Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony
W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do początku jesieni. Widać, że zainteresowanie warszawiaków i turystów odbudową nie maleje, a wręcz rośnie: po przedłużeniu sezonu ze względu na liczbę chętnych, zanotowano razem o 2 tys. więcej gości niż w roku ubiegłym.
Wydłużona trasa ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”
Jak sama nazwa wskazuje, tegoroczna edycja ścieżki pozwoliła przespacerować się z przewodnikiem nie tylko wokół reliktów Pałacu Saskiego, ale i Pałacu Brühla. W porównaniu do roku ubiegłego, trasa zwiedzania znacznie się wydłużyła, ponieważ objęła również tereny odsłonięte przez archeologów jesienią 2023 r. Dla uczestników spacerów przygotowano specjalną kładkę, dzięki której mogli dotrzeć w głąb dawnego dziedzińca Pałacu Brühla. Tym samym przewodnicy mogli pokazać odsłonięte piwnice kordegard i oficyn dawnej siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w których zachowały się ślady ostatniej przebudowy z lat 30. Przykładem pomieszczenia, które szczególnie zwracało uwagę odwiedzających, jest jedna z łazienek, wyłożona białymi płytkami i wyposażona w zardzewiały już grzejnik. Jeden z obiektów pochodzących z tej łazienki to kufel browaru Hoffbräuhaus, który wciąż można zobaczyć na wystawie „Skarby Pałacu Brühla” przy pl. Piłsudskiego.
Miejscy przewodnicy przybliżyli historię miejsca
Oprowadzanie „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” prowadzili certyfikowani przewodnicy miejscy, którzy najpierw ukończyli szkolenie oferowane przez spółkę. Specjaliści w zakresie historii Warszawy opowiadali zarówno o barwnej historii tego miejsca, jak i najciekawszych odkryciach, których dokonano podczas prac archeologicznych. Na bezpłatne zwiedzanie terenu odbudowy można było również zapisać się bezpośrednio – poprzez kalendarz w systemie rezerwacyjnym na stronie palacsaski.pl. Do wyboru zaoferowano zwiedzanie indywidualne w piątki, soboty i niedziele. Z kolei grupy zorganizowane realizowały program ścieżki w pozostałe dni, ale też w piątki do godz. 15. W tym samym okresie certyfikowani przewodnicy mogli bezpłatnie oprowadzać swoje własne grupy po terenie inwestycji.
Niesłabnące zainteresowanie Pałacem Saskim
Ścieżka edukacyjna wokół pałacowych reliktów cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem, szczególnie gdy po wakacjach rozpoczęły się wycieczki szkolne, a dorośli mieszkańcy stolicy przystąpili do korzystania z atrakcji na miejscu. Z tego względu spółka Pałac Saski przedłużyła możliwość zwiedzania o kolejny miesiąc, zamykając program dopiero pod koniec października. Na szczęście pogoda również i w tym dodatkowym miesiącu dopisała. Choć poprzez względy bezpieczeństwa koniecznym było wprowadzanie na teren odbudowy jedynie małych grup w ograniczonych godzinach, razem ścieżkę zwiedziło ponad 9 tys. chętnych, wypełniając dostępne miejsca niemal w całości.