Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, które zaprezentują m.in. tradycyjne tańce polskie i modę z okresu II RP. Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w Scenę Muzyczną, na której zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA, z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych pojawi się Scena Dziecięca, oferująca moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty pisania gęsim piórem czy też wspólną budowę Pałacu Saskiego z klocków COBI. Całość dopełni Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie każdy będzie mógł zawirować w rytmie tradycyjnej muzyki ludowej.

Kolportaż Kuryera Niepodległości, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Osoby spacerujące Traktem Królewskim będą mogły także zanurzyć się w lekturę nowego wydania Kuryera Niepodległości z dodatkiem o Pałacu Saskim, dzięki której czytelnik będzie mógł się przenieść do okresu międzywojnia. Tę podróż w czasie ułatwi na pewno widok pędzących od placu przed kościołem Sióstr Wizytek zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

W związku z trwającą w Ukrainie wojną, chcemy okazać wsparcie wszystkim uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, dlatego koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów – Enej i Zazula. Pierwszy z nich pełnymi garściami czerpie z ukraińskiej tradycji, na scenie działa od 2002 roku i od lat jest obecny na polskich listach przebojów. Zazula to młody zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym, w swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich. Następnie na scenie pojawi się Roxie Węgiel, 17-letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zagra również zespół LemON, który w swoim dorobku posiada 4 albumy studyjne, które dzięki uznaniu słuchaczy pokryły się podwójną platyną. Jako ostatni wystąpi legendarny już na polskiej scenie rockowej zespół IRA, którego płyty na przestrzeni lat także zdobywały status złotych i platynowych.

Harmonogram:

14:00 – 15:30 – Enej i Zazula

15:45 – 17:00 – Roxie Węgiel

17:15 – 18:30 – LemON

18:45 – 20:00 - IRA

Tłumy uczestników podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Scena Dziecięca i Pałac Saski Dzieciom – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na Scenie Dziecięcej Festiwalu Niepodległa o godzinie 13 wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego – polski hymn na wileńskich cymbałach wykona Ania Broda z zespołem. W ramach trwających do godziny 18 atrakcji przewidziano spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, występy laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”, zabawy muzyczne oraz specjalny koncert piosenek Marii Konopnickiej i polskich poetów pt. „Co słonko widziało”. Równoległe odbywać się będą 2 wydarzenia w ramach akcji „Pałac Saski Dzieciom”.

  1. Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP” – Pałac Czapskich – główna siedziba ASP

Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne działa sztuki po konserwacji, ale też ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – Ścieżka edukacyjna

Podczas planowania wystawy jej organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, podczas której uczestnicy będą wykonywać zadania, za które otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. Listę zadań, podkładki oraz ołówki można otrzymać przy wejściu na wystawę. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci w wieku 8-13 lat.

14:30 – 15:30 – Współczesne techniki pozłotnicze

Biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi. Każdy otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w wykonaniu zadania, warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia.

17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

Ostatnia część warsztatów to okazja dla najmłodszych, aby wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz gęsim piórem, następnie do rąk uczestników trafią stalówki i obsadki maczane w kolorowych atramentach. Uczestnicy dowiedzą się też, na czym dawniej pisano, będą mogli bowiem dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Liczba miejsc jest ograniczona, udział w warsztatach jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

Scena Dziecięca podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

2. Warsztaty oraz strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – Kordegarda Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Warsztaty dla dzieci zorganizowane w Kordegardzie ASP mają za zadanie przybliżyć dzieciom historię Pałacu Saskiego, jednego z niekwestionowanych symboli niepodległej Rzeczpospolitej, który jeszcze z końcem tej dekady ma powrócić na mapę Warszawy.

13:00 – 18:00 – Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. W strefie można będzie podziwiać przygotowany z klocków model Pałacu Saskiego, a może i zaczerpnąć z niego inspirację do własnej budowli?

13:30 – 14:30 – Warsztat gliniarski

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

14:30 – 15:30 – Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice między pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć; jak w poszukiwaniach mogą pomóc stare fotografie; jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii.

16:00 – 17:00 – Warsztaty czerpania papieru

Od lat 60 XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

Do działalności drukarni nawiązują oferowane warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy zapoznają się z historią piśmiennictwa, nauczą się barwić papier techniką japońską oraz odciskać pieczęć lakową.

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pokaz tańca na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

Festiwal Niepodległa dotrze również na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Scenę Tańców Polskich wypełni siedmiogodzinny program warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Więcej informacji na stronie Biura Programu "Niepodległa" oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Aktualności

Otwarta konferencja „Echoes of Antiquity”

Już 15 czerwca 2023 roku rozpocznie się dwudniowa, międzynarodowa konferencja interdyscyplinarna pt. „Echoes of Antiquity” organizowana przez Uniwersytet Warszawski, Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski sp. z o.o. Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w roli wolnych słuchaczy przewidziano dodatkowe miejsca podczas wydarzenia, które osoby spoza Warszawy będą mogły śledzić również online. Warto jedynie pamiętać, że konferencja będzie […]

Rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie Pałacu Brühla

Po szeregu prac przygotowawczych nadszedł ważny moment nie tylko dla procesu odbudowy, ale i varsavianistów, historyków i miłośników historii Polski. Spółka Pałac Saski rozpoczyna bowiem pierwszy etap działań na terenie dawnego Pałacu Brühla, tym samym wykopaliska zostaną tu przeprowadzone po raz pierwszy od czasów oczyszczenia miejsca z gruzów drugiej wojny światowej. Choć trudno przewidzieć, jakie […]
przestrzeń wystawiennicza, na pierwszym planie po prawej popiersie Jerzego Ossolińskiego bokiem do obiektywu, w tle plansze informacyjne na zielonych ścianach

Pałac Brühla na wystawie „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”

30 maja 2023 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy o tytule „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”. Cześć ekspozycji, przygotowana przez spółkę Pałac Saski, poświęcona jest odbudowywanemu w Warszawie Pałacowi Brühla, który powstał w XVII wieku i znany był wówczas jako Pałac Ossolińskich od nazwiska swego pierwszego właściciela – Jerzego Ossolińskiego, […]
Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego na tle sceny z nazwą wydarzenia na zielonym banerze na górze sceny.

Święto Ogrodu Saskiego: najstarszy park publiczny w Polsce pełen muzyki i atrakcji retro

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni cieszyć się Pałacami Saskim i Brühla. Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego próbowali swych sił na bicyklach, podziwiali przedmioty, którymi posługiwali się dawni szewcy, rymarze, fryzjerzy czy lekarze, a na koniec dali się ponieść […]

Program 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego

Zapraszamy na 2. edycję Święta Ogrodu Saskiego w Warszawie w sobotę 27.05.2023 r. w godz. 10:00-20:30 – wstęp wolny. 10:00 – parada otwarcia Święta Ogrodu Saskiego – start przy SP nr 75 (ul. Niecała 14) 10:00 – 15:00 – NIEMAPA: tworzymy makietę Ogrodu Saskiego – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, scena nad sadzawką […]

2. edycja Święta Ogrodu Saskiego już w sobotę

Już w sobotę 27 maja 2023 r. o godzinie 10:00 rusza druga edycja Święta Ogrodu Saskiego. W przeciągu całego dnia, w przestrzeni ogrodu ponownie zobaczymy przedwojenne stroje, zabytkowe auta i eksponaty oraz usłyszymy dawne przeboje w wykonaniu solistów jak i orkiestr dętych. Jak na wydarzenie rodzinne przystało, nie zabraknie także zabaw i warsztatów dla dzieci. […]

Międzynarodowa konferencja naukowa „Echoes of Antiquity”

Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń na wystąpienia naukowe podczas międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Echoes of Antiquity” organizowanej przez Uniwersytet Warszawski, Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski sp. z o.o. Konferencja odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2023 r. w Warszawie i dotyczyć będzie recepcji antyku. To już druga edycja konferencji, której celem jest integracja środowiska badaczy tradycji antycznych […]

Publikacja ogłoszenia o konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

27 marca 2023 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) ogłoszenie o konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Tym samym rozpoczął się etap kwalifikacyjny, do którego zgłaszać mogą się podmioty zainteresowane udziałem w konkursie. […]

Rusza konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

Rozpoczyna się kolejny etap inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 22 marca 2023 r. przesłane zostały do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) materiały dotyczące konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 w Warszawie. Po publikacji operator […]
Grafika z czterema postaciami wyciętymi z dawnych zdjęć i rycin, które wyłaniają się sponad kolumnady Pałacu Saskiego. Nad nimi napis odkryj Pałac Saski.

Strona „Odkryj Pałac Saski” nominowana do Mobile Trends Awards

Niezwykła historia Pałacu Saskiego przedstawiona w formie nowoczesnej opowieści multimedialnej otrzymała nominację w konkursie Mobile Trends Awards. Strona odkryjpalacsaski.pl została przygotowana przez Pałac Saski sp. z o.o. we współpracy z Polskim Radiem. Głos w tym prestiżowym konkursie można oddać do 16 lutego 2023 r. Dzieje Pałacu Saskiego w cyfrowej opowieści Historia Pałacu Saskiego została okrutnie […]