Retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny...” powraca
W ostatnią sobotę wakacji powróci retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny...”. W tym roku przedwojenne klimaty na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywoła Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Mała Orkiestra Dancingowa, które zagrają przeboje z czasów, gdy nad placem Piłsudskiego górował majestatycznie Pałac Saski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Taneczne pożegnanie wakacji
26 sierpnia 2023 r., o godzinie 18.00, pożegnamy wakacje w przedwojennym stylu, tańcząc do ponadczasowych melodii tego okresu. Nie bez kozery to właśnie najsłynniejszy tekściarz dwudziestolecia, czyli Andrzej Włast – autor takich utworów, jak „Tango Milonga” czy „Jesienne róże” – wprowadził do języka polskiego do dziś popularne słowo „przebój”, by zastąpić używany wtedy germanizm „szlagier”.
Przedwojenne przeboje
To właśnie przedwojenne przeboje, ale i mniej znane perełki, usłyszymy najpierw w wykonaniu Małej Orkiestry Dancingowej, której aranżacje zachowują wierność wobec swych zacnych pierwowzorów. Zgrany zespół udowodni, że muzyka sprzed stu lat to nie tylko sentymentalna krotochwila, ponieważ historyczne utwory nadal świetnie się bronią mocą swoich kompozycji i aranżacji.
Drugim zespołem, który zaprosi nas do tańca na parkiecie retro-potańcówki „W Saskim Ogrodzie koło fontanny...”, będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna. W jej wykonaniu na pewno usłyszymy niejeden utwór, którego tekst napisał przebojowy i bardzo płodny Włast. Zespół inspiracje czerpie z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Od czasu, gdy w 2017 r. ukazała się jej debiutancka płyta, Warszawska Orkiestra Sentymentalna nieustannie poszerza swój dansingowy repertuar.
Sobotnie wydarzenie poprowadzi Mateusz Baran.
W Saskim Ogrodzie, czyli przy Pałacu Saskim
Dwudziestolecie międzywojenne to okres szczególnie ważny dla historii Pałacu Saskiego. To właśnie wtedy służył za siedzibę Sztabu Generalnego, a w jego arkadach powstał Grób Nieznanego Żołnierza. Odtworzony gmach pałacu będzie miejscem m.in. działalności kulturalnej, do której zaczyn stanowią wystawy na ogrodzeniu terenu budowy, czy retro-potańcówka.
Do zobaczenia na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w sobotę o 18!
By nie zapomnieć daty, zachęcamy do zapisania się na wydarzenie na Facebooku.
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.