Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Gdańsku
Wędrująca wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” tym razem zawitała do Gdańska. Mieszkańcy Trójmiasta, jak i licznie odwiedzający rejon Zatoki Gdańskiej turyści, mogą zgłębić historię Pałacu Saskiego na ekspozycji ustawionej przy gmachu Muzeum II Wojny Światowej.
Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej”
Spacer pomiędzy kubikami wystawy „Przywracamy Serce Niepodległej” pozwoli dogłębnie poznać historię odbudowywanej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej. Tytuł ekspozycji nawiązuje do roli, jaką pełniło to miejsce na mapie przedwojennej stolicy. To właśnie w Pałacu Saskim zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zagościł Sztab Generalny Wojska Polskiego, a jego korytarze zapełnili później m.in. kryptolodzy walczący z szyfrem niemieckiej Enigmy. W arkadach pałacowej kolumnady łączącej plac Piłsudskiego z Ogrodem Saskim powstał z kolei Grób Nieznanego Żołnierza. W sąsiednim Pałacu Brühla swoją ostoję zaś znalazło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Plac Piłsudskiego, który rozpościerał się przed oboma pałacami, był sceną wielu wydarzeń, tak oficjalnych obchodów państwowych, jak i sportowych wyścigów, czy spontanicznych spotkań.
Gdańsk to już kolejne miasto, które odwiedziła planszowa wystawa plenerowa. Wcześniej wystawę można było zobaczyć m.in. w Łodzi czy Kaliszu. W Gdańsku będzie można ją zwiedzić do 11 września 2023 r., a następnie zostanie przewieziona do nowej lokalizacji: na plac Corazziego przed siedzibą Urzędu Miasta w Radomiu, gdzie będzie dostępna przez kolejny miesiąc.
Recital fortepianowy w Gdyni
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie przygotowano recital fortepianowy, który odbędzie się 5 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdyni, o godz. 17.00. Dla melomanów zagra Mateusz Dubiel. Ten młody i niezwykle utalentowany muzyk zdobył w zeszłym roku I miejsce na 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert będzie nawiązywał do jednej z ciekawszych kart historii Pałacu Saskiego – to właśnie w tym budynku część dzieciństwa spędził młody Fryderyk Chopin.