Kontrast
Czcionka
aktualności

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych z symboli odradzającej się Rzeczpospolitej, czyli Pałaców Saskiego i Brühla.

Festiwal Niepodległa po raz 7.

Tradycyjnie już 11 listopada jeden z najzdobniejszych szlaków stolicy, czyli ul. Krakowskie Przedmieście, ugości wszystkich, którzy winszują sobie tego dnia wspólnie świętować odzyskaną przez Polskę niepodległość. Na królewskim trakcie zobaczymy parady taneczne, brass bandy, orkiestry, szczudlarzy czy historycznych rekonstruktorów, a ducha epoki dopełnią zabytkowe auta i bicykle. Program całego wydarzenia jest pełen twórczych i kreatywnych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Wzorem lat ubiegłych zakresy tematyczne festiwalowej oferty wyznaczą okoliczne dziedzińce. Przed Uniwersytetem Warszawskim rozstawi się scena muzyczna, na deskach której wystąpią Oskar Cyms, Natalia Przybysz i Paktofonika, a przed gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie scena z parkietem, gdzie królować będą polskie tańce. Z kolei Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, która udostępnia tak swój dziedziniec, jak i wnętrza Pałacu Czapskich, przybierze oblicze strefy gier, zabaw i warsztatów dla dzieci, a także wystaw, np. nowo otwartej „A teraz fotografia!”. Do tego pojawi się szereg kolejnych atrakcji godnych uwagi, takich jak pokazy wirtualnej rzeczywistości, rewie mody retro czy spektakle.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza również Muzeum Historii Polski, które przejęło w tym roku misję zorganizowania Festiwalu od Biura „Niepodległa”. 19. Przystanek Niepodległość, który z kolei odbywa się na Cytadeli Warszawskiej, to okazja do premierowego zwiedzenia wystawy „1025. Narodziny Królestwa”, wzięcia udziału w grze terenowej, twórczych warsztatach, a na koniec dnia w koncercie „Wspólna Niepodległa” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Pałac Saski Dzieciom

Siedziba Akademii Sztuk Pięknych, czyli Pałac Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu, to miejsce, które bez wątpienia powinni odwiedzić najmłodsi uczestnicy festiwalu. Zarówno część dziedzińca uczelni, jak i sam jej budynek zamieniają się bowiem 11 listopada w wielką, kreatywną strefę gier, zabaw i warsztatów dla dzieci. Część z nich odbywa się pod szyldem projektu „Pałac Saski Dzieciom”, w ramach którego od godziny 13 do 18 zaplanowano warsztaty wokół trzech różnych tematów. Pierwszy z nich to „Mój plac dla Warszawy” na 1. piętrze budynku Akademii. Najmłodsi będą mieli okazję przenieść się w przeszłość, by odkryć fascynujące historie Warszawy ukryte w archiwach Muzeum ASP w Warszawie oraz w Fototece i zbiorach spółki Pałac Saski. Efektem pracy młodych architektów będą karty pracy prezentujące nowe, choć bazujące na historycznym wyglądzie miasta, wizje stołecznych placów.

Warsztaty dla dzieci podczas Festiwalu Niepodległa w 2023 r. Fot. T. Tołłoczko

Pozostałe warsztaty, do udziału w których zapraszamy na parter budynku, to „Pocztówka z Krakowskiego Przedmieścia” oraz „Filmowa podróż po dawnej Warszawie”. W przypadku tego pierwszego, dzieci ponownie skorzystają z archiwalnych fotografii, ale tym razem skupiając uwagę na pomnikach w przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Do ich wizerunków trzeba będzie dorysować otoczenie, a gotowe prace można będzie następnie wyświetlić w formie kliszy na dużym ekranie. Warsztat filmowy to z kolei połączenie archiwalnych fotografii z wynalazkami współczesności, takimi jak sztuczna inteligencja. Narysowane przez najmłodszych postacie za pośrednictwem specjalnego skanera trafią do wirtualnego świata i ożyją w wyświetlanym na ekranie filmie. Kto wie, może uda się również tchnąć ducha w przedstawione na starych fotografiach pomniki?

Bezpłatne spacery z przewodnikami

Kolejną z atrakcji przygotowanych przez spółkę Pałac Saskich są bezpłatne, historyczne spacery z licencjonowanymi przewodnikami miejskimi. Dla tych, którzy podczas Festiwalu zechcą zażyć trochę ruchu, a przy okazji poznać również historię okolicy, przygotowaliśmy dwie ścieżki tematyczne. Jedna związana jest z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego, druga zaś z sylwetką Fryderyka Chopina. Odpowiadając na pytanie, dlaczego akurat tych dwóch dżentelmenów wybrano, wskazać należy na wspólny ich wątek łączący, czyli fakt, że obydwaj zamieszkiwali wnętrza Pałacu Saskiego – w innych dziejów okresach rzecz jasna.

Spacery zaczynają się o każdej pełnej godzinie, od 13 począwszy i na 17 skończywszy. Zainteresowanych dalszym zgłębianiem losów marszałka Piłsudskiego zapraszamy pod Hotel Bristol (ul. Krakowskie Przedmieście) lub przed fontannę w Ogrodzie Saskim. Spod tej samej fontanny startuje również spacer z najsłynniejszym polskim kompozytorem, ale można go również rozpocząć spod pomnika Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu.

Nowy Kuryer Niepodległości

Festiwalową tradycją jest również kolportowany 11 listopada w przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia Kuryer Niepodległości. Specjalne wydanie tej retro gazety pozwala na spokojnie dowiedzieć się, jakich atrakcji podczas Festiwalu można się spodziewać, ale zawiera też liczne ciekawostki, tak historyczne, jak i współczesne. Uchylmy rąbka tajemnicy: w tegorocznym numerze przeczytać można m.in. o historii i odbudowie Pałaców Saskiego i Brühla - w tym o sztuce w służbie dyplomacji oraz o obiektach poddawanych skanowaniu 3D - a także o setnej rocznicy wprowadzenia do obiegu polskiej waluty, czyli złotego.

Pełny program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu: niepodlegla.gov.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Organizator Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu:

aktualności

Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]

Międzynarodowa nagroda architektoniczna dla koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie otrzymała nagrodę w ramach International Architecture Awards 2024. Praca autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – jedna z ponad 850 biorących udział w konkursie – została wyróżniona w kategorii „restoration/renovation”. Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona International Architecture Awards to konkurs organizowany od […]