Kontrast
Czcionka
aktualności

Nowa Oś Saska: bezpłatne spacery miejskie

Choć tegoroczne wakacje oficjalnie dobiegły końca, cykl spacerów z przewodnikami szlakiem „nowej Osi Saskiej” to doskonała okazja do ich przedłużenia i wypróbowania nowej turystycznej trasy. Najbliższe oprowadzanie po wybranych zakątkach Warszawy odbędzie się 8 września 2024 r., kolejne zaś w pierwsze dwie niedziele października. Do udziału zapraszają przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki (PoWarszawsku), Centrum Praskie Koneser oraz spółka Pałac Saski.

Spacery starym-nowym szlakiem

Historyczna Oś Saska ciągnęła się od Krakowskiego Przedmieścia, przez dawny dziedziniec Pałacu Saskiego (obecnie pl. marsz. J. Piłsudskiego) i Ogród Saski aż po dzisiejsze Hale Mirowskie. Autorami koncepcji tego barokowego założenia urbanistycznego z czasów panowania Augusta II byli drezdeńscy architekci. Choć nie wszystkie plany udało się im zrealizować, a sama oś na przestrzeni lat uległa znacznym przemianom, m.in. za sprawą wybudowania ul. Marszałkowskiej i Osiedla Za Żelazną Bramą, koncepcja wciąż funkcjonuje w przestrzeni warszawskiego centrum. Co więcej, wydaje się rozrastać, bo gdyby włączyć do jej przebiegu również ul. Karową, następnym odcinkiem „nowej Osi Saskiej” jest otwarta w tym roku kładka pieszo-rowerowa, która łączy oba brzegi Wisły. Właśnie tym szlakiem odbył się 21 lipca pierwszy z cyklu naszych spacerów miejskich.

Kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą od strony Śródmieścia. Na kładce w rozmyciu duża liczba spacerowiczów, kilkanaście osób na bulwarze pod kładką. Na pierwszym planie trzy latarnie, w lewym dolnym rogu podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, parasole barowe, stoliki i rozwieszone między latarniami świecące lampki ogrodowe. Niebo pochmurne.
Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie, 2024. Fot. T. Tołłoczko

Jak wziąć udział w spacerze?

„Kultura na nowej Osi Saskiej” to tytuł kolejnego oprowadzania, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, czyli 8 września. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w bezpłatnym spacerze zapraszamy w samo południe w okolice fontanny w Ogrodzie Saskim, gdzie rozpocznie się spacer. Warszawski przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki, znany w mediach społecznościowych jako „PoWarszawsku”, oraz Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski, opowiedzą o wątkach kultury na trasie nowej Osi Saskiej. Przystankami na trasie spaceru będą miejsca związane z postaciami takimi jak: Fryderyk Chopin, Bolesław Prus czy Stanisław Grzesiuk. Uczestnicy spaceru dowiedzą się więc na przykład, gdzie najsłynniejszy polski pianista skomponował swoje pierwsze polonezy oraz w której cukierni lubił bywać autor „Lalki”. Nie zabraknie również wątków związanych z autorką „Panienki z okienka”, czyli słynną poetką Deotymą, jak i Teatrem Letnim, Teatrem Artystów na Karowej czy praską gwarą.

Grupa ludzi idąca przez plac marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego z logotypem Pałac Saski sp. z o.o. Na dalszym planie drzewa Ogrodu Saskiego oraz budynki i żurawie budowlane. Po prawej stronie budynek Metropolitan.
Spacer nową Osią Saską, 2024. Fot. T. Tołłoczko

Sportowa nowa Oś Saska

Kolejny z cyklu spacerów odbędzie się 6 października, kiedy oprowadzający udowodnią, że okolice Pałacu Saskiego były niegdyś ważnym miejscem dla warszawskiego sportu. Jeden z wątków, jaki pojawi się podczas spacerowych opowieści, to m.in. starty rajdów automobilowych na pl. Piłsudskiego, w tym słynne rajdy pań. Tu także rozpoczął się bieg sztafetowy Janusza Kusocińskiego, którego świadkami byli mieszkańcy kamienic przy ul. Królewskiej. Spacerując w kierunku Pragi pojawią się wspomnienia rozgrywanych na Wiśle regat, a także rowerowego mistrza Królestwa Polskiego z 1910 r. Franciszka Zawadzkiego i jednej z pierwszych polskich cyklistek Karoliny Kocięckiej. Opowieść o sporcie zakończy się już bardziej współczesnym wydarzeniem, czyli meczem otwarcia EURO 2012 rozegranym między Polską a Grecją na Stadionie Narodowym.

Grupa stojących tyłem do obiektywu osób, przed nią Sławomir Kuliński oraz Łukasz Ostoja-Kasprzycki na tle fotoplastikonu. Na drugim planie po prawej stronie zabudowania Centrum Praskiego Koneser, po lewej nowoczesne, przeszklone budynki mieszkalne.
Spacer nową Osią Saską na terenie Centrum Praskiego Koneser, 2024. Fot. T. Tołłoczko

Zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego na zakończenie cyklu

Na ostatni w tym sezonie spacer – „Nowa Oś Saska – początek i koniec” zapraszamy 13 października. Tym razem zwiedzanie rozpocznie się od przejścia ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”, która będzie okazją zarówno do poznania historii budynków oraz związanych z nimi postaci czy instytucji, jak i zobaczenia od kuchni terenu inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Następnie uczestnicy spaceru wraz z przewodnikami wyruszą w drogę ku Centrum Praskiemu Koneser, gdzie zobaczą pochodzące z końca XIX wieku zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Kompleks ten oprócz swej bogatej historii przyciąga również uwagę jako przykład gruntownej rewitalizacji, dzięki której zwrócono mieszkańcom jeden z najcenniejszych zabytkowych obszarów stolicy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]

Międzynarodowa nagroda architektoniczna dla koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie otrzymała nagrodę w ramach International Architecture Awards 2024. Praca autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – jedna z ponad 850 biorących udział w konkursie – została wyróżniona w kategorii „restoration/renovation”. Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona International Architecture Awards to konkurs organizowany od […]