I edycja Święta Ogrodu Saskiego za nami
Tętniący życiem Ogród Saski to widok, jaki podziwiać mogliśmy w minioną sobotę, 24 września, podczas Święta Ogrodu Saskiego. Tysiące uczestników wydarzenia dały się ponieść muzyce dawnych lat i wraz z artystami przebranymi w stroje z epoki przeniosły się do Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.
W alejkach Ogrodu Saskiego
W promieniach jesiennego słońca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę podziwiali paradę artystów – zarówno maszerujących w takt wygrywanej przez orkiestrę muzyki, jak również przejeżdżających na bicyklach i rykszach wokół XIX-wiecznej fontanny w Ogrodzie Saskim. Zaaranżowane w stylu retro stoiska w ogrodowych alejkach przyciągały uwagę zgromadzonych, którzy mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu, poznać wyposażenie dawnych szpitali, a także spróbować swoich sił podczas jazdy na bicyklu. Miłośnicy gier mierzyli się ze sobą podczas szachowych pojedynków i inwestowali w nieruchomości na planszy Monopoly Warszawa 1936, przy żywym dopingu zespołu All Dęte.
Tuż obok stawu, w lustrze którego odbija się otoczony drzewami zabytkowy wodozbiór, goście bawili się w rytm muzyki Ferajny z Hoovera i Olek Orkiestry. Koncerty płynnie przeplatały się ze spektaklami Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz pokazami mody z lat 20. i 30. – najpierw damskiej w wykonaniu GRH Bluszcz, następnie męskiej zaprezentowanej przez GRH Grenadiere.
Co jeszcze działo się podczas Święta Ogrodu Saskiego?
Klimat przedwojennej Warszawy zapewniły między innymi przejazdy zabytkowych aut, które co godzinę wyjeżdżały na ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski. Fani automobili mogli obejrzeć je również z bliska – wystawę przed Hotelem Europejskim zapewniło Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tuż obok, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, znalazł się fotoplastikon, który w swoim wnętrzu skrywa archiwalne zdjęcia osi saskiej – atrakcja jest wciąż dostępna.
Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również NIEMAPA, którą można było otrzymać po podaniu hasła: Odbudowujemy Pałac Saski. Ten bogato ilustrowany przewodnik po Ogrodzie Saskim zawiera liczne ciekawostki historyczne i pozwoli posiadaczom na zorganizowanie rodzinnego spaceru pełnego zadań i zabaw dla najmłodszych.
Spacery po Ogrodzie Saskim dla każdego
Wśród atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się również 2 spacery wokół Osi Saskiej, które prowadziła przewodniczka Marta Gawryluk. Ich uczestnicy zadawali pytania związane zarówno z historią Osi, atrakcjami święta, jak i tym, co dzieje się za ogrodzeniem przy placu Piłsudskiego. Przypomnijmy, trwają tam prace nad odsłonięciem fundamentów zburzonego Pałacu Saskiego, które już niebawem będą zabezpieczone i docelowo udostępnione dla zwiedzających. O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, tymczasem jeszcze przez miesiąc zachęcamy do udziału w spacerach skierowanych tak dla samych dorosłych, jak i osób z małymi dziećmi.
Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili I edycję Święta Ogrodu Saskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia (Fot. C. Kazimierowski):
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.