Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na różowo-turkusowym tle plakatu napis: Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Parady, koncerty, warsztaty tańców polskich, atrakcje dla dzieci, pokazy filmowe. Ukośna, pionowa grafika z datą wydarzenia: 11.11.2023 - numer miesiąca w biało-czerwonej barwie polskiej flagi. W dolnym prawym rogu logotyp Festiwalu z dwoma symbolami warszawskich latarni po bokach.

Czym jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu?

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to doroczne wydarzenie, które organizuje Biuro Niepodległa, instytucja kultury realizująca liczne programy z zakresu upowszechniania polskiej historii. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku festiwal składa się z trzech scen na trzech dziedzińcach przylegających do Krakowskiego Przedmieścia: dziedzińców Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na poszczególnych scenach organizowane są koncerty, wydarzenia dla dzieci i potańcówki w rytm polskiej muzyki tradycyjnej. Częścią festiwalu są także koncerty, parady i retro pokazy w przestrzeni samego Krakowskiego Przedmieścia, jak i szereg wydarzeń towarzyszących. Pełny program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie organizatora.

Ujęcie zza pleców czterech artystów żegnających się ze sceny z tłumem słuchających podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Jeden z koncertów podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Spacery historyczne w centrum Warszawy

Wśród wielu atrakcji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu znaleźć można spacery historyczne z licencjonowanymi przewodnikami. Do wyboru dla gości wydarzenia były dwie ścieżki tematyczne dotyczące postaci związanych z losami Pałacu Saskiego. Pierwsza, poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jako punkty zbiórki miała Hotel Bristol i fontannę w Ogrodzie Saskim. Druga, której bohaterem był zamieszkujący Pałac Saski w dzieciństwie Fryderyk Chopin, rozpoczynała się również przy fontannie w Ogrodzie Saskim i równolegle przy pomniku Mikołaja Kopernika, czyli u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Obie trasy rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie, od godziny 13.00 do 17.00 włącznie.

Szara mapa przedstawiająca wycinek Warszawy, od lewej: fragment ulicy Marszałkowskiej, Ogród Saski wzdłuż ulicy Królewskiej do Krakowskiego Przedmieścia. Na mapie naniesione punkty od 1 do 9 oraz legenda z wyszczególnieniem punktów zbiórki dla uczestników spacerów historycznych, dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych, Wystawy Skarby Pałacu Brühla, Grobu Nieznanego Żołnierza, terenu inwestycji odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

Wirtualna przejażdżka przed Pałacem Saskim

Podczas festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu nadarzyła się również okazja, by zobaczyć komputerowo odtworzone, majestatyczne gmachy pałaców Saskiego i Brühla. Podróż w czasie była możliwa dzięki okularom VR dostępnym w Kawiarni Saskiej w przestrzeni dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po założeniu specjalnych gogli wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć wokół siebie tętniący życiem, międzywojenny plac Piłsudskiego. Widoczną podczas podróży monumentalną kolumnadę, między arkadami której majaczyła bujna zieleń Ogrodu Saskiego, tym razem zobaczyliśmy jeszcze przy użyciu okularów VR, jednak już niebawem stanie się ona istniejącym w realnym świecie elementem architektury Warszawy.

Sześciu mężczyzn w strojach z okresu międzywojennego macha z balkonu. Każdy z nich ucharakteryzowany jest tak, by przypominał jednego z ojców polskiej niepodległości.
Ojcowie Niepodległości na balkonie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Pałac Saski Dzieciom

Już po raz drugi pod szyldem „Pałac Saski Dzieciom” przygotowane zostały warsztaty dla najmłodszych. Rodziny zaprosiliśmy do siedziby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W tym roku tematem przewodnim była polska sztuka użytkowa, dzięki inspiracji postacią Wojciecha Jastrzębowskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla – rokokowej perły warszawskiej architektury.

Zdjęcie wielkiego stołu zastawionego materiałami papierniczymi. Przy stole siedzą dzieci, które uczestniczą w warsztatach plastycznych podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Warsztaty dla dzieci podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Warsztaty dla dzieci:

13:30 – 17:30 - warsztaty „Moje godło” – najmłodsi mieli okazję wcielić się w rolę Wojciecha Jastrzębowskiego i własnoręcznie wykonają projekt godła państwowego oraz utrwalić go w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat.

13:05 – 14:00 oraz 15:30 – 16:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi” – zainspirowane przez edukatorów tajnikami świata wzornictwa dzieci miały okazję zaprojektować i stworzyć w mikroskali mebel ze swojej wyobraźni.

14:15 – 15:10 oraz 16:45 – 18:00 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos” – podczas warsztatów najmłodsi poznali przykłady zaprojektowanych przez Polaków pojazdów i maszyn, następnie wiedzę wykorzystali opracowując model własnego pojazdu lub rakiety, którymi można byłoby… polecieć w kosmos!

13:00 – 18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego” – najmłodsi zapoznali się z różnymi formami zdobienia papieru, na specjalnie przygotowanej matrycy mogli drukować obrys rycinowy Pałacu Saskiego niczym na starej fotografii lub w książce. Wykonane odbitki następnie uzupełnano o stemple i szablony z poszczególnymi elementami architektury.

Grupa szczudlarzy krocząca środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Osoby na szczudłach niosą wielkie flagi Polski i są ubrane na biało i czerwono.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Dowiedz się więcej:

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2022

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]

Pałac Saski po sąsiedzku: udział w warszawskich wydarzeniach plenerowych

Choć kolejna, trzecia edycja Święta Ogrodu Saskiego przeszła już do historii, to nie jedyna okazja, by na świeżym powietrzu poczuć atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Także podczas dzielnicowych wydarzeń sąsiedzkich, które odbywają się w całej Warszawie, można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie wokół Pałacu Saskiego, lub wziąć udział w tematycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, […]

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup […]

Program 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego

25 maja 2024 r., godz. 10.00-20.30, Ogród Saski w Warszawie Program ramowy: 10.00 – parada przez Ogród Saski – start ul. Niecała 14 (przy szkole podstawowej) 10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat związane z Pałacem i Ogrodem Saskim, w tym m.in. warsztaty sitodruku; lokalizacja: scena przy sadzawce 10.20-20.00 – retro stoiska w głównej alei Ogrodu Saskiego […]

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”

Co kryje się za ogrodzeniem na pl. Piłsudskiego? Ciekawych historii tego miejsca zapraszamy na drugi sezon zwiedzania reliktów istniejącego tu jeszcze niecały wiek temu zespołu pałaców i kamienic. W tym roku – jak sugeruje zresztą nazwa „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” – ścieżka edukacyjna została poszerzona o nową przestrzeń. Oprócz reliktów Pałacu Saskiego zwiedzający […]

„Pałac wszystkich przyszłości” – spotkanie z twórcami podczas Warszawskich Targów Książki

Miejsce, od którego zaczyna się przygoda ze stolicą, nowoczesny hub kultury, centralny punkt miasta, słowem: pałac wszystkich przyszłości – tymi wszystkimi określeniami opisać można będzie gmachy powstałe w wyniku odbudowy zachodniej pierzei pl. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie. Najważniejszy punkt na Osi Saskiej łączącej Trakt Królewski i Stare Miasto z nowoczesnym centrum stolicy – centrum kultury, […]

Przed nami Święto Ogrodu Saskiego

Już w sobotę 25 maja 2024 r. od godz. 10 zapraszamy wszystkich, małych i dużych, miłośników rozrywki na świeżym powietrzu na 3. edycję Święta Ogrodu Saskiego. Alejki najstarszego w Polsce publicznego parku miejskiego wypełnią retro atrakcje i muzyka na żywo, a wieczorem parkiet nad sadzawką rozgrzeją przeboje sprzed wieku w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i […]

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego – nowa książka o historii symbolu

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Mniej znane są jednak jego zawiłe losy, które odzwierciedlają burzliwą historię Polski ostatnich stuleci. Nowa publikacja naukowa pt. „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” kreśli fascynujący portret arcydzieła Bertela Thorvaldsena, jednocześnie odkrywając nieznane karty jego historii. Ponad […]

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]