Kontrast
Czcionka
aktualności

Uczelnie wspierają odbudowę Pałacu Saskiego

Odbudowa kluczowych z punktu widzenia polskiej historii i dziedzictwa kulturowego miejsc, takich jak Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ulicy Królewskiej w Warszawie, nie byłaby możliwa między innymi bez wsparcia merytorycznego polskich uczelni. Naszym wspólnym celem jest dochowanie wszelkiej dbałości o szczegóły związane z architekturą odbudowywanych gmachów, zagospodarowaniem zarówno ich wnętrz, jak i otoczenia oraz poszanowanie norm i zasad obowiązujących przy realizacji tego typu inwestycji.

Wsparcie SGGW dla odbudowy Pałacu Saskiego

Od lewej: Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada oraz Prezesi Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o. o. Jan Kowalski i Robert Bernisz podpisują list intencyjny. W tle sztandar uczelni przedstawiający jej godło oraz złoty napis: "W służbie nauki i wyżywienia kraju".
Podpisanie listu intencyjnego z SGGW, 6.06.2022 r. Fot. M. Skwara

6 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reprezentowaną przez rektora uczelni, prof. dr hab. Michała Zasadę. W imieniu Spółki swoje podpisy złożyli Prezesi Zarządu Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Uczelnia prowadzi działania m. in. z zakresu ekologii, ochrony środowiska miejskiego, arborystyki oraz zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Spółka wraz z uczelnią zadeklarowały wolę współdziałania ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia udzielonego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na rzecz Spółki w ramach prowadzenia działań zmierzających do sprawnej i rzetelnej realizacji inwestycji, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych, wydarzeń artystycznych i naukowych, a także współpracy z pracownikami w ramach ustalonych dyscyplin nauki.

Uścisk dłoni Rektora SGGW prof. dr hab.  Michała Zasady i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego na tle sztandaru uczelni.
Od lewej: Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i Prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Podczas spotkania Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada zaznaczył, że:

„Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego od lat prowadzi szeroko zakrojone badania naukowe przyczyniające się do wzrostu znaczenia polskiej nauki w świecie, m.in. z zakresu zagospodarowania przestrzeni miejskiej.”

Nawiązując do odbudowy Pałacu dodał:

„Współpraca w zakresie przywrócenia naszemu miastu tak obszernego fragmentu dawnej tkanki miejskiej, realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych miejskich Ogrodów, to szansa na stworzenie w tym miejscu wartościowej, dobrze zorganizowanej przestrzeni dla warszawiaków i turystów czy studentów odwiedzających stolicę.” 

Nadzieję na owocną współpracę wyraził również prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski:

„Ogromnie cieszy nas chęć współpracy i wsparcie ze strony największych polskich uczelni, uznanych ośrodków naukowych i badawczych, takich jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jestem przekonany, że zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów, naukowców, badaczy, ludzi nauki związanych z uczelnią przyczyni się do jak najlepszej realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, która przeprowadzona zostanie w poszanowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego.”

Zaangażowanie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Przy ławie siedzą i składają podpisy pod listem intencyjnym: od lewej Rektor ASP profesor Błażej Ostoja Lniski, prezes zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski oraz członek zarządu Spółki Robert Bernisz
Podpisanie listu intencyjnego z ASP, 20.06.2022 r. Fot. M. Skwara

Kolejny list intencyjny został podpisany 20 czerwca 2022 roku z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje podpisy uroczyście złożyli Rektor ASP prof. Błażej Ostoja Lniski oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce - na tle pozostałych wyróżnia się największą liczbą studentów, doktorantów oraz pracowników. Początki jej istnienia sięgają 1766 roku, kiedy to na prośbę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego włoski malarz Marcello Bacciarelli, pracujący wówczas na dworze królewskim, przygotował generalną koncepcję i treść edyktu królewskiego o Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uścisk dłoni Rektora ASP prof. Błażeja Ostoja Lniskiego i prezesa zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego
Od lewej: Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski i Prezes Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Rektor ASP w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski uzasadnił nawiązanie współpracy w słowach:

„Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oprócz prowadzenia działalności dydaktycznej i artystycznej od lat angażuje się także w różnego rodzaju inicjatywy, również te związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej. Odbudowa Pałacu Saskiego i towarzyszących mu gmachów stanowiąca symboliczne zakończenie powojennej odbudowy Warszawy jest nam bliska również ze względu na umiejscowienie budynków Akademii - znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Piłsudskiego. Jestem przekonany, że odbudowa przyczyni się do dalszego rozwoju tej części miasta, zmieniając ją w centrum życia kulturalnego.”

O kontynuacji wspólnych działań przypomniał prezes Spółki Jan Kowalski:

„Zawarcie listu intencyjnego pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to kolejny etap współpracy pomiędzy naszymi organizacjami. Cieszę się, że również środowisko artystyczne wspierać nas będzie w naszych działaniach. Wiedza, doświadczenie, a także kreatywność i otwartość zarówno pracowników uczelni, jak i studentów, bez wątpienia stanowić będą cenny wkład w proces odbudowy dawnej tkanki miejskiej. Liczymy, że dzięki tego typu różnorodnym współpracom uda nam się nie tylko odtworzyć historyczne gmachy, lecz także przywrócić ducha tych miejsc.”

Działamy wspólnie z Politechniką Warszawską

Przy stole zasiada rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Cicirko. Następuje podpisanie listu intencyjnego.
Podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Warszawską, 1.07.2022 r. Fot. K. Durmaj

1 lipca 2022 do sygnatariuszy listów intencyjnych na rzecz odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego dołączyła Politechnika Warszawska. Dokument został podpisany przez rektora uczelni prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zarembę oraz Jana Kowalskiego i Roberta Cicirko, przedstawicieli zarządu Pałac Saski sp. z o.o.

Politechnika Warszawska jest największą i najstarszą uczelnią techniczną w kraju, na przestrzeni lat wykształciła wielu uznanych specjalistów, między innymi inżynierów i architektów otwartych na potrzeby społeczeństwa. Promuje ideę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych.

Uścisk dłoni rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego - obydwaj uśmiechnięci, w tle ścianka Politechniki Warszawskiej m.in. przedstawiająca jej godło.
Od lewej: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba i Prezes Zarządu Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. K. Durmaj

Uczelnia jest cenionym partnerem do współpracy badawczej i biznesowej, który realizując swoją misję i działania statutowe angażuje się także w liczne działania kulturalne. Mając na uwadze szczególny charakter przedsięwzięcia, jakim jest odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej Politechnika Warszawska wyraziła chęć wsparcia projektu poprzez różnego rodzaju działania o charakterze naukowym.

Współpraca z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dokument listu intencyjnego oraz teczka z godłem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
List intencyjny zawarty między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. mat. własne

20 sierpnia zawarty został list intencyjny pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczynając tym samym współpracę pomiędzy Spółką a pierwszą uczelnią pozawarszawską. Dokument podpisany został przez Rektora uczelni prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę, zaś ze strony spółki Pałac Saski sp. z o.o. swoje podpisy złożyli Prezesi Jan Edmund Kowalski oraz Robert Bernisz.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to centrum kształtowania i rozwoju przyszłych pokoleń, skupiające wybitnych specjalistów z zakresu m. in. dbałości o dziedzictwo kulturowe oraz konserwacji sztuki, zabytków architektury, zabytkowych układów przestrzennych, zespołów parkowo-ogrodowych, zabytków techniki, a także zabytkowego wyposażenia wnętrz. Dzięki interdyscyplinarności i szerokiemu zakresowi działalności uczelni rozpoczynająca się współpraca z pewnością stanowić będzie istotny wkład w proces realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

Dyrektor PAN Muzeum Ziemi Anna Piontek i Prezes Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. mat. własne

Swoje wsparcie w procesie odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie zadeklarowało również Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. W liście intencyjnym, podpisanym 9 listopada 2022 przez Annę Piontek, Dyrektor PAN Muzeum Ziemi, oraz Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza, prezesów Pałac Saski sp. z o.o., zadeklarowano współpracę w kwestii promocji i upowszechniania nauki oraz ochrony dziedzictwa i odnowy zabytków, a także prowadzenia badań naukowych. Przedmiotem tych ostatnich będą między innymi, znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi PAN, elementy dekoracji rzeźbiarskiej Pałacu Brühla.

Współdziałanie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Na zdjęciu widać stojących dziekana ks. prof. dr hab. Waldemara Graczyka, rektora ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego oraz prezesów Pałac Saski sp z o.o. Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza. Fot. T. Tołłoczko
Od lewej: dziekan ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prezesi Pałac Saski sp. z o.o., Jan Kowalski i Robert Bernisz. Fot. T. Tołłoczko

Kolejną uczelnią, która wesprze Pałac Saski sp. z o.o. jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 18 maja 2023 roku został podpisany list intencyjny między instytucjami. Uczelnię reprezentował rektor, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, natomiast spółkę prezesi Jan Kowalski i Robert Bernisz. W liście zawarta jest deklaracja woli współpracy i współdziałania, w szczególności w zakresie: prowadzenia badań naukowych, promocji i upowszechniania nauki i sztuki oraz współorganizacji wydarzeń o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Celem obu stron jest dbałość o godne upamiętnienie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie istnieje od 1999 roku, ale jego korzenie sięgają czasów Akademii Teologii Katolickiej, w której kadrze zasiadali profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Warszawskiego istniejącego od 1816 roku. Wielkim kanclerzem uczelni został prymas Stefan Wyszyński. W latach 90. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Akademii, co zaowocowało przekształceniem jej w uniwersytet. Obecnie uczelnia kształci 11 000 studentów na 95 kierunkach studiów, posiadając wyspecjalizowaną kadrę akademicką i nowoczesne zaplecze naukowe. Zgodnie ze Strategią Rozwoju UKSW „Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań i kształcenie przyszłych intelektualnych elit dla państwa, świata i Kościoła”.

Współpraca z innymi uczelniami

Przykładem wsparcia szkół wyższych jest również współpraca z Uniwersytetem Warszawskim przy badaniach geofizycznych na terenie Ogrodu Saskiego, które są elementem prac przygotowawczych do odbudowy Pałacu Saskiego.

Podobne dokumenty, będące wyrazem wsparcia odbudowy oraz stanowiące dowód coraz większego zaangażowania w projekt innych instytucji, będą wkrótce podpisywane przez kolejne uczelnie, o czym będziemy informować na bieżąco.

aktualności

Książka „Golec rzymski w koszuli” z wyróżnieniem

Tegoroczna publikacja naukowa „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” cieszy się uznaniem. Wydawnictwo, które ukazało się przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie ze spółką Pałac Saski, otrzymało wyróżnienie podczas 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wcześniej książka otrzymała także nominację do Varsavianów Roku w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Golec rzymski w koszuli Zaskakujący […]
Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]