Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na różowo-turkusowym tle plakatu napis: Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Parady, koncerty, warsztaty tańców polskich, atrakcje dla dzieci, pokazy filmowe. Ukośna, pionowa grafika z datą wydarzenia: 11.11.2023 - numer miesiąca w biało-czerwonej barwie polskiej flagi. W dolnym prawym rogu logotyp Festiwalu z dwoma symbolami warszawskich latarni po bokach.

Czym jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu?

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to doroczne wydarzenie, które organizuje Biuro Niepodległa, instytucja kultury realizująca liczne programy z zakresu upowszechniania polskiej historii. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku festiwal składa się z trzech scen na trzech dziedzińcach przylegających do Krakowskiego Przedmieścia: dziedzińców Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na poszczególnych scenach organizowane są koncerty, wydarzenia dla dzieci i potańcówki w rytm polskiej muzyki tradycyjnej. Częścią festiwalu są także koncerty, parady i retro pokazy w przestrzeni samego Krakowskiego Przedmieścia, jak i szereg wydarzeń towarzyszących. Pełny program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie organizatora.

Ujęcie zza pleców czterech artystów żegnających się ze sceny z tłumem słuchających podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Jeden z koncertów podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Spacery historyczne w centrum Warszawy

Wśród wielu atrakcji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu znaleźć można spacery historyczne z licencjonowanymi przewodnikami. Do wyboru dla gości wydarzenia były dwie ścieżki tematyczne dotyczące postaci związanych z losami Pałacu Saskiego. Pierwsza, poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jako punkty zbiórki miała Hotel Bristol i fontannę w Ogrodzie Saskim. Druga, której bohaterem był zamieszkujący Pałac Saski w dzieciństwie Fryderyk Chopin, rozpoczynała się również przy fontannie w Ogrodzie Saskim i równolegle przy pomniku Mikołaja Kopernika, czyli u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Obie trasy rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie, od godziny 13.00 do 17.00 włącznie.

Szara mapa przedstawiająca wycinek Warszawy, od lewej: fragment ulicy Marszałkowskiej, Ogród Saski wzdłuż ulicy Królewskiej do Krakowskiego Przedmieścia. Na mapie naniesione punkty od 1 do 9 oraz legenda z wyszczególnieniem punktów zbiórki dla uczestników spacerów historycznych, dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych, Wystawy Skarby Pałacu Brühla, Grobu Nieznanego Żołnierza, terenu inwestycji odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

Wirtualna przejażdżka przed Pałacem Saskim

Podczas festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu nadarzyła się również okazja, by zobaczyć komputerowo odtworzone, majestatyczne gmachy pałaców Saskiego i Brühla. Podróż w czasie była możliwa dzięki okularom VR dostępnym w Kawiarni Saskiej w przestrzeni dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po założeniu specjalnych gogli wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć wokół siebie tętniący życiem, międzywojenny plac Piłsudskiego. Widoczną podczas podróży monumentalną kolumnadę, między arkadami której majaczyła bujna zieleń Ogrodu Saskiego, tym razem zobaczyliśmy jeszcze przy użyciu okularów VR, jednak już niebawem stanie się ona istniejącym w realnym świecie elementem architektury Warszawy.

Sześciu mężczyzn w strojach z okresu międzywojennego macha z balkonu. Każdy z nich ucharakteryzowany jest tak, by przypominał jednego z ojców polskiej niepodległości.
Ojcowie Niepodległości na balkonie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Pałac Saski Dzieciom

Już po raz drugi pod szyldem „Pałac Saski Dzieciom” przygotowane zostały warsztaty dla najmłodszych. Rodziny zaprosiliśmy do siedziby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W tym roku tematem przewodnim była polska sztuka użytkowa, dzięki inspiracji postacią Wojciecha Jastrzębowskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla – rokokowej perły warszawskiej architektury.

Zdjęcie wielkiego stołu zastawionego materiałami papierniczymi. Przy stole siedzą dzieci, które uczestniczą w warsztatach plastycznych podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Warsztaty dla dzieci podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Warsztaty dla dzieci:

13:30 – 17:30 - warsztaty „Moje godło” – najmłodsi mieli okazję wcielić się w rolę Wojciecha Jastrzębowskiego i własnoręcznie wykonają projekt godła państwowego oraz utrwalą go w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat.

13:05 – 14:00 oraz 15:30 – 16:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi” – zainspirowane przez edukatorów tajnikami świata wzornictwa dzieci miały okazję zaprojektować i stworzyć w mikroskali mebel ze swojej wyobraźni.

14:15 – 15:10 oraz 16:45 – 18:00 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos” – podczas warsztatów najmłodsi poznali przykłady zaprojektowanych przez Polaków pojazdów i maszyn, a wiedzę tę wykorzystali opracowując model własnego pojazdu lub rakiety, którymi można byłoby… polecieć w kosmos!

13:00 – 18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego” – najmłodsi zapoznali się z różnymi formami zdobienia papieru, na specjalnie przygotowanej matrycy mogli drukować obrys rycinowy Pałacu Saskiego niczym na starej fotografii lub w książce. Wykonane odbitki następnie uzupełnano o stemple i szablony z poszczególnymi elementami architektury.

Grupa szczudlarzy krocząca środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Osoby na szczudłach niosą wielkie flagi Polski i są ubrane na biało i czerwono.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Dowiedz się więcej:

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2022

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]

Konferencja „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny” w Katowicach

8 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Badawcze Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego wspólnie z Muzeum Śląskim, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Szkołą Główną Handlową. Celem konferencji było pochylenie się nad wpływem zabytków nieruchomych na aspekty […]

Zabytkowe mury Pałacu Saskiego zadaszone

W marcu 2024 r. zakończyły się prace związane z budową zadaszenia nad zabytkowymi piwnicami Pałacu Saskiego. Tym samym pozostałości pałacowych murów zyskały ochronę przed niekorzystnym wpływem opadów atmosferycznych na obszarze ponad 2100 m2. Dwie niezależne metalowe konstrukcje z pokryciem z membrany PVC wykonała firma Protan Elmark. Budowa zadaszenia nad reliktami Pałacu Saskiego Odsłonięte w ramach […]

Badania archeologiczne na terenie Pałacu Brühla – sezon 2023

Za nami pierwsze badania archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla. W ciągu pół roku prac znaleziono i zinwentaryzowano niemal 10 tysięcy obiektów pochodzących z różnych okresów funkcjonowania pałacu. Jednocześnie badania archeologiczne pozwoliły skonfrontować dane historyczne na temat planu Pałacu Brühla ze stanem faktycznym, odkrywając nieznane wcześniej losy tego miejsca. Choć prace objęły już obszar ponad […]
Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]