Forum dobrych praktyk odbudowy. Pałac Saski a wyzwania nowoczesności
Jakie wyzwania wiążą się z realizacją odbudowy historycznych gmachów przy użyciu najnowszych technologii? To tylko jedno z szeregu zagadnień, jakie pojawiły się podczas zorganizowanego w marcu 2025 r. „Forum dobrych praktyk odbudowy”. Specjalistyczne sympozjum to element trwających prac przygotowawczych do odbudowy zespołu Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.
Od pozostałości piwnic po odbudowaną pierzeję
Uczestnicy forum poświęconemu odbudowie zachodniej pierzei pl. marsz. J. Piłsudskiego rozpoczęli dzień od wizji lokalnej terenu realizowanej obecnie inwestycji. Po zobaczeniu z bliska pozostałości historycznych murów Pałacu Saskiego oraz oficyn Pałacu Brühla, architekci pracowni WXCA Group sp. z o.o. uchylili uczestnikom rąbka tajemnicy prezentując najważniejsze założenia koncepcji odbudowy zespołu pałaców i kamienic, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym (SARP nr 1040). By uświadomić sobie skalę przedsięwzięcia warto przypomnieć, iż nagrodzona koncepcja zakłada ok. 80 tys. m2 powierzchni całkowitej. Pierwszy panel konferencji zakończył się wystąpieniem dr hab. Anny Marii Wierzbickiej i dr Alicji Szmelter z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Przypominając historię oraz opowiadając o architektonicznym detalu, prelegentki jednocześnie zwróciły uwagę na szansę na przywrócenie perły polskiej architektury, jaką jest Pałac Brühla.

Księga dobrych praktyk odbudowy Pałacu Saskiego
Podczas drugiego panelu konferencji uczestnicy i kolejni prelegenci skupili się na wyzwaniach związanych z realizacją projektu odbudowy, które zestawili z katalogiem dobrych praktyk. Część tę w dużej mierze stanowiło podsumowanie cyklu warsztatów eksperckich przeprowadzonych przez Pałac Saski sp. z o.o. w ubiegłym roku. Podczas sesji warsztatowych, poruszających takie obszary tematyczne jak m.in. kamieniarstwo, konstrukcje dachowe czy stolarka okienna, specjaliści branżowi w toku dyskusji wypracowali tzw. księgę dobrych praktyk odbudowy, czyli główne kierunki realizacji inwestycji. Ich określenie jest odpowiedzią na kluczowe wyzwanie: jak pogodzić pieczołowite odtworzenie historycznego kształtu architektonicznego z 31 sierpnia 1939 r. ze współczesnymi wymogami prawa budowlanego oraz najnowszymi trendami tworzenia miejsc użyteczności publicznej.

Przykładem takich współczesnych tendencji jest koncepcja ESG (Environmental, Social, Corporate Governance), której dotyczyło ostatnie z wystąpień podczas konferencji. W budownictwie idea ta zakłada dążenie do stworzenia budynku możliwie jak najmniej obciążającego środowisko, który jednocześnie optymalnie spełnia funkcje społecznie, ale też technologicznie. To z kolei przekłada się na sprawne zarządzanie obiektem – lub obiektami, jak w przypadku odbudowywanego kompleksu Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12.