Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii
Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz Zając, Małgorzata Kożuchowska, oraz architekci spółki Pałac Saski w filmach pod hasłem przewodnim „odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii”.
Dla przypomnienia, kampania dotycząca budowania Fototeki Pałacu Saskiego rozpoczęła się pod koniec listopada 2023 roku. Materiały filmowe zachęcające do udziału przygotowało polskie studio kreatywne Platige Image S.A. Główny spot, który można było zobaczyć tak w Internecie, jak i w kanałach telewizyjnych, uzupełniły trzy dłuższe materiały filmowe. Każdy z filmów związany jest z innym aspektem odbudowy Pałacu Saskiego i jego otoczenia, czyli budynków tworzących przed wojną zachodnią pierzeję pl. Piłsudskiego.
Kolor ożywia historię – Mariusz Zając
Bohaterem pierwszego wywiadu filmowego jest Mariusz Zając. Fotograf, który odkrył w sobie pasję do koloryzacji archiwalnych zdjęć, pokazuje nam swój warsztat. Gdy zaczął publikować swoje kolorowane prace w Internecie, zetknął się z falą pozytywnych komentarzy, pokazujących, że dawne zdjęcia potrafią wywołać żywe emocje. Bohater filmu zwraca uwagę na to, jak bliska staje się nam przeszłość, gdy przyglądamy się uważnie dawnym zdjęciom. Zauważamy także niezwykłe szczegóły, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Podobnie jest i z Fototeką – czym więcej zdjęć uda nam się wspólnie zebrać, tym więcej naszej wspólnej historii uda się przywrócić.
Hałas o pałac – Małgorzata Kożuchowska
W drugim filmie o Fototece możemy zaś wysłuchać opowieści Małgorzaty Kożuchowskiej. Znana aktorka przywołuje najdawniejsze karty historii zabudowy współczesnego pl. Piłsudskiego w Warszawie. Warto przecież pamiętać, że to nie z dynastią saską na polskim tronie związane są początki pałacu, który dopiero później zaczęto zwać saskim. Kożuchowska jednak zwraca przede wszystkim uwagę na bogactwo polskiej kultury tworzonej w tej części Warszawy, której kontynuacją jest praca aktorki w pobliskim Teatrze Narodowym.
Liczy się każdy detal – Magdalena Chrzanowska i Grzegorz Pyzikiewicz
Ostatni materiał filmowy zabiera widza za kulisy odbudowy Pałacu Saskiego i jego równie imponujących sąsiadów. Architekci Magdalena Chrzanowska i Grzegorz Pyzikiewicz pokazują, że praca przy precyzyjnym odtworzeniu budynków przypomina śledztwo detektywa, który z poszlak i trudno dostrzegalnych detali musi zlepić w całość jedną historię. Pracownicy Pałac Saski sp. z o.o. zwracają także uwagę, jak ważne jest każde nowe zdjęcie pierzei przed 1945 rokiem. Każdy materiał ma szansę wnieść nowe informacje i zaktualizować naszą wiedzę. Jeśli zatem masz w swoich zbiorach rodzinnych fotografie tego miejsca, nie wahaj się i wyślij jego skan lub zdjęcie poprzez prosty formularz. Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii!