Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych z symboli odradzającej się Rzeczpospolitej, czyli Pałaców Saskiego i Brühla.
Festiwal Niepodległa po raz 7.
Tradycyjnie już 11 listopada jeden z najzdobniejszych szlaków stolicy, czyli ul. Krakowskie Przedmieście, ugości wszystkich, którzy winszują sobie tego dnia wspólnie świętować odzyskaną przez Polskę niepodległość. Na królewskim trakcie zobaczymy parady taneczne, brass bandy, orkiestry, szczudlarzy czy historycznych rekonstruktorów, a ducha epoki dopełnią zabytkowe auta i bicykle. Program całego wydarzenia jest pełen twórczych i kreatywnych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Wzorem lat ubiegłych zakresy tematyczne festiwalowej oferty wyznaczą okoliczne dziedzińce. Przed Uniwersytetem Warszawskim rozstawi się scena muzyczna, na deskach której wystąpią Oskar Cyms, Natalia Przybysz i Paktofonika. Nieco dalej, bo przed gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stanie scena z parkietem, gdzie królować będą polskie tańce. Z kolei Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, która udostępnia tak swój dziedziniec, jak i wnętrza Pałacu Czapskich, przybierze oblicze strefy gier, zabaw i warsztatów dla dzieci, a także wystaw, np. nowo otwartej „A teraz fotografia!”. Do tego pojawi się szereg kolejnych atrakcji godnych uwagi, takich jak pokazy wirtualnej rzeczywistości, rewie mody retro czy spektakle.
Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza również Muzeum Historii Polski, które przejęło w tym roku misję zorganizowania Festiwalu od Biura „Niepodległa”. 19. Przystanek Niepodległość, który z kolei odbywa się na Cytadeli Warszawskiej, to okazja do premierowego zwiedzenia wystawy „1025. Narodziny Królestwa”, wzięcia udziału w grze terenowej, twórczych warsztatach, a na koniec dnia w koncercie „Wspólna Niepodległa” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Pałac Saski Dzieciom
Siedziba Akademii Sztuk Pięknych, czyli Pałac Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu, to miejsce, które bez wątpienia powinni odwiedzić najmłodsi uczestnicy festiwalu. Zarówno część dziedzińca uczelni, jak i sam jej budynek zamieniają się bowiem 11 listopada w wielką, kreatywną strefę gier, zabaw i warsztatów dla dzieci. Część z nich odbywa się pod szyldem projektu „Pałac Saski Dzieciom”, w ramach którego w godz. 13-18 zaplanowano warsztaty wokół trzech różnych tematów. Pierwszy z nich to „Mój plac dla Warszawy” na 1. piętrze budynku Akademii. Najmłodsi będą mieli okazję przenieść się w przeszłość, by odkryć fascynujące historie Warszawy ukryte w archiwach Muzeum ASP w Warszawie oraz w Fototece i zbiorach spółki Pałac Saski. Efektem pracy młodych architektów będą karty pracy prezentujące nowe, choć bazujące na historycznym wyglądzie miasta, wizje stołecznych placów.
Pozostałe warsztaty, do udziału w których zapraszamy na parter budynku, to „Pocztówka z Krakowskiego Przedmieścia” oraz „Filmowa podróż po dawnej Warszawie”. W przypadku tego pierwszego, dzieci ponownie skorzystają z archiwalnych fotografii, tym razem skupiając uwagę na pomnikach w przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Do ich wizerunków trzeba będzie dorysować otoczenie, a gotowe prace można będzie następnie wyświetlić w formie kliszy na dużym ekranie. Warsztat filmowy to z kolei połączenie archiwalnych fotografii z wynalazkami współczesności, takimi jak sztuczna inteligencja. Narysowane przez najmłodszych postacie za pośrednictwem specjalnego skanera trafią do wirtualnego świata i ożyją w wyświetlanym na ekranie filmie. Kto wie, może uda się również tchnąć ducha w przedstawione na starych fotografiach pomniki?
Bezpłatne spacery z przewodnikami
Kolejną z atrakcji przygotowanych przez spółkę Pałac Saskich są bezpłatne, historyczne spacery z licencjonowanymi przewodnikami miejskimi. Dla tych, którzy podczas Festiwalu zechcą zażyć trochę ruchu, a przy okazji poznać również historię okolicy, przygotowaliśmy dwie ścieżki tematyczne. Jedna związana jest z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego, druga zaś z sylwetką Fryderyka Chopina. Odpowiadając na pytanie, dlaczego akurat tych dwóch dżentelmenów wybrano, wskazać należy na wspólny ich wątek łączący, czyli fakt, że obydwaj zamieszkiwali wnętrza Pałacu Saskiego – w innych dziejów okresach rzecz jasna.
Spacery zaczynają się o każdej pełnej godzinie, od 13 począwszy i na 17 skończywszy. Zainteresowanych dalszym zgłębianiem losów marszałka Piłsudskiego zapraszamy pod Hotel Bristol (ul. Krakowskie Przedmieście) lub przed fontannę w Ogrodzie Saskim. Spod tej samej fontanny startuje również spacer z najsłynniejszym polskim kompozytorem. Można go również rozpocząć spod pomnika Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu.
Nowy Kuryer Niepodległości
Festiwalową tradycją jest również kolportowany 11 listopada w przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia Kuryer Niepodległości. Specjalne wydanie tej retro gazety pozwala na spokojnie dowiedzieć się, jakich atrakcji podczas Festiwalu można się spodziewać. Jednocześnie zawiera też liczne ciekawostki, tak historyczne, jak i współczesne. Uchylmy rąbka tajemnicy: w tegorocznym numerze przeczytać można m.in. o historii i odbudowie Pałaców Saskiego i Brühla - w tym o sztuce w służbie dyplomacji oraz o obiektach poddawanych skanowaniu 3D. Czytelnicy mogą dowiedzieć się także więcej o setnej rocznicy wprowadzenia do obiegu polskiej waluty, czyli złotego.
Pełny program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu: niepodlegla.gov.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
Organizator Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu: