Pałac Saski po sąsiedzku: udział w warszawskich wydarzeniach plenerowych
Choć kolejna, trzecia edycja Święta Ogrodu Saskiego przeszła już do historii, to nie jedyna okazja, by na świeżym powietrzu poczuć atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Także podczas dzielnicowych wydarzeń sąsiedzkich, które odbywają się w całej Warszawie, można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie wokół Pałacu Saskiego, lub wziąć udział w tematycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, słowem: spotkać Pałac Saski po sąsiedzku.
Pierwsze spotkania dzielnicowe w tym roku
Przestrzeń kulturalno-edukacyjna, którą spółka Pałac Saski przygotowała w formie stoiska z warsztatami i pokazami VR, zawitała już w tym roku do kilku dzielnic. Pierwszy raz można było ją odwiedzić podczas Festiwalu Grzesiuka, który co roku odbywa się na Sielcach. Pełne odniesień do historii Warszawy wydarzenie było idealnym miejscem na rozpoczęcie tegorocznego cyklu. Następnie stoisko pojawiło się na Święcie Rembertowa, które miało miejsce 19 maja. Z kolei Dzień Dziecka świętowaliśmy podczas plenerowego wydarzenia „Ale jazda! Piknik na Jeździeckiej” w Młodzieżowym Parku Rekreacji. Nawet przelotny deszcz nie zniechęcił mieszkańców stolicy do odwiedzenia tego rodzinnego pikniku zorganizowanego przez Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
Co można zobaczyć?
Stoisko Pałacu Saskiego to nic innego jak przestrzeń kulturalno-edukacyjna, w której znajdują się atrakcje tak dla małych, jak i dużych. Największe emocje wywołują gogle do oglądania produkcji VR, które można założyć po zajęciu miejsca przy retro stoliku. Dzięki animowanemu filmowi w technologii 360 stopni, widz może rozpocząć przejażdżkę wirtualną dorożką dookoła przedwojennego pl. Piłsudskiego, czyli przenieść się do ostatniego okresu, w którym istniały tu Pałace Saski i Brühla. Nowoczesna technologia sprawia, iż uczestnicy poczują atmosferę centrum Warszawy lat 20. i 30., rozglądając się dowolnie dookoła i doświadczając codziennego zgiełku miasta. Na dzieci czekają także warsztaty edukacyjne, podczas których mogą wspólnie zbudować np. makietę Ogrodu Saskiego, czyli najstarszego parku publicznego stolicy. Całość uzupełniają materiały edukacyjne oraz stylizowane meble i bibeloty, nawiązujące do czasów, w których osadzony został film VR.
Gdzie można spotkać Pałac Saski?
Poza – mamy nadzieję – słoneczną pogodą, czerwiec będzie obfitował w okazje do skorzystania z pałacowych atrakcji. Dla przykładu, w sobotę 8 czerwca zapraszamy na północ Warszawy. W godzinach 13.00-19.00 nasze retro rozrywki pojawią się w parku Kępa Potocka, podczas wydarzenia „Otwieramy Żoliborz”. Z kolei tych, którym bliżej na Bielany, tego samego dnia zapraszamy na wydarzenie „Witaj Lato na Bielanach”, na terenie rekreacyjnym przy stacji metra Słodowiec w godzinach 15.00-19.00.
Gdzie Pałac Saski pojawi się w kolejnych tygodniach? Już w sobotę 15 czerwca zapraszamy w przeciwległe strony stolicy. Atrakcje Pałacu Saskiego ponownie zagoszczą w dwóch dzielnicach: tym razem na Ursynowie i we Włochach. W godzinach 11.00-18.00 w parku im. Romana Kozłowskiego, czyli przy Kopie Cwila, odbędą się „Dni Ursynowa”. Z kolei w godzinach popołudniowych, między 14.00 a 20.00, będzie można odwiedzić plenerowe wydarzenie „Letnia scena Włochy”.
Jeśli pogoda będzie równie dopisywać we wrześniu, „Pałac Saski po sąsiedzku” powróci po wakacjach na kolejne wydarzenia organizowane przez dzielnice.