Odbudować nieodbudowane – Pałac Saski na Kongresie Niepodległa
Już jutro, 11 stycznia 2023 roku rozpoczyna się dwudniowy Kongres Niepodległa. W centrum konferencyjnym Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 3 spotkają się specjaliści w dziedzinie kultury i edukacji oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. W ramach czterech ścieżek tematycznych podjęta zostanie dyskusja o nowoczesnej i odpowiadającej na społeczne potrzeby ofercie kulturalno-edukacyjnej dla mieszkańców Polski.
11 listopada 2018 roku Polska świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie ogłoszona została deklaracja Prezydenta RP o restytucji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Odbudowa tych historycznych obiektów, które zniknęły z krajobrazu miasta podczas II wojny światowej, będzie symboliczną pieczęcią w dziele powojennej obudowy stolicy.
W dniach 11-12 stycznia br. organizowany jest Kongres Niepodległa - wydarzenie, które podsumowuje dotychczasowe działania placówek kulturalnych i oświatowych w ubiegłym roku, a jego głównym celem jest zestawienie ciekawych wizji i propozycji dotyczących promocji Polski i polskiej kultury za granicą. Sesje plenarne i dyskusje panelowe odbędą się w ramach czterech ścieżek: „Dziedzictwo i jego rola w budowaniu pamięci historycznej”, „Nowoczesna edukacja do uczestnictwa w kulturze”, „Współpraca międzyinstytucjonalna i międzysektorowa na rzecz kultury i dziedzictwa” oraz „Budowa i promocja wizerunku Polski za granicą”.
Odbudować nieodbudowane
Kongres rozpocznie się sesją plenarną „WPR ‹‹Niepodległa›› jako narzędzie wzmacniania wspólnoty wokół świętowania ważnych rocznic historycznych”, którą poprowadzi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”. „Odbudować nieodbudowane – wokół odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej” to z kolei tytuł panelu dyskusyjnego, którego współorganizatorem jest Pałac Saski sp. z o.o. Do dyskusji zaproszeni zostali dr arch. Tomasz Jeleński, prezes Stowarzyszenia INTBAU Polska i przewodniczący (Chairman) INTBAU College of Chapters, prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz dr Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie. Moderatorem panelu będzie dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.