Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024
Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Pałac Saski w Twoim sąsiedztwie
„Pałac Saski po sąsiedzku” to inicjatywa, w ramach której mieszkańcy poszczególnych dzielnic stolicy mogli m.in. zobaczyć przy pomocy okularów VR, jak przed wojną wyglądały pałace zdobiące niegdyś zachodnią pierzeję pl. Piłsudskiego. Oprócz wirtualnej podróży po sercu międzywojennej Warszawy w przestrzeni kulturalno-edukacyjnej Pałacu Saskiego odbywały się także zajęcia plastyczne dla dzieci. Najmłodsi wzięli udział w tworzeniu makiety Ogrodu Saskiego i bawili się z kolorowankami pokazującymi trzystuletni park oraz historyczne Pałace Saski i Brühla. Ponadto, w nagrodę za skorzystanie z atrakcji naszego stoiska, uczestnicy mogli zabrać ze sobą „kawałek Ogrodu Saskiego”: symboliczną sadzonkę, która rosnąc na balkonie lub w ogródku będzie przypominać o historii tego miejsca. Choć na razie to Pałac Saski odwiedza warszawiaków w ich własnych dzielnicach, już za kilka lat role się odwrócą i odbudowany zespół pałaców i kamienic zaprosi wszystkich w swoje gościnne progi.
Spotkania sąsiedzkie z Pałacem Saskim w tle
W ramach programu „Pałac Saski po sąsiedzku”, w 2024 roku przestrzeń kulturalno-edukacyjna zawitała do dziewięciu stołecznych dzielnic. Okazje do sąsiedzkich spotkań pojawiły się w takich dzielnicach jak Żoliborz, Mokotów, Bielany, Praga-Południe, Ursynów, Włochy, Ursus, Rembertów i Wesoła. Dodatkowo, niektóre z nich Pałac Saski odwiedził dwukrotnie, przy okazji różnorodnych wydarzeń plenerowych. Z kolei mieszkańców Śródmieścia – ale też wszystkich warszawiaków i stołecznych gości – zaprosiliśmy wcześniej na coroczne Święto Ogrodu Saskiego, czyli jednodniową retro-zabawę w przestrzeni alei najstarszego w Polsce publicznego parku.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.