Archiwalne zdjęcia Osi Saskiej w Fotoplastikonie
Już od soboty 3 września na odwiedzających plac Marszałka Józefa Piłsudskiego czeka nowa atrakcja – fotoplastikon z historycznymi ujęciami Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i Ogrodu Saskiego. Historyczne urządzenie z wizjerami do oglądania umieszczonych w środku fotografii w technice par stereoskopowych dającej wrażenie trójwymiarowości, znajduje się przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Fotoplastikon, który cieszył się wielką popularnością w 2 połowie XIX wieku, stanowi niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasie i zobaczenia, jak wyglądały nieistniejące dziś budynki Pałacu Saskiego oraz Pałacu Brühla, które już niebawem powrócą na mapę Warszawy. Pałac Brühla był uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy. Szczególnie imponująco budynek prezentował się dzięki przebudowie w latach 1933-1937 według projektu Bohdana Pniewskiego.
Ponadto na ukrytych w fotoplastikonie zdjęciach i animacjach zobaczymy również nietuzinkowe obiekty, które istniały w Ogrodzie Saskim. Jednym z nich jest Teatr Letni, funkcjonujący w latach 1870-1939, który powstał jako tymczasowa scena na czas remontu Teatru Wielkiego. Jego scena gościła wiele sław, w tym wyjątkową Helenę Modrzejewską.
Część fotografii przybliża sceny z życia miasta toczące się wokół Pałacu Saskiego. Pojawiają się historie prywatne, takie jak scena przedstawiająca niańki wychodzące z wózkami na spacer w okolicach dostojnej kolumnady pałacu. Jednocześnie zobaczyć można również bardziej oficjalne oblicze pl. Piłsudskiego z paradami wojskowymi na tle Pałacu Saskiego.
Fotoplastikon czeka na odwiedzających do 8 stycznia, zapraszamy do oglądania dawnych fotografii!
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.