Powołanie spółki celowej
1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Na uroczystość w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie zaprosił Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. To wydarzenie to pierwszy krok wprowadzający w życie zapisy Ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Transmisja wydarzenia jest dostępna online w kanałach mediów społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie
Plany odbudowy pierzei placu Piłsudskiego mają za sobą długą historię. Momentem decydującym o ich realizacji okazał się 11 listopada 2018 roku, gdy podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Plany przypieczętowano latem 2021, gdy weszła w życie Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. 1 grudnia 2021 powołano spółkę celową, która wprowadzi plan w życie.
Miejsce powołania spółki celowej, odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, jest nieprzypadkowe. Zamek Królewski w Warszawie, odbudowany po wojennej zawierusze, jest symbolem odrodzenia polskiej historii i tradycji. To adekwatna oprawa dla początku odbudowy kolejnego elementu historycznej tkanki stolicy, który będzie jednocześnie zakończeniem długoletniej odbudowy Warszawy.
Pierzeja placu Piłsudskiego miała w okresie międzywojennym znaczenie reprezentacyjne. Tu mieścił się węzeł dyplomacji europejskiej. W Pałacu Brühla swą siedzibę miało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zaś w Pałacu Saskim obradował sztab Wojska Polskiego wraz z kryptologami, którzy złamali szyfry Enigmy.
Zgodnie z ustawą, punktem odniesienia do odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego jest stan Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej z ostatniego dnia sierpnia 1939 roku. Będzie to jedno z nielicznych miejsc na mapie Warszawy, gdzie będzie można poczuć ducha tkanki miejskiej Warszawy okresu II Rzeczypospolitej. Historyczna forma budowli będzie mieścić otwartą przestrzeń dostępną dla warszawiaków, osób z całej Polski i z zagranicy o charakterze kulturalno-edukacyjnym.
Źródło: niepodlegla.gov.pl