Odkryj Pałac Saski - nowa strona o historii serca Warszawy
Co łączy króla Augusta II Mocnego, Fryderyka Chopina, poetkę Deotymę i Józefa Piłsudskiego? Odpowiedź jest tylko jedna: niezwykła historia Pałacu Saskiego, którą można zgłębić dzięki nowej, multimedialnej stronie narracyjnej. By poczuć ducha przeszłości i zrozumieć kluczową rolę, jaką odegrało serce Warszawy w naszej historii, wystarczy wejść na portal odkryjpalacsaski.pl.
Nowoczesna podróż w głąb historii
Interaktywna strona internetowa „Odkryj Pałac Saski”, przygotowana dzięki współpracy Polskiego Radia i spółki Pałac Saski sp. z o.o., składa się z szeregu rozdziałów, które chronologicznie opowiadają dzieje zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. Nie jest to jednak tradycyjna lekcja historii. Dzięki przyjaznym, popularno-naukowym opisom i nowoczesnej szacie graficznej pełnej infografik i ożywionych archiwaliów niełatwo tu o nudę. Strona przypomina nie tylko o wielkiej historii, ale także kreśli tło społeczne i ekonomiczne poszczególnych epok. Pomaga także zrozumieć fundamentalne przemiany, których świadkiem były Pałac Saski i plac Piłsudskiego.
Punktem wyjściowym dla portalu są historie rezydencji poety i polityka Jana Andrzeja Morsztyna i równie barwnej postaci Jerzego Ossolińskiego. To właśnie w tej części można dowiedzieć się, gdzie powstały pierwsze windy w Warszawie! Choć dalsze wydarzenia opowiadane są chronologicznie, czytelnicy, którzy chcieliby przeskoczyć do konkretnych okresów historycznych, mogą skorzystać z nawigacji między rozdziałami opowieści. A jest w czym wybierać: poznamy tu nie tylko losy Pałacu Saskiego i postaci z nim związanych, ale i dzieje Pałacu Brühla, Ogrodu Saskiego i placu Piłsudskiego na przestrzeni trzech wieków.
Odkryj Pałac Saski w serii zagadek
Dodatkowym elementem ożywiającym opowieść o dziejach serca Warszawy są zadania o różnym poziomie trudności, które można wykonać w kilku miejscach strony. Dla przykładu, melomani zagrają pierwsze takty młodzieńczego utworu Fryderyka Chopina. Z kolei miłośnicy historii wojskowej będą mogli przećwiczyć łamanie szyfrów metodą Jana Kowalewskiego z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Szczególnie dociekliwi, którzy zagrają we wszystkie łamigłówki, za swój trud odblokują artefakty z wykopalisk archeologicznych z terenu placu Piłsudskiego.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.