Contrast
Size
education

Scenariusze lekcji o Pałacu Saskim

Przygotowana przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne broszura „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście” to materiał edukacyjny, który trafił do dystrybucji jesienią 2023 roku. Choć dotychczas publikacja pojawiła się wyłącznie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego, każdy nauczyciel lub edukator może skorzystać z materiałów ją rozbudowujących. Scenariusze lekcji o Pałacu Saskim i jego okolicy dostępne są dla wszystkich do pobrania na platformie edukacyjnej WSiP.

Broszura edukacyjna, która jest podstawą scenariuszy lekcji o Pałacu Saskim. Broszura leży otwarta na biurku, na stronie zatytouowaniej Ogród Saski - letni salon Warszawy. Dookoła broszury leżą ołówki, linijka i inne przybory szkolne.
Broszura edukacyjna, fot. T. Tołłoczko

Gdzie znaleźć scenariusze lekcji o Pałacu Saskim?

Na portalu Eduranga znajduje się osiem scenariuszy przeznaczonych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Punktem wyjścia materiałów jest historia Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla oraz ich bezpośredniej okolicy – placu Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego. Wszystkie scenariusze spełniają wymogi podstawy programowej, umożliwiając jednocześnie nauczycielom prowadzenie opowieści odnoszących się do konkretnych punktów na mapie Warszawy. W efekcie materiały można wykorzystać także podczas wycieczek szkolnych w okolice Grobu Nieznanego Żołnierza. Autorami materiałów są nauczyciele z szerokim doświadczeniem zawodowym.

Arkady Grobu Nieznanego Żołnierza. Przy płycie nagrobnej stoi na warcie dwóch żołnierzy. W tle za Grobem widnieje fragment ogrodzenia otaczającego teren odbudowy Pałacu Saskiego.
Arkady Grobu Nieznanego Żołnierza, na dalszym planie widać ogrodzenie otaczające teren odbudowy Pałacu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko

Jak przeprowadzić lekcję o Pałacu Saskim?

Poszczególne scenariusze zostały przygotowane z myślą o lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Dla przykładu, jednym z tematów poruszanych w scenariuszach są literaci związani z Pałacem Saskim. Nauczyciele mogą nawiązać m.in. do twórczości najwybitniejszego barokowego poety polskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, którego rezydencja dała początek budowli później znanej pod nazwą Pałacu Saskiego. Z kolei w innym ze scenariuszy historia Pałacu Saskiego stała się pretekstem do analizy powojennych losów odbudowy dziedzictwa architektonicznego Warszawy. Historię stolicy uzupełniono tu dodatkowo o przykłady z innych miast zniszczonych przez wojenną pożogę i różnych strategii dbania o dziedzictwo.

Lista scenariuszy lekcyjnych:

- „Pałac Saski na tle dziejów Polski”

- „Niemi świadkowie historii – zabytki i symbole kultury polskiej”

- „Po co nam zabytki? Odbudowa Pałacu Saskiego”

- „Rekonstruować? Odbudowywać? Zostawić ruiny?”

- „Grób Nieznanego Żołnierza”

- „W pałacu Morsztyna i w salonie Deotymy”

- „Plac Piłsudskiego – ważny świadek dziejów”

- „W poszukiwaniu własnej tożsamości – zachwycający spacer po Ogrodzie Saskim”

Ostatni scenariusz został dodatkowo poszerzony o materiał filmowy, dostępny również na stronie portalu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Eduranga.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.