z przedwojennych rewii, kabaretów i filmów. Warszawska Orkiestra Sentymentalna podczas potańcówki wykonała własne aranżacje utworów mistrzów batuty i pióra, Petersburskiego, Golda, Tuwima, Hemara. Śpiewane dawniej przez m.in. Adama Astona czy Hankę Ordonównę piosenki rozgrzały parkiet taneczny do czerwoności. Po godzinie nadszedł czas na chwilę wytchnienia wraz z krótkim quizem z wiedzy i historii najbliższego otoczenia oraz realizowanej odbudowy pałaców i kamienic – zwycięzcom jeszcze raz winszujemy!

Grupka kobiet i mężczyzn na scenie. Za nimi neon o treści Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a za sceną wysokie drzewa.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

W tym czasie na scenie zainstalowali się już kolejni muzycy. Działający już drugą dekadę CzessBand wykonuje akustyczną muzykę miejską, w tym oczywiście warszawskie szlagiery. Formacja na scenie nie była jednak sama, gościnnie wystąpili również seniorzy z zespołu Cała Praga Śpiewa. Jak nie trudno się domyślić, ci którzy byli na parkiecie, a także i wokół niego, ponownie zawirowali w rytm muzyki „pod nóżkę”!

Zespół mężczyzn na scenie. Na pierwszym planie mężczyzna w garniturze w kratę śpiewa i gra na bębnie. W tle fragment Ogrodu Saskiego.
CzessBand, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko
Scena wypełniona zespołem starszych osób w kapeluszach śpiewających do mikrofonów. Przed nimi, pod sceną, wirują w tańcu pary.
Cała Praga Śpiewa, Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Atrakcje towarzyszące

Wiele działo się również poza główną aleją Ogrodu Saskiego. Nie lada gratka dla fanów motoryzacji czekała przed Hotelem Europejskim. Mowa oczywiście o ekspozycji zabytkowych aut, którą przygotowało Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach, oraz o cogodzinnych przejazdach wokół Ogrodu Saskiego automobili z kolekcji Blitz Team. W drodze między wystawą a Ogrodem Saskim, oprócz otrzymania najnowszego numeru periodyku „Ogrodnik Saski”, który przybliżył historię zarówno Saskiego Ogrodu, jak i Pałacu, na uczestników wydarzenia czekały dwa przeszklone pawilony. W pierwszym z nich prezentowane są „Skarby Pałacu Brühla”, czyli znaleziska z prowadzonych w ubiegłym roku prac archeologicznych, a w drugim nowiutka makieta całej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, która przybliża kształt odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej.

Widok z miejsca pasażera w starym automobilu na jadące przed nim przedwojenne auto. Po bokach zaparkowane inne stare wozy, pomiędzy którymi stoją tłumy podziwiające auta.
Zabytkowe auta podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko

Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”

Tuż obok wspomnianego szklanego pawilonu z makietą znajduje się tajemnicza furtka, przed którą co 20 minut gromadziły się grupy ciekawych historii tego miejsca. Po sprawdzeniu darmowych biletów z Kawiarni Saskiej zwiedzający wchodzili na teren inwestycji odbudowy i wraz z licencjonowanymi przewodnikami podążali ścieżką edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. Podczas 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego najciekawsze wątki z dziejów zespołu pałaców i kamienic usłyszało ponad 600 osób. Tych, którym w sobotę się to nie udało, a także wszystkich chętnych wziąć udział w drugim sezonie poszerzonej o teren Pałacu Brühla ścieżki edukacyjnej serdecznie zapraszamy do zapisów na naszej stronie. Bezpłatne zwiedzanie będzie dostępne co najmniej do końca września.

Dziękujemy za udział w 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego, do zobaczenia za rok w ostatnią sobotę maja!

Grupka osób idzie podestem ustawionym nad odsłoniętymi fundamentami. Po bokach ludzi barierki zabezpieczają trasę. Na pierwszym planie tablica edukacyjna z opisem oraz ilustracjami pokazującymi jak kiedyś wyglądał Pałac Bruhla i sam właściciel, Henryk Bruhl.
Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024, fot. T. Tołłoczko
Relacja ze Święta Ogrodu Saskiego z drona. Widok z góry na pokaz dawnych bicykli przed namiotem w alei Ogrodu Saskiego. Dookoła ludzi na rowerach tłum gapiów.
Święto Ogrodu Saskiego 2024, fot. M. Margas
Widok z lotu ptaka na Ogród Saski. Na środku w alei głównej widać rząd namiotów ze stoiskami. Po lewej sadzawka, przy której znajduje się zadaszona scena muzyczna.
Scena i stoiska podczas Święta Ogrodu Saskiego 2024 z lotu ptaka, fot. M. Margas
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Herb Warszawy z syrenką trzymającą w lewej ręce tarczę, a w prawej miecz. Obok niego informacja: patronat honorowy Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

aktualności

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]

Pałac Saski po sąsiedzku: udział w warszawskich wydarzeniach plenerowych

Choć kolejna, trzecia edycja Święta Ogrodu Saskiego przeszła już do historii, to nie jedyna okazja, by na świeżym powietrzu poczuć atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Także podczas dzielnicowych wydarzeń sąsiedzkich, które odbywają się w całej Warszawie, można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie wokół Pałacu Saskiego, lub wziąć udział w tematycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, […]

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup […]

Program 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego

25 maja 2024 r., godz. 10.00-20.30, Ogród Saski w Warszawie Program ramowy: 10.00 – parada przez Ogród Saski – start ul. Niecała 14 (przy szkole podstawowej) 10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat związane z Pałacem i Ogrodem Saskim, w tym m.in. warsztaty sitodruku; lokalizacja: scena przy sadzawce 10.20-20.00 – retro stoiska w głównej alei Ogrodu Saskiego […]

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”

Co kryje się za ogrodzeniem na pl. Piłsudskiego? Ciekawych historii tego miejsca zapraszamy na drugi sezon zwiedzania reliktów istniejącego tu jeszcze niecały wiek temu zespołu pałaców i kamienic. W tym roku – jak sugeruje zresztą nazwa „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” – ścieżka edukacyjna została poszerzona o nową przestrzeń. Oprócz reliktów Pałacu Saskiego zwiedzający […]

„Pałac wszystkich przyszłości” – spotkanie z twórcami podczas Warszawskich Targów Książki

Miejsce, od którego zaczyna się przygoda ze stolicą, nowoczesny hub kultury, centralny punkt miasta, słowem: pałac wszystkich przyszłości – tymi wszystkimi określeniami opisać można będzie gmachy powstałe w wyniku odbudowy zachodniej pierzei pl. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie. Najważniejszy punkt na Osi Saskiej łączącej Trakt Królewski i Stare Miasto z nowoczesnym centrum stolicy – centrum kultury, […]

Przed nami Święto Ogrodu Saskiego

Już w sobotę 25 maja 2024 r. od godz. 10 zapraszamy wszystkich, małych i dużych, miłośników rozrywki na świeżym powietrzu na 3. edycję Święta Ogrodu Saskiego. Alejki najstarszego w Polsce publicznego parku miejskiego wypełnią retro atrakcje i muzyka na żywo, a wieczorem parkiet nad sadzawką rozgrzeją przeboje sprzed wieku w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i […]

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego – nowa książka o historii symbolu

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Mniej znane są jednak jego zawiłe losy, które odzwierciedlają burzliwą historię Polski ostatnich stuleci. Nowa publikacja naukowa pt. „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” kreśli fascynujący portret arcydzieła Bertela Thorvaldsena, jednocześnie odkrywając nieznane karty jego historii. Ponad […]

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]