Kontrast
Czcionka
aktualności

I edycja Święta Ogrodu Saskiego za nami

Tętniący życiem Ogród Saski to widok, jaki podziwiać mogliśmy w minioną sobotę, 24 września, podczas Święta Ogrodu Saskiego. Tysiące uczestników wydarzenia dały się ponieść muzyce dawnych lat i wraz z artystami przebranymi w stroje z epoki przeniosły się do Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W alejkach Ogrodu Saskiego

Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego zgromadzeni w jednej z alejek Ogrodu Saskiego spacerują i zatrzymują się przy stoiskach namiotowych, w których znajdują się atrakcje wydarzenia. Widoczni również animatorzy Święta Ogrodu Saskiego w ubiorach stylizowanych na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tle Ogród Saski w promieniach jesiennego słońca.
Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego. Fot. C. Kazimierowski

W promieniach jesiennego słońca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę podziwiali paradę artystów – zarówno maszerujących w takt wygrywanej przez orkiestrę muzyki, jak również przejeżdżających na bicyklach i rykszach wokół XIX-wiecznej fontanny w Ogrodzie Saskim. Zaaranżowane w stylu retro stoiska w ogrodowych alejkach przyciągały uwagę zgromadzonych, którzy mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu, poznać wyposażenie dawnych szpitali, a także spróbować swoich sił podczas jazdy na bicyklu. Miłośnicy gier mierzyli się ze sobą podczas szachowych pojedynków i inwestowali w nieruchomości na planszy Monopoly Warszawa 1936, przy żywym dopingu zespołu All Dęte.

Tuż obok stawu, w lustrze którego odbija się otoczony drzewami zabytkowy wodozbiór, goście bawili się w rytm muzyki Ferajny z Hoovera i Olek Orkiestry. Koncerty płynnie przeplatały się ze spektaklami Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz pokazami mody z lat 20. i 30. – najpierw damskiej w wykonaniu GRH Bluszcz, następnie męskiej zaprezentowanej przez GRH Grenadiere.

Co jeszcze działo się podczas Święta Ogrodu Saskiego?

Klimat przedwojennej Warszawy zapewniły między innymi przejazdy zabytkowych aut, które co godzinę wyjeżdżały na ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski. Fani automobili mogli obejrzeć je również z bliska – wystawę przed Hotelem Europejskim zapewniło Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tuż obok, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, znalazł się fotoplastikon, który w swoim wnętrzu skrywa archiwalne zdjęcia osi saskiej – atrakcja jest wciąż dostępna.

Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również NIEMAPA, którą można było otrzymać po podaniu hasła: Odbudowujemy Pałac Saski. Ten bogato ilustrowany przewodnik po Ogrodzie Saskim zawiera liczne ciekawostki historyczne i pozwoli posiadaczom na zorganizowanie rodzinnego spaceru pełnego zadań i zabaw dla najmłodszych.

Spacery po Ogrodzie Saskim dla każdego

Wśród atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się również 2 spacery wokół Osi Saskiej, które prowadziła przewodniczka Marta Gawryluk. Ich uczestnicy zadawali pytania związane zarówno z historią Osi, atrakcjami święta, jak i tym, co dzieje się za ogrodzeniem przy placu Piłsudskiego. Przypomnijmy, trwają tam prace nad odsłonięciem fundamentów zburzonego Pałacu Saskiego, które już niebawem będą zabezpieczone i docelowo udostępnione dla zwiedzających. O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, tymczasem jeszcze przez miesiąc zachęcamy do udziału w spacerach skierowanych tak dla samych dorosłych, jak i osób z małymi dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili I edycję Święta Ogrodu Saskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia (Fot. C. Kazimierowski):

Uśmiechnięta animatorka wydarzenia stoi przy stole z grami m.in. "Miś Wojtek" i "Twórcy Niepodległości". W tle ściana namiotu z nadrukowaną grafiką przedstawiającą Ogród Saski.
Uśmiechnięty animator wydarzenia ubrany w płaszcz, kapelusz i białą koszulę z krawatem trzyma w ręku paczkę cygaretek. Łokciem przytrzymuje starą skórzaną aktówkę koloru brązowego.
Występ 6-osobowej orkiestry w jednym ze stoisk namiotowych. Na pierwszy planie widoczne od tyłu sylwetki uczestników wydarzenia.
Dwaj elegancko ubrani panowie stoją przed zabytkowym ambulansem. W tle spacerowicze oraz osoby podziwiające wnętrze pojazdu.
Trzej policjanci z grupy rekonstrukcyjnej przebrani w dawne mundury Policji Państwowej.
Na pierwszym planie sylwetki stojącej tyłem do fotografa publiczności zgromadzonej przed sceną główną, na której stoi liczna grupa muzyków z instrumentami oraz przed mikrofonem prowadzący wydarzenie.
Jeden z zabytkowych pojazdów widocznych na zdjęciu skręca na miejsce parkingowe. W tle liczna grupa osób podziwiających samochody.
Animatorki Święta Ogrodu Saskiego przebrane w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego spacerują jedną z alejek Ogrodu Saskiego prowadząc wiklinowe wózki dziecięce. W tle przechodnie, którzy przyszli na Święto Ogrodu Saskiego.
Animator medycznego gabinetu retro ubrany w koszulę w paski, kamizelkę i kaszkiet opowiada o dawnych przyrządach medycznych ułożonych na stole przed nim. Na stole widoczna również tabliczka z napisem: "Wszech nauk lekarskich dr Józef Wójcikiewicz Ord od 8-9 rano i od 4-6 popoł."
Do zabytkowego niebieskiego samochodu próbują wsiąść dzieci. W tle widoczne częściowo dwa kolejne zabytkowe auta.
Parada artystów - animatorów Święta Ogrodu Saskiego wokół fontanny w Ogrodzie Saskim. Wszyscy przebrani w stroje nawiązujące do okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Para animatorów ubranych w stroje nawiązujące go okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta w kapeluszu i ciemnoniebieskiej sukience trzyma w ręku kieliszek i patrzy na mężczyznę w szarym garniturze i kaszkiecie. W tle Ogród Saski w promieniach Słońca.
Czterech mężczyzn w przebraniach nawiązujących do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród elementów ubioru: marynarki, płaszcze, krawaty, mucha, kapelusze i kaszkiety.
Jedna z animatorek w stroju sportowym na tle stawu w Ogrodzie Saskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Książka „Golec rzymski w koszuli” z wyróżnieniem

Tegoroczna publikacja naukowa „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” cieszy się uznaniem. Wydawnictwo, które ukazało się przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie ze spółką Pałac Saski, otrzymało wyróżnienie podczas 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wcześniej książka otrzymała także nominację do Varsavianów Roku w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Golec rzymski w koszuli Zaskakujący […]
Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]