Wystawa #BezPrzedawNIEnia na pl. Piłsudskiego
2 września 2022 roku o godzinie 11:00 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński otworzył wystawę #BezPrzedawNIEnia, stanowiącą część obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zdjęcia przedstawiające skalę wojennych zniszczeń w Polsce można zobaczyć na ogrodzeniu, które wygradza teren prac ziemnych poprzedzających odbudowę zachodniej pierzei pl. marsz. Józefa Piłsudskiego.
#BezPrzedawNIEnia to ogólnopolska kampania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która ma na celu pokazanie, jak dotkliwe straty poniosła Rzeczpospolita w wyniku agresji nazistowskich Niemiec oraz radzieckiej Rosji – dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku.
Istotnym elementem kampanii jest wizualna opowieść o zniszczeniach na terenie dzisiejszej Polski – zobaczymy ujęcia z m.in. Warszawy, Lublina, czy Krakowa. Dzięki specjalnym planszom wydrukowanym w technice soczewkowej odwiedzający wystawę mogą porównać fotografie budynków z okresu międzywojennego z widokami powojennych zgliszcz i ruin. Dramatyczną atmosferę tamtych dni dopełniają zamieszczone na planszach utwory poetyckie m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wspomnienia polskich profesorów, którzy po wojnie brali udział w szacowaniu strat i dziele odbudowy: Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza.
Wystawa #BezPrzedawNIEnia jest eksponowana w niezwykle symbolicznym miejscu. Wielkoformatowe wydruki fotografii zostały umieszczone na ogrodzeniu, za którym ruszają prace ziemne poprzedzające odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Po stłumieniu Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili budynki pałaców w powietrze, przetrwał jedynie fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Plac z okalającymi go pałacami nie był już miejscem walk, obrócenie całej pierzei w gruz było działaniem celowym.
Wystawę powstałą we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Programu „Niepodległa” i Spółki Pałac Saski sp. z o.o. można zobaczyć do 20 września.
Aktualizacja: W związku z dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawa pozostanie dostępna do 30 września.