Kontrast
Czcionka
edukacja

„Rzeczpospolita nieodbudowana” - serial o II RP, której już nie ma

Te same ulice miast, które dziś znamy, wyglądały zupełnie inaczej za czasów II Rzeczpospolitej. Zniszczenia wojenne i decyzje władz po 1945 roku odmieniły kształt miejscowości. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do odkrywania budynków, których już nie ma w serialu „Rzeczpospolita nieodbudowana”. Premiera pierwszego odcinka 11 listopada 2021 o godzinie 11:10 w TVP1. Jego bohaterem będzie Warszawa i jeden z jej centralnych punktów – plac, pałac i park położone na Osi Saskiej. Odcinek można także obejrzeć online:

ODBUDOWA WARSZAWY

„Rzeczpospolita nieodbudowana” to seria półgodzinnych filmów poświęcona budynkom, które choć były rozpoznawalne, nie zostały odbudowane po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Dziedzictwo polskich miast, którego dziś nie można zobaczyć, jest odkrywane w kolejnych odcinkach. Wypowiedzi historyków, antropologów i naukowców, oprócz narracji o faktach historycznych, tworzą także opowieść o skomplikowanej relacji mieszkańców z budynkami i stawiają pytania o to, czy powinno się odbudowywać miasta, które zostały zniszczone i jakie uczucia budzą gruzy w miejscach, które kiedyś nazywali domem.

Emisja pierwszego odcinka serialu „Rzeczpospolita nieodbudowana” będzie miała miejsce 11 listopada 2021 o godzinie 11:10 w TVP1. Poświęcony jest Warszawie. Stolica Polski była wyjątkowym miejscem, ze względu na rolę kulturalną i symboliczną dla narodu. Odbudowa Warszawy miała różne koncepcje i wzbudzała skrajne emocje. Teraz, gdy zapadła decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, powracają pytania i dylematy, warto zatem poznać historię tego miejsca.

Grób Nieznanego Żołnierza przy placu Piłsudskiego pokazany z lotu ptaka, od strony placu. Za Grobem rozpoczyna się roślinność Ogrodu Saskiego.

RZECZPOSPOLITA NIEODBUDOWANA. WARSZAWA

W serialu występują naukowcy:

  • prof. Richard Butterwick – Pawlikowski, University College London
  • Marcus van der Meulen, Instytut Historyczny w Warszawie
  • dr Mikołaj Getka – Kenig, Instytut Historii Nauki PAN
  • dr Michał Laszczkowski, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego
  • Agnes Dudek

Reżyseria: Maciej Czułowski

Scenariusz: Piotr Kornobis

Zdjęcia: Robert Lis

Montaż: Marcin Sucharski

Komputerowa wizualizacja Pałacu Saskiego od strony placu Piłsudskiego. Dwa masywne skrzydła gmachu łączy po środku kolumnada, zza której wyłaniają się drzewa Ogrodu Saskiego.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Źródło: niepodlegla.gov.pl

aktualności