Badanie petrograficzne Grobu Nieznanego Żołnierza
26 września 2022 roku plac Piłsudskiego był świadkiem nietypowej sceny: na zlecenie spółki Pałac Saski sp. z o.o. pobrano fragmenty dwóch baz kolumn otaczających Grób Nieznanego Żołnierza. Próbki zostaną poddane badaniu petrograficznemu, czyli analizie kamienia, która ułatwi wierne odtworzenie kolumnady Pałacu Saskiego.

W trosce o wierność rekonstrukcji zachodniej pierzei placu Piłsudskiego rozpoczęto badania nielicznie zachowanych kamiennych elementów detalu architektonicznego i rzeźbiarskiego Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Do oryginalnych fragmentów pałacowej kamieniarki zaliczyć należy część baz kolumn wieńczących Grób Nieznanego Żołnierza. W celu ustalenia rodzaju i właściwości zastosowanego materiału przeprowadzone zostaną badania petrograficzne. Materiał badawczy w postaci walca o średnicy 25 mm i grubości 10 mm został pobrany przy użyciu wiertarki z nasadką w postaci koronki diamentowej. Próbki pobrano z możliwie najmniej eksponowanej części zachowanego fragmentu kolumnady Pałacu Saskiego, tak aby badanie nie wpłynęło negatywnie na jego walory estetyczne oraz nie narażało zabytku na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Pobranie materiału odbyło się za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Celem Spółki odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie jest odtworzenie ich wyglądu zewnętrznego z 1939 roku dbając o każdy detal. W oparciu o analizę porównawczą pobranego materiału oraz próbek pozyskanych z czynnych współcześnie kamieniołomów w rejonie Szydłowca, wybrany zostanie piaskowiec najbliższy użytemu pierwotnie do dekoracji elewacji Pałacu Saskiego.