Kontrast
Czcionka
aktualności

Przed nami Święto Ogrodu Saskiego

Już w sobotę 25 maja 2024 r. od godz. 10 zapraszamy wszystkich, małych i dużych, miłośników rozrywki na świeżym powietrzu na 3. edycję Święta Ogrodu Saskiego. Alejki najstarszego w Polsce publicznego parku miejskiego wypełnią retro atrakcje i muzyka na żywo, a wieczorem parkiet nad sadzawką rozgrzeją przeboje sprzed wieku w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i formacji CzessBand. Święto Ogrodu Saskiego ma także atrakcję specjalną: zwiedzanie z przewodnikiem nowej ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”.

Ogród Saski – najstarszy park publiczny w Polsce

27 maja 1727 r. August II Mocny otworzył swój królewski ogród przy Pałacu Saskim dla publiczności, dzięki czemu dziś Ogród Saski nosi zaszczytne miano najstarszego publicznego parku w Polsce. Chcąc uczcić tę rocznicę, po raz kolejny w ostatnią sobotę maja zapraszamy do udziału w Święcie Ogrodu Saskiego. Sama oprawa nawiązuje jednak do późniejszego okresu polskich dziejów, czyli dwudziestolecia międzywojennego. Ta nietypowa podróż w czasie wynika z najbliższego otoczenia parku, a konkretnie trwającej tuż obok odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej.

Kilku mężczyzn jedzie na bicyklach alejką Ogrodu Saskiego. Mężczyźni mają na sobie białe koszule, spodnie na szelkach i kaszkiety. Ich bicykle mają wielkie koło przednie i malutkie tylne.
Święto Ogrodu Saskiego w 2023 roku, fot. T. Tołłoczko

Zwiedzanie pałacowych piwnic

Dzięki prowadzonej odbudowie na uczestników wydarzenia czeka niecodzienna atrakcja. Odsłonięte w ramach prac archeologicznych piwnice Pałaców Saskiego i Brühla będzie można zobaczyć w ramach premiery nowej ścieżki edukacyjnej. Wcześniej zobaczyć można było jedynie fundamenty Pałacu Saskiego, zaś tym razem po raz pierwszy udostępniona zostanie część terenu Pałacu Brühla, którą archeolodzy badali do końca zeszłego roku. Grupa warszawskich przewodników w ciągu 30 minut przybliży zwiedzającym najciekawsze wątki związane zarówno z historią obu pałaców, jak i odkryciami, jakich archeolodzy dokonali na tym terenie. Atrakcja jest bezpłatna, wystarczy pobrać bilet w Kawiarni Saskiej – pierwszym ze stoisk w głównej alei, za fontanną Ogrodu Saskiego.

Mapka pokazująca Święto Ogrodu Saskiego. Na środku zaznaczony jest teren Ogrodu Saskiego, gdzie w głównej alejce będą retro stoiska, a przy sadzawce scena. Wystawa zabytkowych aut znajduje się po drugiej stronie placu Piłsudskiego.

Nagrody dla aktywnych

Warto zobaczyć na własne oczy wszystkie atrakcje święta. Uczestnicy, którzy zwiedzą cały teren wydarzenia, będą bowiem mogli liczyć na nietypowe upominki. Żeby dostać wyjątkową pamiątkę z wydarzenia, należy odebrać w Kawiarni Saskiej retro kartkę pocztową do zbierania stempli na różnych stoiskach. Kto zgromadzi komplet pieczątek, może liczyć na upominek!

Święto Ogrodu Saskiego – bicykle, automobile, retro stoiska

Zielony salon Warszawy, jak zwano niegdyś Ogród Saski, jest niewątpliwie atrakcją samą w sobie. Podczas swojego majowego święta nabiera jednak dodatkowych kolorów. Nie tylko bujnie rozwijająca się zieleń czy kwitnące kasztanowce czekają na gości, lecz również utrzymane w stylu retro stoiska. Każde z nich to oddzielna opowieść o międzywojennych strojach i wystrojach, zawodach i rozrywkach, a także dawnych przedmiotach użytku codziennego i specjalistycznego, w tym wystawa szpitala polowego wraz z historycznymi narzędziami medycznymi.

Uśmiechnięta młoda kobieta w dawnym stroju sanitariuszki pozuje pośród historycznego sprzętu medycznego.
Jedno ze stoisk Święta Ogrodu Saskiego w 2023 r., fot. T. Tołłoczko

Dawny klimat zapewnią również pokazy i przejażdżki bicykli oraz parady zabytkowych aut i ich wystawa przed Hotelem Europejskim. W drodze powrotnej do Ogrodu Saskiego, oprócz możliwości spotkania ubranych w dawne stroje niań z wózkami, warto rozejrzeć się także za gazeciarzami, którzy zaoferują uczestnikom najnowszy numer „Ogrodnika Saskiego”.

Warsztaty i dawne zabawy dla dzieci

Wzorem minionych edycji Święta Ogrodu Saskiego i tym razem nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Gra w kapsle i krokieta na trawie to tylko niektóre pozycje z oferty salonu zabaw dla dzieci w głównej alei Ogrodu Saskiego. Mało tego, nie jest to też jedyne miejsce, w którym będą czekać na nich animatorzy. Na scenie przy ogrodowej sadzawce w godz. 10-14 odbędą się bowiem warsztaty z sitodruku, technik szablonowych i drukarskich. Królową tegorocznych warsztatów będzie Fontanna Wielka. Niegdysiejszym tłem tego zaprojektowanego przez Henryka Marconiego słynnego wodotrysku była klasycystyczna kolumnada Pałacu Saskiego.

Potańcówka nad sadzawką Ogrodu Saskiego

Gdy zakończą się warsztaty, na deskach sceny pojawią się muzycy, którzy rozpoczną przygotowania do finału wydarzenia. O godzinie 18, tuż po paradzie artystów i rekonstruktorów, rozpocznie się potańcówka nad ogrodową sadzawką. Zgromadzeni na drewnianym parkiecie w tym roku będą mieli okazję zatańczyć do przebojów m.in. okresu dwudziestolecia międzywojennego w aranżacji Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a następnie zespołu CzessBand, któremu towarzyszyć będzie tworzona przez seniorów grupa muzyczna Cała Praga Śpiewa.

Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego na tle sceny na zielonym banerze na górze sceny. Nad sceną, na jej zadaszeniu, znajduje się napis Święto Ogrodu Saskiego.
Potańcówka podczas drugiej edycji Święta Ogrodu Saskiego, fot. T. Tołłoczko

PEŁNY PROGRAM WYDARZENIA

Do zobaczenia 25 maja na 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Herb Warszawy z syrenką trzymającą w lewej ręce tarczę, a w prawej miecz. Obok niego informacja: patronat honorowy Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

aktualności

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]

Międzynarodowa nagroda architektoniczna dla koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie otrzymała nagrodę w ramach International Architecture Awards 2024. Praca autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – jedna z ponad 850 biorących udział w konkursie – została wyróżniona w kategorii „restoration/renovation”. Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona International Architecture Awards to konkurs organizowany od […]

Nowa Oś Saska: bezpłatne spacery miejskie

Choć tegoroczne wakacje oficjalnie dobiegły końca, cykl spacerów z przewodnikami szlakiem „nowej Osi Saskiej” to doskonała okazja do ich przedłużenia i wypróbowania nowej turystycznej trasy. Najbliższe oprowadzanie po wybranych zakątkach Warszawy odbędzie się 8 września 2024 r., kolejne zaś w pierwsze dwie niedziele października. Do udziału zapraszają przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki (PoWarszawsku), Centrum Praskie Koneser oraz […]

Pałac Saski po sąsiedzku ponownie w warszawskich dzielnicach

Niecodzienna podróż po przedwojennym placu Piłsudskiego dzięki okularom VR czy warsztaty dla dzieci nawiązujące do historii Pałacu Saskiego to cieszące się powodzeniem atrakcje, które powrócą jesienią. Już od 7 września 2024 r. zapraszamy do odwiedzenia „Pałacu Saskiego po sąsiedzku” podczas licznych warszawskich wydarzeń na zakończenie lata. Pałac Saski po sąsiedzku, czyli gdzie? Historyczny zespół Pałacu […]
Grafika z tekstem: "10 września 2024 r., godz. 12.00 Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania. Debata Ekspercka". Beżowe tło, na dole fioletowe korony drzew, w prawym górnym rogu logotypy: Łazienki Królewskie i Pałac Saski.

Ogrody historyczne w dobie zmiany klimatu - debata w Muzeum Łazienki Królewskie

„Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania” to tytuł debaty, która odbędzie się 10 września 2024 r. o godz. 12 w Pałacu na Wyspie. Eksperci architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz zarządzania zielonym dziedzictwem kulturowym podejmą dyskusję na temat związanych ze zmianą klimatu zagrożeń dla kształtu historycznych ogrodów i parków, a […]

Pałac Saski na wystawie „Plany na Przyszłość 2024”

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury gości w swoich przestrzeniach już dwudziestą siódmą edycję wystawy „Plany na Przyszłość 2024”. Pośród najnowszych projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy i sąsiadujących gmin zaprezentowana została również wizja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego autorstwa biura WXCA Group sp. z o.o. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. okazałą makietę przedstawiającą koncepcję odbudowy Pałaców […]
Widok z ukosa na wystawę zdjęciową na metalowym ogrodzeniu. W tle od lewej panorama Warszawy, po prawej drzewa Ogrodu Saskiego. Niebo częściowo zachmurzone.

Warszawa kiedyś i dziś. Nowa wystawa na pl. Piłsudskiego

Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ponownie zmieniło swoje oblicze. Na odwiedzających pl. Piłsudskiego czeka wystawa fotograficzna „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się tu również koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zacznie się o godz. 20:30. Spacerując […]

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]