Kontrast
Czcionka
aktualności

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego.

Na blaszanym ogrodzeniu 5 tablic z nadrukiem informującym o przedmiocie wystawy prac konkursowych, nazwiskach autorów zwycięskiej koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, wizualizacją odbudowanego kompleksu pałaców i kamienic z lotu ptaka oraz na ostatniej planszy wizualizacje poszczególnych obiektów przywracanych w ramach inwestycji. Pora jesienno-zimowa, widoczne nieduże ilości śniegu.
Wystawa prac konkursowych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Wystawa prac konkursowych

Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał odbudowany zespół pałaców i kamienic, zapraszamy na pl. marsz. J. Piłsudskiego. Na ogrodzeniu terenu inwestycji znajduje się wystawa prac przedstawiających różne koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i trzech kamienic, które opracowały biura architektoniczne podczas drugiego etapu konkursu. Wydruki na wielkoformatowych planszach pozwolą dostrzec nawet najmniejsze detale, jakie architekci zawarli w swoich projektach. Na dodatek bliskość odsłoniętych pozostałości Pałaców Saskiego i Brühla – widocznych przez umieszczone w ogrodzeniu wizjery – ułatwi odwiedzającym umiejscowienie przywracanej zabudowy w przestrzeni stołecznego centrum. Wyobraźnię bez wątpienia pobudzą również „Skarby Pałacu Brühla”, czyli ekspozycja artefaktów odnalezionych podczas tegorocznych prac archeologicznych. Szklany pawilon wystawienniczy znajduje się na samym rogu ogrodzenia, przy głównej osi pl. Piłsudskiego prowadzącej do Ogrodu Saskiego.

Na pierwszym planie po prawej stronie szklany pawilon wystawienniczy, wewnątrz widoczny fragment rzeźby "Chwała" odnalezionej podczas badań archeologicznych na terenie Pałacu Brühla, cegły oraz telewizor z wyświetlanym filmem z terenu prac. Po lewej w dali rozmyty widok Grobu Nieznanego Żołnierza na tle drzew Ogrodu Saskiego. Okres jesienno-zimowy, widoczne niewielkie ilości śniegu.
Wystawa „Skarby Pałacu Brühla” na pl. Piłsudskiego, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Odbudowa wymaga projektu

Zewnętrzny kształt odbudowywanej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, jak określono w ustawie z dn. 11 sierpnia 2021 r., ma być zgodny z wyglądem gmachów z ostatniego dnia przed wybuchem II wojny światowej. Budynki należy jednak odbudować w zgodzie ze współczesnymi przepisami prawa budowlanego, a ich wnętrza dostosować do potrzeb przyszłych użytkowników, co wiąże się z koniecznością opracowania projektu architektonicznego. Celem zakończonego właśnie konkursu architektonicznego było wyłonienie biura architektonicznego, które podejmie się tego wyzwania.

Na blaszanym ogrodzeniu (widocznym pod ukosem - po lewej zbliżenie, prawa strona w oddali) terenu inwestycji odbudowy plansze z nadrukami przedstawiającymi koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.
Koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego na wystawie na pl. Piłsudskiego, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Jak wyglądał konkurs?

Aby zachować najwyższą jakość przedsięwzięcia, jeszcze w 2022 r. spółka Pałac Saski sp. z o.o. nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Organizacja została następnie operatorem dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu inwestycji. Do pierwszej części zakwalifikowano kilkanaście pracowni, których zadaniem było przygotowanie opracowań studialnych. Do drugiej części – decyzją sądu konkursowego składającego się z doświadczonych architektów, przedstawicieli służb konserwatorskich, świata sztuki, a także władz państwowych i władz Warszawy – przeszło pięć pracowni. Tym razem musiały one przygotować pełne koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego wraz z sąsiadującymi gmachami. Owocem tego etapu nie jest jednak ostateczny projekt: ten zostanie szczegółowo rozwinięty w najbliższych miesiącach na podstawie zwycięskiej koncepcji.

Dwie plansze przedstawiające koncepcje odbudowy Pałac Saski. Proponowana na nich odbudowa Pałacu Saskiego na jednej planszy przedstawia okrągłą salę senacką. Na drugiej planszy przedstawia cały Pałac Saski widoczny sponad Placu Piłsudskiego. Zza jego gmachu wystają drzewa Ogrodu Saskiego.
Wystawa prac konkursowych na pl. Piłsudskiego, 2023. Fot. T. Tołłoczko

Wymagania konkursu

Projektanci podczas przygotowania prac musieli sprostać licznym wymaganiom konkursowym, m.in. czytelnie wyodrębnić jedyny istniejący fragment Pałacu Saskiego, czyli Grób Nieznanego Żołnierza, przy jednoczesnym zachowaniu jego nienaruszalności. Równie uważnie trzeba było także potraktować wpisane do rejestru zabytków części zachowanych piwnic pałacu. Nie można ich bowiem rozebrać i należy je wyeksponować dla przyszłych zwiedzających. Ważnym wymogiem było też rozplanowanie pomieszczeń odpowiadających zapotrzebowaniu ich przyszłych użytkowników – Kancelarii Senatu RP, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego czy instytucji kultury i organizacji prowadzących działalność społecznie użyteczną.

Dowiedz się więcej:

Jak będzie wyglądał Pałac Saski? Koncepcje konkursowe

aktualności

Książka „Golec rzymski w koszuli” z wyróżnieniem

Tegoroczna publikacja naukowa „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” cieszy się uznaniem. Wydawnictwo, które ukazało się przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie ze spółką Pałac Saski, otrzymało wyróżnienie podczas 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wcześniej książka otrzymała także nominację do Varsavianów Roku w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Golec rzymski w koszuli Zaskakujący […]
Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]
Usytuowany po lewej stronie i trzymany w dłoniach skaner 3D rzuca czerwono-pomarańczowe światło na ciemny stół i leżący na nim kamienny fragment elewacji Pałacu Saskiego. W tle w rozmyciu szara szafa z małą metalową klamką, wokół białe ściany.

Skanowanie 3D elementów elewacji Pałaców Saskiego i Brühla

Trójwymiarowe skanowanie zachowanych elementów dawnych elewacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także Pawilonu Becka to przykład wykorzystania najnowszych technologii  przy odbudowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Proces ten pozwala precyzyjnie dookreślić geometrię elementów elewacji odtwarzanych historycznych budynków, co ma niebagatelne znaczenie dla prac architektoniczno-projektowych. W efekcie skanowanie pozwoli jak najwierniej odtworzyć zewnętrzy kształt kompleksu […]

Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]