Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Czym jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu?
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to doroczne wydarzenie, które organizuje Biuro Niepodległa, instytucja kultury realizująca liczne programy z zakresu upowszechniania polskiej historii. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku festiwal składa się z trzech scen na trzech dziedzińcach przylegających do Krakowskiego Przedmieścia: dziedzińców Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na poszczególnych scenach organizowane są koncerty, wydarzenia dla dzieci i potańcówki w rytm polskiej muzyki tradycyjnej. Częścią festiwalu są także koncerty, parady i retro pokazy w przestrzeni samego Krakowskiego Przedmieścia, jak i szereg wydarzeń towarzyszących. Pełny program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie organizatora.
Spacery historyczne w centrum Warszawy
Wśród wielu atrakcji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu znaleźć można spacery historyczne z licencjonowanymi przewodnikami. Do wyboru dla gości wydarzenia były dwie ścieżki tematyczne dotyczące postaci związanych z losami Pałacu Saskiego. Pierwsza, poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jako punkty zbiórki miała Hotel Bristol i fontannę w Ogrodzie Saskim. Druga, której bohaterem był zamieszkujący Pałac Saski w dzieciństwie Fryderyk Chopin, rozpoczynała się również przy fontannie w Ogrodzie Saskim i równolegle przy pomniku Mikołaja Kopernika, czyli u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Obie trasy rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie, od godziny 13.00 do 17.00 włącznie.
Wirtualna przejażdżka przed Pałacem Saskim
Podczas festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu nadarzyła się również okazja, by zobaczyć komputerowo odtworzone, majestatyczne gmachy pałaców Saskiego i Brühla. Podróż w czasie była możliwa dzięki okularom VR dostępnym w Kawiarni Saskiej w przestrzeni dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po założeniu specjalnych gogli wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć wokół siebie tętniący życiem, międzywojenny plac Piłsudskiego. Widoczną podczas podróży monumentalną kolumnadę, między arkadami której majaczyła bujna zieleń Ogrodu Saskiego, tym razem zobaczyliśmy jeszcze przy użyciu okularów VR, jednak już niebawem stanie się ona istniejącym w realnym świecie elementem architektury Warszawy.
Pałac Saski Dzieciom
Już po raz drugi pod szyldem „Pałac Saski Dzieciom” przygotowane zostały warsztaty dla najmłodszych. Rodziny zaprosiliśmy do siedziby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W tym roku tematem przewodnim była polska sztuka użytkowa, dzięki inspiracji postacią Wojciecha Jastrzębowskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla – rokokowej perły warszawskiej architektury.
Warsztaty dla dzieci:
13:30 – 17:30 - warsztaty „Moje godło” – najmłodsi mieli okazję wcielić się w rolę Wojciecha Jastrzębowskiego i własnoręcznie wykonają projekt godła państwowego oraz utrwalić go w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat.
13:05 – 14:00 oraz 15:30 – 16:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi” – zainspirowane przez edukatorów tajnikami świata wzornictwa dzieci miały okazję zaprojektować i stworzyć w mikroskali mebel ze swojej wyobraźni.
14:15 – 15:10 oraz 16:45 – 18:00 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos” – podczas warsztatów najmłodsi poznali przykłady zaprojektowanych przez Polaków pojazdów i maszyn, następnie wiedzę wykorzystali opracowując model własnego pojazdu lub rakiety, którymi można byłoby… polecieć w kosmos!
13:00 – 18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego” – najmłodsi zapoznali się z różnymi formami zdobienia papieru, na specjalnie przygotowanej matrycy mogli drukować obrys rycinowy Pałacu Saskiego niczym na starej fotografii lub w książce. Wykonane odbitki następnie uzupełnano o stemple i szablony z poszczególnymi elementami architektury.
Dowiedz się więcej:
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.