Kontrast
Czcionka
aktualności

I edycja Święta Ogrodu Saskiego za nami

Tętniący życiem Ogród Saski to widok, jaki podziwiać mogliśmy w minioną sobotę, 24 września, podczas Święta Ogrodu Saskiego. Tysiące uczestników wydarzenia dały się ponieść muzyce dawnych lat i wraz z artystami przebranymi w stroje z epoki przeniosły się do Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W alejkach Ogrodu Saskiego

Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego zgromadzeni w jednej z alejek Ogrodu Saskiego spacerują i zatrzymują się przy stoiskach namiotowych, w których znajdują się atrakcje wydarzenia. Widoczni również animatorzy Święta Ogrodu Saskiego w ubiorach stylizowanych na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tle Ogród Saski w promieniach jesiennego słońca.
Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego. Fot. C. Kazimierowski

W promieniach jesiennego słońca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę podziwiali paradę artystów – zarówno maszerujących w takt wygrywanej przez orkiestrę muzyki, jak również przejeżdżających na bicyklach i rykszach wokół XIX-wiecznej fontanny w Ogrodzie Saskim. Zaaranżowane w stylu retro stoiska w ogrodowych alejkach przyciągały uwagę zgromadzonych, którzy mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu, poznać wyposażenie dawnych szpitali, a także spróbować swoich sił podczas jazdy na bicyklu. Miłośnicy gier mierzyli się ze sobą podczas szachowych pojedynków i inwestowali w nieruchomości na planszy Monopoly Warszawa 1936, przy żywym dopingu zespołu All Dęte.

Tuż obok stawu, w lustrze którego odbija się otoczony drzewami zabytkowy wodozbiór, goście bawili się w rytm muzyki Ferajny z Hoovera i Olek Orkiestry. Koncerty płynnie przeplatały się ze spektaklami Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz pokazami mody z lat 20. i 30. – najpierw damskiej w wykonaniu GRH Bluszcz, następnie męskiej zaprezentowanej przez GRH Grenadiere.

Co jeszcze działo się podczas Święta Ogrodu Saskiego?

Klimat przedwojennej Warszawy zapewniły między innymi przejazdy zabytkowych aut, które co godzinę wyjeżdżały na ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski. Fani automobili mogli obejrzeć je również z bliska – wystawę przed Hotelem Europejskim zapewniło Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tuż obok, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, znalazł się fotoplasitkon, który w swoim wnętrzu skrywa archiwalne zdjęcia osi saskiej – atrakcja jest wciąż dostępna.

Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również NIEMAPA, którą można było otrzymać po podaniu hasła: Odbudowujemy Pałac Saski. Ten bogato ilustrowany przewodnik po Ogrodzie Saskim zawiera liczne ciekawostki historyczne i pozwoli posiadaczom na zorganizowanie rodzinnego spaceru pełnego zadań i zabaw dla najmłodszych.

Spacery po Ogrodzie Saskim dla każdego

Wśród atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się również 2 spacery wokół Osi Saskiej, które prowadziła przewodniczka Marta Gawryluk. Ich uczestnicy zadawali pytania związane zarówno z historią Osi, atrakcjami święta, jak i tym, co dzieje się za ogrodzeniem przy placu Piłsudskiego. Przypomnijmy, trwają tam prace nad odsłonięciem fundamentów zburzonego Pałacu Saskiego, które już niebawem będą zabezpieczone i docelowo udostępnione dla zwiedzających. O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, tymczasem jeszcze przez miesiąc zachęcamy do udziału w spacerach skierowanych tak dla samych dorosłych, jak i osób z małymi dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili I edycję Święta Ogrodu Saskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia:

Uśmiechnięta animatorka wydarzenia stoi przy stole z grami m.in. "Miś Wojtek" i "Twórcy Niepodległości". W tle ściana namiotu z nadrukowaną grafiką przedstawiającą Ogród Saski.
Uśmiechnięty animator wydarzenia ubrany w płaszcz, kapelusz i białą koszulę z krawatem trzyma w ręku paczkę cygaretek. Łokciem przytrzymuje starą skórzaną aktówkę koloru brązowego.
Występ 6-osobowej orkiestry w jednym ze stoisk namiotowych. Na pierwszy planie widoczne od tyłu sylwetki uczestników wydarzenia.
Dwaj elegancko ubrani panowie stoją przed zabytkowym ambulansem. W tle spacerowicze oraz osoby podziwiające wnętrze pojazdu.
Trzej policjanci z grupy rekonstrukcyjnej przebrani w dawne mundury Policji Państwowej.
Na pierwszym planie sylwetki stojącej tyłem do fotografa publiczności zgromadzonej przed sceną główną, na której stoi liczna grupa muzyków z instrumentami oraz przed mikrofonem prowadzący wydarzenie.
Jeden z zabytkowych pojazdów widocznych na zdjęciu skręca na miejsce parkingowe. W tle liczna grupa osób podziwiających samochody.
Animatorki Święta Ogrodu Saskiego przebrane w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego spacerują jedną z alejek Ogrodu Saskiego prowadząc wiklinowe wózki dziecięce. W tle przechodnie, którzy przyszli na Święto Ogrodu Saskiego.
Animator medycznego gabinetu retro ubrany w koszulę w paski, kamizelkę i kaszkiet opowiada o dawnych przyrządach medycznych ułożonych na stole przed nim. Na stole widoczna również tabliczka z napisem: "Wszech nauk lekarskich dr Józef Wójcikiewicz Ord od 8-9 rano i od 4-6 popoł."
Do zabytkowego niebieskiego samochodu próbują wsiąść dzieci. W tle widoczne częściowo dwa kolejne zabytkowe auta.
Parada artystów - animatorów Święta Ogrodu Saskiego wokół fontanny w Ogrodzie Saskim. Wszyscy przebrani w stroje nawiązujące do okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Para animatorów ubranych w stroje nawiązujące go okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta w kapeluszu i ciemnoniebieskiej sukience trzyma w ręku kieliszek i patrzy na mężczyznę w szarym garniturze i kaszkiecie. W tle Ogród Saski w promieniach Słońca.
Czterech mężczyzn w przebraniach nawiązujących do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród elementów ubioru: marynarki, płaszcze, krawaty, mucha, kapelusze i kaszkiety.
Jedna z animatorek w stroju sportowym na tle stawu w Ogrodzie Saskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Aktualności

Rusza konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

Rozpoczyna się kolejny etap inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 22 marca 2023 r. przesłane zostały do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) materiały dotyczące konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 w Warszawie. Po publikacji operator […]
Grafika z czterema postaciami wyciętymi z dawnych zdjęć i rycin, które wyłaniają się sponad kolumnady Pałacu Saskiego. Nad nimi napis odkryj Pałac Saski.

Strona „Odkryj Pałac Saski” nominowana do Mobile Trends Awards

Niezwykła historia Pałacu Saskiego przedstawiona w formie nowoczesnej opowieści multimedialnej otrzymała nominację w konkursie Mobile Trends Awards. Strona odkryjpalacsaski.pl została przygotowana przez Pałac Saski sp. z o.o. we współpracy z Polskim Radiem. Głos w tym prestiżowym konkursie można oddać do 16 lutego 2023 r. Dzieje Pałacu Saskiego w cyfrowej opowieści Historia Pałacu Saskiego została okrutnie […]
Na pierwszym planie rysunku osoby spacerujące w Ogrodzie Saskim. W tle cukiernia Semadeniego.

„Nasza Paryska” – cukiernia z przedwojennego Ogrodu Saskiego w piosence

Czas na premierę ostatniej odsłony projektu muzycznego „Kuplety Warszawskie 2.0”. Zapraszamy do wysłuchania muzycznej walentynki, którą przesyła Marta Zalewska, autorka utworu „Nasza Paryska”. „Gdzie jest nasza Paryska?” Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku kamienica przy ul. Królewskiej 10 była dla miłośników słodkości jednym z obowiązkowych do odwiedzenia punktów na mapie przedwojennej Warszawy. W przylegającej do […]

„Kuplety Warszawskie 2.0”, czyli niezapomniane melodie wokół Pałacu Saskiego

Projekt „Kuplety Warszawskie 2.0” pod kierownictwem Jana Emila Młynarskiego przywraca atmosferę dawnej stolicy, w której sercu znajdował się tętniący życiem Ogród Saski. „Walczyk Warszawy”, ballada „Wrzuć grosz do fontanny” oraz utwór „W Saskim Ogrodzie” to trzy dostępne już w sieci odsłony przedsięwzięcia muzycznego. Warszawa w muzycznych wspomnieniach „Kuplety Warszawskie 2.0” to nazwa muzycznego projektu przywołującego […]
Stoisko stylizowane na kawiarnię z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na pierwszym planie na krzesłach przy stoliku siedzą dwaj mężczyźni w okularach do oglądania wirtualnej rzeczywistości. W tle ścianka z widokiem na Pałac Saski i logiem Pałac Saski sp. z o.o. oraz ubrana w historyczny strój kobieta.

Relacja z Kongresu Niepodległa: odbudowa Pałacu Saskiego

12 stycznia 2023 r. zakończył się dwudniowy Kongres Niepodległa podsumowujący obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Wydarzenie było okazją do zapoznania się z działalnością licznych instytucji związanych z kulturą i edukacją, których przedstawiciele podjęli również dyskusję nad perspektywami dla przyszłego rozwoju oferty kulturalnej i edukacyjnej kraju. Jeden z paneli poświęcony był […]
logo z napisem Kongres Niepodległa

Odbudować nieodbudowane – Pałac Saski na Kongresie Niepodległa

Już jutro, 11 stycznia 2023 roku rozpoczyna się dwudniowy Kongres Niepodległa. W centrum konferencyjnym Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 3 spotkają się specjaliści w dziedzinie kultury i edukacji oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. W ramach czterech ścieżek tematycznych podjęta zostanie dyskusja o nowoczesnej i odpowiadającej na społeczne potrzeby ofercie kulturalno-edukacyjnej dla mieszkańców Polski. 11 […]

XII 2022: rok działalności Pałac Saski sp. z o.o.

27 grudnia 1944 r. wycofujący się z Warszawy Niemcy, w ramach akcji wyburzania miasta, rozpoczęli wysadzanie Pałacu Saskiego w powietrze. Dwa dni później dzieło zniszczenia ukończyli, a stołeczny plac Piłsudskiego został ostatecznie pozbawiony historycznej zabudowy. Po dziesięcioleciach podejmowanych inicjatyw restytucji Pałacu Saskiego, dopiero na przełomie listopada i grudnia 2021 r. zostały one zwieńczone powołaniem spółki […]
Wieczorne ujęcie ozdobionej światełkami choinki na placu Piłsudskiego w Warszawie. W tle podświetlone kolumnada Pałacu Saskiego i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

Choinka i noworoczne salwy armatnie przed Pałacem Saskim

Wraz z początkiem grudnia nadchodzi gorączkowy czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Długo wyczekiwany koniec roku to chwila odpoczynku w rodzinnym gronie i tradycje, które pielęgnujemy z pokolenia na pokolenie. Przeczytajcie o tym, co ze świątecznych i noworocznych zwyczajów warszawskich i polskich jest modą stosunkowo nową, a co wielowiekową tradycją. Świąteczne drzewko Zwyczaj dekorowania bożonarodzeniowego […]
Widziana od tyłu publiczność, przed nią na scenie dwoje prelegentów spotkania na tle dużego ekranu z logiem Pałac Saski sp. z o.o. Z lewej strony widoczny fragment świątecznej choinki.

Gospodarka zielenią podczas odbudowy Pałacu Saskiego

15 grudnia 2022 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyło się otwarte spotkanie na temat gospodarki zielenią w okresie odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. Uczestnicy zapoznali się z koncepcją ochrony i rozwoju zielonej infrastruktury. Zakłada ona przesunięcia i przesadzenia drzew i krzewów rosnących w miejscu, w którym do czasu II wojny światowej stał kompleks pałaców […]

Spotkanie otwarte „Odbudowa Pałacu Saskiego a gospodarka zielenią”

W procesie odbudowy kompleksu pałaców i kamienic zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego jednym z obszarów działań inwestycyjnych będzie gospodarka zielenią. W najbliższy czwartek, 15 grudnia o godz. 18:00, w Muzeum Etnograficznym odbędzie się spotkanie otwarte, podczas którego każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat koncepcji ochrony i rozwoju zielonej infrastruktury przy odbudowie Pałacu Saskiego. Opinią […]