Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego
Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia historię tego miejsca.
Animacja Pałacu Saskiego
„Włącz Saski!” to nowa atrakcja na stołecznym pl. Piłsudskiego, która rozświetli długie jesiennie wieczory. Będzie to świetna okazja do poznania niezwykłej historii Pałacu Saskiego oraz jego sąsiedniej zabudowy w przyjaznej dla odbiorcy formie. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na przeszklonym pawilonie z makietą odbudowywanego zespołu pałaców i kamienic, aby uruchomić multimedialny pokaz i udać się w podróż m.in. do barokowego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. Specjalnie przygotowana animacja nie tylko przybliża wygląd pałaców na różnych etapach ich historii i zmian architektonicznych. Można tu także poznać sylwetki związanych z tym miejscem postaci. Oprócz wyświetlanych na ścianach pawilonu animacji, miniatura pałaców i kamienic zyskała też wyjątkową iluminację, która zmienia się w toku odtwarzanej z głośników opowieści o historii i przyszłości. Ostatni etap pokazu to już podróż w przyszłość, choć niedaleką. Można w niej bowiem podziwiać odbudowane już Pałace Saski i Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej, a także dowiedzieć się więcej o ich planowanym przeznaczeniu. Pokaz multimedialny dostępny jest po zmroku do godziny 22.00.
Zmiany na pl. Piłsudskiego
Inwestycja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego stale zmienia oblicze tego miejsca. W 2022 r. część placu wygrodzono i rozpoczęły się na niej prace związane z odsłonięciem częściowo zachowanych fundamentów Pałacu Saskiego. W kolejnym roku obszar prac się poszerzył, rozpoczęło się przesadzanie drzew, a następnie archeolodzy odsłonili kolejne relikty, tym razem na terenie dziedzińca i oficyn sąsiedniego Pałacu Brühla.
Każdy z etapów realizowanej inwestycji owocuje również innymi zmianami na placu, które mają na celu przybliżyć jej przebieg. Ogrodzenie terenu odbudowy poza oferowaną możliwością wglądu do środka przez specjalne wizjery, stało się również przestrzenią dla licznych wystaw plenerowych. Do zobaczenia na jego powierzchni były m.in. wizualizacje przywracanej zabudowy wyłonione w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Pokazano również zdjęcia archeologicznych artefaktów, prace w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu czy archiwalne zdjęcia Warszawy z okresu okupacji zestawione ze współczesnością. Oprócz wystaw, w ogrodzenie terenu inwestycji wbudowano również dwa pawilony wystawiennicze. Pierwszy skrywa „skarby Pałacu Brühla”, czyli wybrane obiekty znalezione podczas badań archeologicznych w 2023 r. Z kolei drugi pokazuje miniaturę całego odbudowywanego kompleksu pałaców i kamienic, która tej jesieni zyskała również oprawę audiowizualną i stała się głównym bohaterem multimedialnego pokazu.