Kontrast
Czcionka
aktualności

Warszawa kiedyś i dziś. Nowa wystawa na pl. Piłsudskiego

Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ponownie zmieniło swoje oblicze. Na odwiedzających pl. Piłsudskiego czeka wystawa fotograficzna „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się tu również koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zacznie się o godz. 20:30.

Wystawa czterech zdjęć Warszawy - zestawione ujęcia tych samych miejsc z okresu okupacji niemieckiej ze współczesnymi - na ogrodzeniu terenu odbudowy Pałacu Saskiego.
Wystawa „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”, 2024 r. Fot. T. Tołłoczko

Spacerując dziś ulicami Warszawy obserwujemy miasto, które ulega dynamicznym przemianom architektonicznym, infrastrukturalnym i technologicznym. Jednocześnie naszą uwagę niejednokrotnie przykuwają ślady zakończonej blisko 80 lat temu II wojny światowej. Działania wojenne oraz prowadzona przez niemieckich okupantów po upadku Powstania Warszawskiego planowa akcja niszczenia Warszawy doprowadziły do utraty życia setek tysięcy mieszkańców miasta, jak i utraty blisko ¾ jego zabudowy. O stratach tych przypominają pomniki, kamienne tablice, odbudowane budynki, w tym wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Stare Miasto, a także widoczne wciąż na elewacjach niektórych kamienic ślady po wojennych kulach.

Warszawa w wojennym obiektywie i 80 lat później

„Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego” to tytuł nowej wystawy w przestrzeni pl. Piłsudskiego, na której znalazły się zdjęcia miasta z czasów niemieckiej okupacji, w tym również z samego okresu 63 dni powstańczych walk. Archiwalne kadry, wśród których znalazła się również obrócona w gruzy kolumnada Pałacu Saskiego, zostały zestawione ze współczesnymi ujęciami tych samych miejsc, co pozwala dostrzec skalę powojennych przemian w przestrzeni stołecznych ulic. Oprócz nowych rozwiązań infrastrukturalnych na pierwszy rzut oka widoczne są przede wszystkim zmiany w zabudowie, której ewoluujące dekadami kształty tworzą obraz dzisiejszej Warszawy. Przedstawione na ekspozycji zdjęcia pokazują miasto, które niczym feniks odrodziło się z popiołów, które odbudowało i wciąż odbudowuje swoje historyczne centrum i które na nowo tętni życiem.

Plansza z tablicą informującą o wystawie „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego” oraz mapą Warszawy i naniesionymi na niej punktami, w których wykonano fotografie na wystawie. Po prawej stronie z ukosa widoczne plansze wystawy, na drugim planie budynek Metropolitan.
Wystawa „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”, 2024 r. Fot. T. Tołłoczko

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Tradycyjnie już, bo od 2006 roku, w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pl. marsz. J. Piłsudskiego gromadzi dziesiątki tysięcy osób, które wspólnie śpiewają powstańcze utwory będące jedną z form oporu podczas okupacji. Tegoroczny koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Jan Młynarski. Wstęp na wydarzenie, które rozpocznie się o godzinie 20:30, jest bezpłatny, a ci którzy nie mogą pojawić się na miejscu, będą mogli obejrzeć koncert na antenie TVP 1 oraz w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieczorne ujęcie podświetlonych na biało-czerwono reliktów Pałacu Saskiego. Na drugim planie budynek hotelu Sofitel.
Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Śpiewniki dla wszystkich, którzy w tym szczególnym dniu chcą uczcić pamięć o powstańcach dostępne są na miejscu wydarzenia, a także do pobrania w wersji online. Podobnie jak w ubiegłym roku, niecodzienną oprawę wizualną koncertu zapewni z kolei podświetlenie odsłoniętych reliktów Pałacu Saskiego.

Pałac Saski podczas okupacji

Podczas niemieckiej okupacji Warszawy okolice Pałacu Saskiego znalazły się w granicach tzw. „dzielnicy rządowej”, która objęła część Śródmieścia Północnego, od Ogrodu Saskiego po Krakowskie Przedmieście. Naziści ulokowali tutaj siedziby władz administracyjnych, partyjnych i wojskowych, w związku z czym oficjalnie wstęp do dzielnicy mieli wyłącznie Niemcy. Nie przeszkodziło to jednak podjęciu działań przez polski ruch oporu, którego członkom udało się podpalić makietę – mającej symbolizować niemieckie zwycięstwo – litery V, a także przerobić podpis na jej podstawie. Widniejąca na niej fraza „Deutschland siegt an allen Fronten” po zmianie drugiej z liter „s” na „l” zyskała znaczenie „Niemcy leżą na wszystkich frontach”. Owa nieszczęsna makieta znajdowała się na środku dzisiejszego placu marsz. J. Piłsudskiego, który w okresie okupacji nosił nazwę Adolf-Hitler-Platz. Swój charakter siłą rzeczy zmienił wówczas również Pałac Saski, który z międzywojennej siedziby Sztabu Głównego Wojska Polskiego (do 1928 r. Sztabu Generalnego WP) stał się siedzibą Wehrmachtu i urzędował w nim dowódca niemieckiego garnizonu Warszawy, Reiner Stahel. Sąsiedni Pałac Brühla zagarnął z kolei gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer, lecz obydwaj przedstawiciele okupacyjnej władzy ewakuowali się z pałaców niedługo po wybuchu Powstania Warszawskiego – Fischer 9, a Stahel 24 sierpnia.

Częściowo ocalałe fragmenty kolumnady Pałacu Saskiego nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Wokół gruzy po wysadzeniu Pałacu Saskiego w powietrze w 1944 roku.
Warszawa 1945. Kolumnada Pałacu Saskiego. Fot. Jan Bułhak, Muzeum Narodowe w Warszawie

Z początkiem września zniszczeniu uległa płyta Grobu Nieznanego Żołnierza, po której przejechał niemiecki czołg. Był to jednak wyłącznie prolog do dzieła zniszczenia, jakiego dokonano ponad trzy miesiące później: 18 grudnia naziści wysadzili w powietrze Pałac Brühla, a w dniach 27 i 29 grudnia jego los podzielił również Pałac Saski, z którego ostały się wyłącznie centralne fragmenty kolumnady.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Logotyp Muzeum Powstania Warszawskiego z symbolem Polski Walczącej i nazwą muzeum.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Nowa Oś Saska: bezpłatne spacery miejskie

Choć tegoroczne wakacje oficjalnie dobiegły końca, cykl spacerów z przewodnikami szlakiem „nowej Osi Saskiej” to doskonała okazja do ich przedłużenia i wypróbowania nowej turystycznej trasy. Najbliższe oprowadzanie po wybranych zakątkach Warszawy odbędzie się 8 września 2024 r., kolejne zaś w pierwsze dwie niedziele października. Do udziału zapraszają przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki (PoWarszawsku), Centrum Praskie Koneser oraz […]

Pałac Saski po sąsiedzku ponownie w warszawskich dzielnicach

Niecodzienna podróż po przedwojennym placu Piłsudskiego dzięki okularom VR czy warsztaty dla dzieci nawiązujące do historii Pałacu Saskiego to cieszące się powodzeniem atrakcje, które powrócą jesienią. Już od 7 września 2024 r. zapraszamy do odwiedzenia „Pałacu Saskiego po sąsiedzku” podczas licznych warszawskich wydarzeń na zakończenie lata. Pałac Saski po sąsiedzku, czyli gdzie? Historyczny zespół Pałacu […]
Grafika z tekstem: "10 września 2024 r., godz. 12.00 Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania. Debata Ekspercka". Beżowe tło, na dole fioletowe korony drzew, w prawym górnym rogu logotypy: Łazienki Królewskie i Pałac Saski.

Ogrody historyczne w dobie zmiany klimatu - debata w Muzeum Łazienki Królewskie

„Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania” to tytuł debaty, która odbędzie się 10 września 2024 r. o godz. 12 w Pałacu na Wyspie. Eksperci architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz zarządzania zielonym dziedzictwem kulturowym podejmą dyskusję na temat związanych ze zmianą klimatu zagrożeń dla kształtu historycznych ogrodów i parków, a […]

Pałac Saski na wystawie „Plany na Przyszłość 2024”

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury gości w swoich przestrzeniach już dwudziestą siódmą edycję wystawy „Plany na Przyszłość 2024”. Pośród najnowszych projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy i sąsiadujących gmin zaprezentowana została również wizja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego autorstwa biura WXCA Group sp. z o.o. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. okazałą makietę przedstawiającą koncepcję odbudowy Pałaców […]
Widok z ukosa na wystawę zdjęciową na metalowym ogrodzeniu. W tle od lewej panorama Warszawy, po prawej drzewa Ogrodu Saskiego. Niebo częściowo zachmurzone.

Warszawa kiedyś i dziś. Nowa wystawa na pl. Piłsudskiego

Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ponownie zmieniło swoje oblicze. Na odwiedzających pl. Piłsudskiego czeka wystawa fotograficzna „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się tu również koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zacznie się o godz. 20:30. Spacerując […]

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]

Pałac Saski po sąsiedzku: udział w warszawskich wydarzeniach plenerowych

Choć kolejna, trzecia edycja Święta Ogrodu Saskiego przeszła już do historii, to nie jedyna okazja, by na świeżym powietrzu poczuć atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Także podczas dzielnicowych wydarzeń sąsiedzkich, które odbywają się w całej Warszawie, można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie wokół Pałacu Saskiego, lub wziąć udział w tematycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, […]

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup […]

Program 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego

25 maja 2024 r., godz. 10.00-20.30, Ogród Saski w Warszawie Program ramowy: 10.00 – parada przez Ogród Saski – start ul. Niecała 14 (przy szkole podstawowej) 10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat związane z Pałacem i Ogrodem Saskim, w tym m.in. warsztaty sitodruku; lokalizacja: scena przy sadzawce 10.20-20.00 – retro stoiska w głównej alei Ogrodu Saskiego […]