Kontrast
Czcionka
aktualności

I edycja Święta Ogrodu Saskiego za nami

Tętniący życiem Ogród Saski to widok, jaki podziwiać mogliśmy w minioną sobotę, 24 września, podczas Święta Ogrodu Saskiego. Tysiące uczestników wydarzenia dały się ponieść muzyce dawnych lat i wraz z artystami przebranymi w stroje z epoki przeniosły się do Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W alejkach Ogrodu Saskiego

Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego zgromadzeni w jednej z alejek Ogrodu Saskiego spacerują i zatrzymują się przy stoiskach namiotowych, w których znajdują się atrakcje wydarzenia. Widoczni również animatorzy Święta Ogrodu Saskiego w ubiorach stylizowanych na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tle Ogród Saski w promieniach jesiennego słońca.
Uczestnicy Święta Ogrodu Saskiego. Fot. C. Kazimierowski

W promieniach jesiennego słońca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę podziwiali paradę artystów – zarówno maszerujących w takt wygrywanej przez orkiestrę muzyki, jak również przejeżdżających na bicyklach i rykszach wokół XIX-wiecznej fontanny w Ogrodzie Saskim. Zaaranżowane w stylu retro stoiska w ogrodowych alejkach przyciągały uwagę zgromadzonych, którzy mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu, poznać wyposażenie dawnych szpitali, a także spróbować swoich sił podczas jazdy na bicyklu. Miłośnicy gier mierzyli się ze sobą podczas szachowych pojedynków i inwestowali w nieruchomości na planszy Monopoly Warszawa 1936, przy żywym dopingu zespołu All Dęte.

Tuż obok stawu, w lustrze którego odbija się otoczony drzewami zabytkowy wodozbiór, goście bawili się w rytm muzyki Ferajny z Hoovera i Olek Orkiestry. Koncerty płynnie przeplatały się ze spektaklami Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz pokazami mody z lat 20. i 30. – najpierw damskiej w wykonaniu GRH Bluszcz, następnie męskiej zaprezentowanej przez GRH Grenadiere.

Co jeszcze działo się podczas Święta Ogrodu Saskiego?

Klimat przedwojennej Warszawy zapewniły między innymi przejazdy zabytkowych aut, które co godzinę wyjeżdżały na ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski. Fani automobili mogli obejrzeć je również z bliska – wystawę przed Hotelem Europejskim zapewniło Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tuż obok, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, znalazł się fotoplasitkon, który w swoim wnętrzu skrywa archiwalne zdjęcia osi saskiej – atrakcja jest wciąż dostępna.

Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również NIEMAPA, którą można było otrzymać po podaniu hasła: Odbudowujemy Pałac Saski. Ten bogato ilustrowany przewodnik po Ogrodzie Saskim zawiera liczne ciekawostki historyczne i pozwoli posiadaczom na zorganizowanie rodzinnego spaceru pełnego zadań i zabaw dla najmłodszych.

Spacery po Ogrodzie Saskim dla każdego

Wśród atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się również 2 spacery wokół Osi Saskiej, które prowadziła przewodniczka Marta Gawryluk. Ich uczestnicy zadawali pytania związane zarówno z historią Osi, atrakcjami święta, jak i tym, co dzieje się za ogrodzeniem przy placu Piłsudskiego. Przypomnijmy, trwają tam prace nad odsłonięciem fundamentów zburzonego Pałacu Saskiego, które już niebawem będą zabezpieczone i docelowo udostępnione dla zwiedzających. O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, tymczasem jeszcze przez miesiąc zachęcamy do udziału w spacerach skierowanych tak dla samych dorosłych, jak i osób z małymi dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili I edycję Święta Ogrodu Saskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia (Fot. C. Kazimierowski):

Uśmiechnięta animatorka wydarzenia stoi przy stole z grami m.in. "Miś Wojtek" i "Twórcy Niepodległości". W tle ściana namiotu z nadrukowaną grafiką przedstawiającą Ogród Saski.
Uśmiechnięty animator wydarzenia ubrany w płaszcz, kapelusz i białą koszulę z krawatem trzyma w ręku paczkę cygaretek. Łokciem przytrzymuje starą skórzaną aktówkę koloru brązowego.
Występ 6-osobowej orkiestry w jednym ze stoisk namiotowych. Na pierwszy planie widoczne od tyłu sylwetki uczestników wydarzenia.
Dwaj elegancko ubrani panowie stoją przed zabytkowym ambulansem. W tle spacerowicze oraz osoby podziwiające wnętrze pojazdu.
Trzej policjanci z grupy rekonstrukcyjnej przebrani w dawne mundury Policji Państwowej.
Na pierwszym planie sylwetki stojącej tyłem do fotografa publiczności zgromadzonej przed sceną główną, na której stoi liczna grupa muzyków z instrumentami oraz przed mikrofonem prowadzący wydarzenie.
Jeden z zabytkowych pojazdów widocznych na zdjęciu skręca na miejsce parkingowe. W tle liczna grupa osób podziwiających samochody.
Animatorki Święta Ogrodu Saskiego przebrane w stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego spacerują jedną z alejek Ogrodu Saskiego prowadząc wiklinowe wózki dziecięce. W tle przechodnie, którzy przyszli na Święto Ogrodu Saskiego.
Animator medycznego gabinetu retro ubrany w koszulę w paski, kamizelkę i kaszkiet opowiada o dawnych przyrządach medycznych ułożonych na stole przed nim. Na stole widoczna również tabliczka z napisem: "Wszech nauk lekarskich dr Józef Wójcikiewicz Ord od 8-9 rano i od 4-6 popoł."
Do zabytkowego niebieskiego samochodu próbują wsiąść dzieci. W tle widoczne częściowo dwa kolejne zabytkowe auta.
Parada artystów - animatorów Święta Ogrodu Saskiego wokół fontanny w Ogrodzie Saskim. Wszyscy przebrani w stroje nawiązujące do okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Para animatorów ubranych w stroje nawiązujące go okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta w kapeluszu i ciemnoniebieskiej sukience trzyma w ręku kieliszek i patrzy na mężczyznę w szarym garniturze i kaszkiecie. W tle Ogród Saski w promieniach Słońca.
Czterech mężczyzn w przebraniach nawiązujących do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród elementów ubioru: marynarki, płaszcze, krawaty, mucha, kapelusze i kaszkiety.
Jedna z animatorek w stroju sportowym na tle stawu w Ogrodzie Saskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Aktualności

Ekspozycja „Przywracamy Serce Niepodległej” zawitała do Radomia

Kolejnym miejscem, którego mieszkańcy mają okazję bliżej poznać dzieje międzywojennych siedzib Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jest Radom. Od 18 września 2023 r. plenerową wystawę „Przywracamy Serce Niepodległej” można odwiedzić na miejskim rynku. Serce Polski niepodległej Dzisiejszy plac marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie pełnił w okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcję centralnego placu stolicy […]

Analiza: jak wyglądały Pałace Saski i Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej?

Pałac Saski, Pałac Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 zostaną odbudowane zgodnie z zewnętrznym kształtem architektonicznym, jaki posiadały na dzień 31 sierpnia 1939 r. Wyzwanie polegające na jego szczegółowym opisaniu podjęła pracownia Sawawa, która zbadała tysiące materiałów, pozyskanych w ramach prowadzonych przez Pałac Saski sp. z o.o. kwerend archiwalnych. Efekt […]

Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Gdańsku

Wędrująca wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” tym razem zawitała do Gdańska. Mieszkańcy Trójmiasta, jak i licznie odwiedzający rejon Zatoki Gdańskiej turyści, mogą zgłębić historię Pałacu Saskiego na ekspozycji ustawionej przy gmachu Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” Spacer pomiędzy kubikami wystawy „Przywracamy Serce Niepodległej” pozwoli dogłębnie poznać historię odbudowywanej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w […]

Druga potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…” za nami

Wzorem ubiegłego roku, również i w tym w ostatnią sobotę sierpnia warszawiacy i stołeczni goście zapełnili parkiet podczas potańcówki „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…”. Niezapomniane wrażenia w tej wyjątkowej tanecznej podróży do okresu dwudziestolecia międzywojennego zapewniły kultowe zespoły: Mała Orkiestra Dancingowa i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Potańcówka jak za dawnych lat „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…” […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań i datą konferencji.

"Rebuilding What Was Lost" Conference Registration

Registration is now open for academics, researchers, and specialists interested in attending the „Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” conference. The event will take place on September 20 and 21, 2023 in Warsaw. The multidisciplinary „Rebuilding What Was Lost” conference is organized by the Saski Palace company together with […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań i datą konferencji.

Rejestracja na konferencję „Odbudować nieodbudowane”

Zapraszamy do rejestracji uczestnictwa w charakterze słuchaczy na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję naukową „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20 i 21 września 2023 roku w Warszawie. Termin rejestracji minął 14 września 2023 r. Konferencję „Odbudować nieodbudowane” organizują spółka Pałac Saski wraz z Akademią Sztuk Pięknych w […]
widok na odsłonięte relikty Pałacu Saskiego i dziedzińca Pałacu Bruhla w Warszawie. W tle panorama miasta.

VIII 2023: podsumowanie półrocza działań Pałac Saski sp. z o.o.

Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 są przedmiotem realizowanej od półtora roku inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ukryte pod ziemią relikty Pałacu Saskiego odsłonięto już w pierwszych miesiącach istnienia odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia spółki Pałac Saski sp. z o.o. Obecnie prace w terenie koncentrują się […]

Retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny...” powraca

W ostatnią sobotę wakacji powróci retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…”. W tym roku przedwojenne klimaty na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywoła Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Mała Orkiestra Dancingowa, które zagrają przeboje z czasów, gdy nad placem Piłsudskiego górował majestatycznie Pałac Saski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Taneczne pożegnanie wakacji 26 sierpnia 2023 r., […]

Poznaj ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałacu Saskiego”

Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego już od blisko roku przyciągają uwagę wielu, którzy zdecydowali się zajrzeć przez wizjery umieszczone w ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Teraz historyczne mury można zobaczyć również z bliska w ramach ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałacu Saskiego”. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pomocą systemu rezerwacyjnego na naszej stronie […]

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

79. rocznicę Powstania Warszawskiego już tradycyjnie mieszkańcy stolicy uczczą wspólnie śpiewając powstańcze piosenki. 1 sierpnia 2023 r. o godz. 20:30 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Plac Piłsudskiego w Warszawie Plac marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, […]