Scenariusze lekcji o Pałacu Saskim
Przygotowana przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne broszura „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście” to materiał edukacyjny, który trafił do dystrybucji jesienią 2023 roku. Choć dotychczas publikacja pojawiła się wyłącznie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego, każdy nauczyciel lub edukator może skorzystać z materiałów ją rozbudowujących. Scenariusze lekcji o Pałacu Saskim i jego okolicy dostępne są dla wszystkich do pobrania na platformie edukacyjnej WSiP.
Gdzie znaleźć scenariusze lekcji o Pałacu Saskim?
Na portalu Eduranga znajduje się osiem scenariuszy przeznaczonych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Punktem wyjścia materiałów jest historia Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla oraz ich bezpośredniej okolicy – placu Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego. Wszystkie scenariusze spełniają wymogi podstawy programowej, umożliwiając jednocześnie nauczycielom prowadzenie opowieści odnoszących się do konkretnych punktów na mapie Warszawy. W efekcie materiały można wykorzystać także podczas wycieczek szkolnych w okolice Grobu Nieznanego Żołnierza. Autorami materiałów są nauczyciele z szerokim doświadczeniem zawodowym.
Jak przeprowadzić lekcję o Pałacu Saskim?
Poszczególne scenariusze zostały przygotowane z myślą o lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Dla przykładu, jednym z tematów poruszanych w scenariuszach są literaci związani z Pałacem Saskim. Nauczyciele mogą nawiązać m.in. do twórczości najwybitniejszego barokowego poety polskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, którego rezydencja dała początek budowli później znanej pod nazwą Pałacu Saskiego. Z kolei w innym ze scenariuszy historia Pałacu Saskiego stała się pretekstem do analizy powojennych losów odbudowy dziedzictwa architektonicznego Warszawy. Historię stolicy uzupełniono tu dodatkowo o przykłady z innych miast zniszczonych przez wojenną pożogę i różnych strategii dbania o dziedzictwo.
Lista scenariuszy lekcyjnych:
- „Pałac Saski na tle dziejów Polski”
- „Niemi świadkowie historii – zabytki i symbole kultury polskiej”
- „Po co nam zabytki? Odbudowa Pałacu Saskiego”
- „Rekonstruować? Odbudowywać? Zostawić ruiny?”
- „Grób Nieznanego Żołnierza”
- „W pałacu Morsztyna i w salonie Deotymy”
- „Plac Piłsudskiego – ważny świadek dziejów”
- „W poszukiwaniu własnej tożsamości – zachwycający spacer po Ogrodzie Saskim”
Ostatni scenariusz został dodatkowo poszerzony o materiał filmowy, dostępny również na stronie portalu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Eduranga.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.