Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na różowo-turkusowym tle plakatu napis: Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Parady, koncerty, warsztaty tańców polskich, atrakcje dla dzieci, pokazy filmowe. Ukośna, pionowa grafika z datą wydarzenia: 11.11.2023 - numer miesiąca w biało-czerwonej barwie polskiej flagi. W dolnym prawym rogu logotyp Festiwalu z dwoma symbolami warszawskich latarni po bokach.

Czym jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu?

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to doroczne wydarzenie, które organizuje Biuro Niepodległa, instytucja kultury realizująca liczne programy z zakresu upowszechniania polskiej historii. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku festiwal składa się z trzech scen na trzech dziedzińcach przylegających do Krakowskiego Przedmieścia: dziedzińców Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na poszczególnych scenach organizowane są koncerty, wydarzenia dla dzieci i potańcówki w rytm polskiej muzyki tradycyjnej. Częścią festiwalu są także koncerty, parady i retro pokazy w przestrzeni samego Krakowskiego Przedmieścia, jak i szereg wydarzeń towarzyszących. Pełny program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie organizatora.

Ujęcie zza pleców czterech artystów żegnających się ze sceny z tłumem słuchających podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Jeden z koncertów podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Spacery historyczne w centrum Warszawy

Wśród wielu atrakcji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu znaleźć można spacery historyczne z licencjonowanymi przewodnikami. Do wyboru dla gości wydarzenia były dwie ścieżki tematyczne dotyczące postaci związanych z losami Pałacu Saskiego. Pierwsza, poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jako punkty zbiórki miała Hotel Bristol i fontannę w Ogrodzie Saskim. Druga, której bohaterem był zamieszkujący Pałac Saski w dzieciństwie Fryderyk Chopin, rozpoczynała się również przy fontannie w Ogrodzie Saskim i równolegle przy pomniku Mikołaja Kopernika, czyli u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Obie trasy rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie, od godziny 13.00 do 17.00 włącznie.

Szara mapa przedstawiająca wycinek Warszawy, od lewej: fragment ulicy Marszałkowskiej, Ogród Saski wzdłuż ulicy Królewskiej do Krakowskiego Przedmieścia. Na mapie naniesione punkty od 1 do 9 oraz legenda z wyszczególnieniem punktów zbiórki dla uczestników spacerów historycznych, dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych, Wystawy Skarby Pałacu Brühla, Grobu Nieznanego Żołnierza, terenu inwestycji odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

Wirtualna przejażdżka przed Pałacem Saskim

Podczas festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu nadarzyła się również okazja, by zobaczyć komputerowo odtworzone, majestatyczne gmachy pałaców Saskiego i Brühla. Podróż w czasie była możliwa dzięki okularom VR dostępnym w Kawiarni Saskiej w przestrzeni dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po założeniu specjalnych gogli wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć wokół siebie tętniący życiem, międzywojenny plac Piłsudskiego. Widoczną podczas podróży monumentalną kolumnadę, między arkadami której majaczyła bujna zieleń Ogrodu Saskiego, tym razem zobaczyliśmy jeszcze przy użyciu okularów VR, jednak już niebawem stanie się ona istniejącym w realnym świecie elementem architektury Warszawy.

Sześciu mężczyzn w strojach z okresu międzywojennego macha z balkonu. Każdy z nich ucharakteryzowany jest tak, by przypominał jednego z ojców polskiej niepodległości.
Ojcowie Niepodległości na balkonie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Pałac Saski Dzieciom

Już po raz drugi pod szyldem „Pałac Saski Dzieciom” przygotowane zostały warsztaty dla najmłodszych. Rodziny zaprosiliśmy do siedziby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W tym roku tematem przewodnim była polska sztuka użytkowa, dzięki inspiracji postacią Wojciecha Jastrzębowskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla – rokokowej perły warszawskiej architektury.

Zdjęcie wielkiego stołu zastawionego materiałami papierniczymi. Przy stole siedzą dzieci, które uczestniczą w warsztatach plastycznych podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Warsztaty dla dzieci podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Warsztaty dla dzieci:

13:30 – 17:30 - warsztaty „Moje godło” – najmłodsi mieli okazję wcielić się w rolę Wojciecha Jastrzębowskiego i własnoręcznie wykonają projekt godła państwowego oraz utrwalą go w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat.

13:05 – 14:00 oraz 15:30 – 16:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi” – zainspirowane przez edukatorów tajnikami świata wzornictwa dzieci miały okazję zaprojektować i stworzyć w mikroskali mebel ze swojej wyobraźni.

14:15 – 15:10 oraz 16:45 – 18:00 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos” – podczas warsztatów najmłodsi poznali przykłady zaprojektowanych przez Polaków pojazdów i maszyn, a wiedzę tę wykorzystali opracowując model własnego pojazdu lub rakiety, którymi można byłoby… polecieć w kosmos!

13:00 – 18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego” – najmłodsi zapoznali się z różnymi formami zdobienia papieru, na specjalnie przygotowanej matrycy mogli drukować obrys rycinowy Pałacu Saskiego niczym na starej fotografii lub w książce. Wykonane odbitki następnie uzupełnano o stemple i szablony z poszczególnymi elementami architektury.

Grupa szczudlarzy krocząca środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Osoby na szczudłach niosą wielkie flagi Polski i są ubrane na biało i czerwono.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Dowiedz się więcej:

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2022

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”

Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kolorowa publikacja zawiera […]
Na metalowym ogrodzenia dwie plansze z nadrukowanymi wizualizacjami: po lewej okrągła sala z fotelami wokół, po prawej widok z lotu ptaka na odbudowany zespół Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W tle za ogrodzeniem liściaste drzewa Ogrodu Saskiego w barwie żółtej i zielono-żółtej.

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego. Wystawa prac konkursowych Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał […]

Rusza Fototeka Pałacu Saskiego

Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. […]

Pierwszy sezon ścieżki „Wokół piwnic Pałacu Saskiego” za nami

Wraz z pogarszającą się aurą i coraz krótszym dniem, zakończyła się w tym roku możliwość zwiedzania odsłoniętych fundamentów pierzei zachodniej pl. Piłsudskiego. W ciągu kilku miesięcy 2023 r. ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałacu Saskiego” przyciągnęła przeszło siedem tysięcy osób zainteresowanych historią tego miejsca i ciekawych rozwoju inwestycji odbudowy pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. […]

Konferencja „Między ortodoksją a kreacją” w SARP

Nadchodzi piętnasta edycja konferencji „Między ortodoksją a kreacją” – cyklicznego wydarzenia dla specjalistów zajmujących się konserwacją i architekturą. Miejscem tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada 2023 roku, będzie pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie. Pojawi się również możliwość śledzenia konferencji online na stronie SARP. Częścią programu tego […]

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią […]
Wizualizacja, widok z lotu ptaka na odbudowany Pałac Saski na tle placu Piłsudskiego w Warszawie. Na pierwszym planie drzewa Ogrodu Saskiego w jesiennej szacie, w tle widoczne również zabudowania miasta.

Jak będzie wyglądał Pałac Saski? Koncepcje konkursowe

Znamy już zwycięzcę międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Przyjrzyjmy się bliżej koncepcji zwycięzcy – pracowni WXCA Group sp. z o.o. – pokazującej, jak będzie wyglądał Pałac Saski, ale i wszystkim pracom zgłoszonym do II […]
Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Rawiczu

Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Rawiczu

Wędrująca wystawa plenerowa „Przywracamy Serce Niepodległej” dotarła do kolejnej przystani. Po wcześniejszym przystanku w Radomiu, 17 października zawitała do Rawicza. Mieszkańcy i turyści mogą przespacerować się między jej tablicami wystawionymi na rynku miasta, przed siedzibą Muzeum Ziemi Rawickiej w barokowym ratuszu. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich do 20 listopada. Trzystuletnia historia serca Warszawy Wystawa w […]

Skarby Pałacu Brühla – wystawa na placu Piłsudskiego

W przestrzeni placu Piłsudskiego przybyła nowa wystawa, czyli „Skarby Pałacu Brühla”. Po raz pierwszy warszawiacy i osoby odwiedzające stolicę mogą z bliska obejrzeć artefakty z wykopalisk archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla. W specjalnie zaaranżowanym pawilonie, w rogu wygrodzonego pod odbudowę pałaców Saskiego i Brühla terenu, wystawiono historyczne obiekty, takie jak częściowo zachowana rzeźba „Chwała” […]

Wyniki konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego

12 października 2023 r. w samo południe ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w […]