Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza
Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza.
Czym jest monitoring geodezyjny?
Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega na obserwacji danej konstrukcji lub obiektu poprzez prowadzenie systematycznych pomiarów, a następnie poddanie ich szczegółowej analizie. W przypadku inwestycji mającej na celu odbudowę Pałacu Saskiego w ten właśnie sposób prowadzimy kontrolę zabytkowego obiektu, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza. Dzięki temu fragment arkad pałacu, który od niemal stulecia mieści najważniejsze miejsce pamięci narodowej, jest nadzorowany pod kątem potencjalnego wpływu prowadzonych nieopodal prac ziemnych.
Monitoring Grobu Nieznanego Żołnierza
Monitoring geodezyjny i jego bieżąca analiza służą ocenie wpływu okolicznych prac archeologicznych i konserwacyjnych, a docelowo również budowlanych, na Grób Nieznanego Żołnierza. Do tego celu wykorzystano skanowanie laserowe, które umożliwia całościowe uchwycenie monitorowanego obiektu w terenie. Pierwszą sesję, czyli pomiar zerowy, wykonano 26 lipca 2022 roku, jeszcze przed wygrodzeniem obszaru inwestycji i rozpoczęciem prac ziemnych. Trzy miesiące później, po odsłonięciu reliktów Pałacu Saskiego w rejonie Grobu Nieznanego Żołnierza, odbyła się pierwsza sesja porównawcza. Ponownie wykonany skan 3D zabytku został dowiązany do założonej wcześniej osnowy geodezyjnej, czyli zbioru 20 punktów w terenie wokół pl. Piłsudskiego. Niektóre z tych punktów to folie dalmiercze na okolicznych budynkach i latarniach, a także trwale wbite w grunt gwoździe pomiarowe.
Dzięki porównaniu wyników pomiarów z sesji zerowej oraz wyników z kolejnych sesji pomiarowych, można określić nawet najmniejsze (z uwzględnieniem błędu pomiarowego) zmiany w geometrii obiektu (tj. jego deformacje – przemieszczenia) i co za tym idzie również konsekwencje tych przemieszczeń, takie jak powiększenie rys czy spękań.
Historyczne rysy na sklepieniu
Jak prawie każdy zabytkowy obiekt historyczny, także i arkady Grobu Nieznanego Żołnierza noszą nieznaczne ślady mijającego czasu. Biorąc pod uwagę dzieje obiektu, spółka monitoruje także wcześniej istniejące rysy w jego sklepieniu. Ich pomiary zostały wykonane metodą fotogrametryczną, do której wykorzystano aparat z matrycą pełnoklatkową. W skrócie, wykonuje się szereg zdjęć, tzw. fotogramów, które służą do pomiarów przestrzennych. Zdjęcia wykonane z różnych punktów widzenia i następnie zestawione ze sobą pozwalają wiernie odtworzyć analizowaną przestrzeń. W ten sposób zebrane dane pozwoliły co do milimetra potwierdzić, że szerokość rys nie ulega powiększeniu, co oznacza, że prowadzone przez spółkę prace nie mają niekorzystnego wpływu na Grób Nieznanego Żołnierza.
Prace przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza to niejedyny przykład prac inwestycyjnych, które związane są z tym miejscem. We wrześniu 2022 roku na zlecenie spółki Pałac Saski przeprowadzono badania petrograficzne znajdujących się nad pomnikiem kolumn. Próbki z baz dwóch z nich poddano analizie kamienia w celu jak najwierniejszego odzwierciedlenia materiałów, z których powstała kolumnada pałacu.