Kontrast
Czcionka
aktualności

I edycja Święta Ogrodu Saskiego za nami

Tętniący życiem Ogród Saski to widok, jaki podziwiać mogliśmy w minioną sobotę, 24 września, podczas Święta Ogrodu Saskiego. Tysiące uczestników wydarzenia dały się ponieść muzyce dawnych lat i wraz z artystami przebranymi w stroje z epoki przeniosły się do Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W alejkach Ogrodu Saskiego

Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego zgromadzeni w jednej z alejek Ogrodu Saskiego spacerują i zatrzymują się przy stoiskach namiotowych, w których znajdują się atrakcje wydarzenia. Widoczni również animatorzy Święta Ogrodu Saskiego w ubiorach stylizowanych na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tle Ogród Saski w promieniach jesiennego słońca.
Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego. Fot. C. Kazimierowski

W promieniach jesiennego słońca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę podziwiali paradę artystów – zarówno maszerujących w takt wygrywanej przez orkiestrę muzyki, jak również przejeżdżających na bicyklach i rykszach wokół XIX-wiecznej fontanny w Ogrodzie Saskim. Zaaranżowane w stylu retro stoiska w ogrodowych alejkach przyciągały uwagę zgromadzonych, którzy mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu, poznać wyposażenie dawnych szpitali, a także spróbować swoich sił podczas jazdy na bicyklu. Miłośnicy gier mierzyli się ze sobą podczas szachowych pojedynków i inwestowali w nieruchomości na planszy Monopoly Warszawa 1936, przy żywym dopingu zespołu All Dęte.

Tuż obok stawu, w lustrze którego odbija się otoczony drzewami zabytkowy wodozbiór, goście bawili się w rytm muzyki Ferajny z Hoovera i Olek Orkiestry. Koncerty płynnie przeplatały się ze spektaklami Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz pokazami mody z lat 20. i 30. – najpierw damskiej w wykonaniu GRH Bluszcz, następnie męskiej zaprezentowanej przez GRH Grenadiere.

Co jeszcze działo się podczas Święta Ogrodu Saskiego?

Klimat przedwojennej Warszawy zapewniły między innymi przejazdy zabytkowych aut, które co godzinę wyjeżdżały na ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski. Fani automobili mogli obejrzeć je również z bliska – wystawę przed Hotelem Europejskim zapewniło Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tuż obok, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, znalazł się fotoplasitkon, który w swoim wnętrzu skrywa archiwalne zdjęcia osi saskiej – atrakcja jest wciąż dostępna.

Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również NIEMAPA, którą można było otrzymać po podaniu hasła: Odbudowujemy Pałac Saski. Ten bogato ilustrowany przewodnik po Ogrodzie Saskim zawiera liczne ciekawostki historyczne i pozwoli posiadaczom na zorganizowanie rodzinnego spaceru pełnego zadań i zabaw dla najmłodszych.

Spacery po Ogrodzie Saskim dla każdego

Wśród atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się również 2 spacery wokół Osi Saskiej, które prowadziła przewodniczka Marta Gawryluk. Ich uczestnicy zadawali pytania związane zarówno z historią Osi, atrakcjami święta, jak i tym, co dzieje się za ogrodzeniem przy placu Piłsudskiego. Przypomnijmy, trwają tam prace nad odsłonięciem fundamentów zburzonego Pałacu Saskiego, które już niebawem będą zabezpieczone i docelowo udostępnione dla zwiedzających. O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, tymczasem jeszcze przez miesiąc zachęcamy do udziału w spacerach skierowanych tak dla samych dorosłych, jak i osób z małymi dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili I edycję Święta Ogrodu Saskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia (Fot. C. Kazimierowski):

Uśmiechnięta animatorka wydarzenia stoi przy stole z grami m.in. "Miś Wojtek" i "Twórcy Niepodległości". W tle ściana namiotu z nadrukowaną grafiką przedstawiającą Ogród Saski.
Uśmiechnięty animator wydarzenia ubrany w płaszcz, kapelusz i białą koszulę z krawatem trzyma w ręku paczkę cygaretek. Łokciem przytrzymuje starą skórzaną aktówkę koloru brązowego.
Występ 6-osobowej orkiestry w jednym ze stoisk namiotowych. Na pierwszy planie widoczne od tyłu sylwetki uczestników wydarzenia.
Dwaj elegancko ubrani panowie stoją przed zabytkowym ambulansem. W tle spacerowicze oraz osoby podziwiające wnętrze pojazdu.
Trzej policjanci z grupy rekonstrukcyjnej przebrani w dawne mundury Policji Państwowej.
Na pierwszym planie sylwetki stojącej tyłem do fotografa publiczności zgromadzonej przed sceną główną, na której stoi liczna grupa muzyków z instrumentami oraz przed mikrofonem prowadzący wydarzenie.
Jeden z zabytkowych pojazdów widocznych na zdjęciu skręca na miejsce parkingowe. W tle liczna grupa osób podziwiających samochody.
Animatorki Święta Ogrodu Saskiego przebrane w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego spacerują jedną z alejek Ogrodu Saskiego prowadząc wiklinowe wózki dziecięce. W tle przechodnie, którzy przyszli na Święto Ogrodu Saskiego.
Animator medycznego gabinetu retro ubrany w koszulę w paski, kamizelkę i kaszkiet opowiada o dawnych przyrządach medycznych ułożonych na stole przed nim. Na stole widoczna również tabliczka z napisem: "Wszech nauk lekarskich dr Józef Wójcikiewicz Ord od 8-9 rano i od 4-6 popoł."
Do zabytkowego niebieskiego samochodu próbują wsiąść dzieci. W tle widoczne częściowo dwa kolejne zabytkowe auta.
Parada artystów - animatorów Święta Ogrodu Saskiego wokół fontanny w Ogrodzie Saskim. Wszyscy przebrani w stroje nawiązujące do okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Para animatorów ubranych w stroje nawiązujące go okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta w kapeluszu i ciemnoniebieskiej sukience trzyma w ręku kieliszek i patrzy na mężczyznę w szarym garniturze i kaszkiecie. W tle Ogród Saski w promieniach Słońca.
Czterech mężczyzn w przebraniach nawiązujących do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród elementów ubioru: marynarki, płaszcze, krawaty, mucha, kapelusze i kaszkiety.
Jedna z animatorek w stroju sportowym na tle stawu w Ogrodzie Saskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]
okładka cyklu filmów na temat Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Na samym środku napis "FENOMEN" na beżowym tle.

Fenomen Pałaców Saskiego i Brühla – cykl na YouTube

Historię Pałaców Saskiego i Brühla nie sposób streścić w kilku słowach, ale można przybliżyć jej najciekawsze rozdziały w dwunastu krótkich filmach.  W cyklu „Fenomen”, który publikujemy co tydzień na naszym kanale YouTube, historycy, archeolodzy i znawcy architektury m.in. pasjonująco tłumaczą, jak kryptolodzy z Pałacu Saskiego pomogli pokonać III Rzeszę czy pokazują, jak jadano na królewskim dworze. […]

Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”

Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kolorowa publikacja zawiera […]
Na metalowym ogrodzenia dwie plansze z nadrukowanymi wizualizacjami: po lewej okrągła sala z fotelami wokół, po prawej widok z lotu ptaka na odbudowany zespół Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W tle za ogrodzeniem liściaste drzewa Ogrodu Saskiego w barwie żółtej i zielono-żółtej.

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego. Wystawa prac konkursowych Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał […]

Rusza Fototeka Pałacu Saskiego

Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. […]