Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, które zaprezentują m.in. tradycyjne tańce polskie i modę z okresu II RP. Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w Scenę Muzyczną, na której zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA, z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych pojawi się Scena Dziecięca, oferująca moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty pisania gęsim piórem czy też wspólną budowę Pałacu Saskiego z klocków COBI. Całość dopełni Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie każdy będzie mógł zawirować w rytmie tradycyjnej muzyki ludowej.

Kolportaż Kuryera Niepodległości, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Osoby spacerujące Traktem Królewskim będą mogły także zanurzyć się w lekturę nowego wydania Kuryera Niepodległości z dodatkiem o Pałacu Saskim, dzięki której czytelnik będzie mógł się przenieść do okresu międzywojnia. Tę podróż w czasie ułatwi na pewno widok pędzących od placu przed kościołem Sióstr Wizytek zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

W związku z trwającą w Ukrainie wojną, chcemy okazać wsparcie wszystkim uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, dlatego koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów – Enej i Zazula. Pierwszy z nich pełnymi garściami czerpie z ukraińskiej tradycji, na scenie działa od 2002 roku i od lat jest obecny na polskich listach przebojów. Zazula to młody zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym, w swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich. Następnie na scenie pojawi się Roxie Węgiel, 17-letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zagra również zespół LemON, który w swoim dorobku posiada 4 albumy studyjne, które dzięki uznaniu słuchaczy pokryły się podwójną platyną. Jako ostatni wystąpi legendarny już na polskiej scenie rockowej zespół IRA, którego płyty na przestrzeni lat także zdobywały status złotych i platynowych.

Harmonogram:

14:00 – 15:30 – Enej i Zazula

15:45 – 17:00 – Roxie Węgiel

17:15 – 18:30 – LemON

18:45 – 20:00 - IRA

Tłumy uczestników podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Scena Dziecięca i Pałac Saski Dzieciom – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na Scenie Dziecięcej Festiwalu Niepodległa o godzinie 13 wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego – polski hymn na wileńskich cymbałach wykona Ania Broda z zespołem. W ramach trwających do godziny 18 atrakcji przewidziano spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, występy laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”, zabawy muzyczne oraz specjalny koncert piosenek Marii Konopnickiej i polskich poetów pt. „Co słonko widziało”. Równoległe odbywać się będą 2 wydarzenia w ramach akcji „Pałac Saski Dzieciom”.

  1. Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP” – Pałac Czapskich – główna siedziba ASP

Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne działa sztuki po konserwacji, ale też ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – Ścieżka edukacyjna

Podczas planowania wystawy jej organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, podczas której uczestnicy będą wykonywać zadania, za które otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. Listę zadań, podkładki oraz ołówki można otrzymać przy wejściu na wystawę. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci w wieku 8-13 lat.

14:30 – 15:30 – Współczesne techniki pozłotnicze

Biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi. Każdy otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w wykonaniu zadania, warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia.

17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

Ostatnia część warsztatów to okazja dla najmłodszych, aby wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz gęsim piórem, następnie do rąk uczestników trafią stalówki i obsadki maczane w kolorowych atramentach. Uczestnicy dowiedzą się też, na czym dawniej pisano, będą mogli bowiem dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Liczba miejsc jest ograniczona, udział w warsztatach jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

Scena Dziecięca podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

2. Warsztaty oraz strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – Kordegarda Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Warsztaty dla dzieci zorganizowane w Kordegardzie ASP mają za zadanie przybliżyć dzieciom historię Pałacu Saskiego, jednego z niekwestionowanych symboli niepodległej Rzeczpospolitej, który jeszcze z końcem tej dekady ma powrócić na mapę Warszawy.

13:00 – 18:00 – Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. W strefie można będzie podziwiać przygotowany z klocków model Pałacu Saskiego, a może i zaczerpnąć z niego inspirację do własnej budowli?

13:30 – 14:30 – Warsztat gliniarski

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

14:30 – 15:30 – Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice między pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć; jak w poszukiwaniach mogą pomóc stare fotografie; jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii.

16:00 – 17:00 – Warsztaty czerpania papieru

Od lat 60 XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

Do działalności drukarni nawiązują oferowane warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy zapoznają się z historią piśmiennictwa, nauczą się barwić papier techniką japońską oraz odciskać pieczęć lakową.

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pokaz tańca na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

Festiwal Niepodległa dotrze również na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Scenę Tańców Polskich wypełni siedmiogodzinny program warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Więcej informacji na stronie Biura Programu "Niepodległa" oraz w wydarzeniu na Facebooku.

aktualności

Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”

Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kolorowa publikacja zawiera […]
Na metalowym ogrodzenia dwie plansze z nadrukowanymi wizualizacjami: po lewej okrągła sala z fotelami wokół, po prawej widok z lotu ptaka na odbudowany zespół Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W tle za ogrodzeniem liściaste drzewa Ogrodu Saskiego w barwie żółtej i zielono-żółtej.

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego. Wystawa prac konkursowych Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał […]

Rusza Fototeka Pałacu Saskiego

Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. […]

Pierwszy sezon ścieżki „Wokół piwnic Pałacu Saskiego” za nami

Wraz z pogarszającą się aurą i coraz krótszym dniem, zakończyła się w tym roku możliwość zwiedzania odsłoniętych fundamentów pierzei zachodniej pl. Piłsudskiego. W ciągu kilku miesięcy 2023 r. ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałacu Saskiego” przyciągnęła przeszło siedem tysięcy osób zainteresowanych historią tego miejsca i ciekawych rozwoju inwestycji odbudowy pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. […]

Konferencja „Między ortodoksją a kreacją” w SARP

Nadchodzi piętnasta edycja konferencji „Między ortodoksją a kreacją” – cyklicznego wydarzenia dla specjalistów zajmujących się konserwacją i architekturą. Miejscem tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada 2023 roku, będzie pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie. Pojawi się również możliwość śledzenia konferencji online na stronie SARP. Częścią programu tego […]

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią […]
Wizualizacja, widok z lotu ptaka na odbudowany Pałac Saski na tle placu Piłsudskiego w Warszawie. Na pierwszym planie drzewa Ogrodu Saskiego w jesiennej szacie, w tle widoczne również zabudowania miasta.

Jak będzie wyglądał Pałac Saski? Koncepcje konkursowe

Znamy już zwycięzcę międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Przyjrzyjmy się bliżej koncepcji zwycięzcy – pracowni WXCA Group sp. z o.o. – pokazującej, jak będzie wyglądał Pałac Saski, ale i wszystkim pracom zgłoszonym do II […]
Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Rawiczu

Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Rawiczu

Wędrująca wystawa plenerowa „Przywracamy Serce Niepodległej” dotarła do kolejnej przystani. Po wcześniejszym przystanku w Radomiu, 17 października zawitała do Rawicza. Mieszkańcy i turyści mogą przespacerować się między jej tablicami wystawionymi na rynku miasta, przed siedzibą Muzeum Ziemi Rawickiej w barokowym ratuszu. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich do 20 listopada. Trzystuletnia historia serca Warszawy Wystawa w […]

Skarby Pałacu Brühla – wystawa na placu Piłsudskiego

W przestrzeni placu Piłsudskiego przybyła nowa wystawa, czyli „Skarby Pałacu Brühla”. Po raz pierwszy warszawiacy i osoby odwiedzające stolicę mogą z bliska obejrzeć artefakty z wykopalisk archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla. W specjalnie zaaranżowanym pawilonie, w rogu wygrodzonego pod odbudowę pałaców Saskiego i Brühla terenu, wystawiono historyczne obiekty, takie jak częściowo zachowana rzeźba „Chwała” […]

Wyniki konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego

12 października 2023 r. w samo południe ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w […]