Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, które zaprezentują m.in. tradycyjne tańce polskie i modę z okresu II RP. Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w Scenę Muzyczną, na której zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych pojawi się Scena Dziecięca, oferująca moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty pisania gęsim piórem czy też wspólną budowę Pałacu Saskiego z klocków COBI. Całość dopełni Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie każdy będzie mógł zawirować w rytmie tradycyjnej muzyki ludowej.

Zbliżenie na ręce mężczyzny rozdającego gazetę na ulicy.
Kolportaż Kuryera Niepodległości, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Osoby spacerujące Traktem Królewskim będą mogły także zanurzyć się w lekturę nowego wydania Kuryera Niepodległości z dodatkiem o Pałacu Saskim, dzięki której czytelnik będzie mógł się przenieść do okresu międzywojnia. Tę podróż w czasie ułatwi na pewno widok pędzących od placu przed kościołem Sióstr Wizytek zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

W związku z trwającą w Ukrainie wojną, chcemy okazać wsparcie wszystkim uchodźcom zza naszej wschodniej granicy. Z tego względu koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów – Enej i Zazula. Pierwszy z nich pełnymi garściami czerpie z ukraińskiej tradycji, na scenie działa od 2002 roku i od lat jest obecny na polskich listach przebojów. Zazula to młody zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym, w swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich. Następnie na scenie pojawi się Roxie Węgiel, 17-letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zagra również zespół LemON, który w swoim dorobku posiada 4 albumy studyjne, które dzięki uznaniu słuchaczy pokryły się podwójną platyną. Jako ostatni wystąpi legendarny już na polskiej scenie rockowej zespół IRA, którego płyty na przestrzeni lat także zdobywały status złotych i platynowych.

Harmonogram:

14:00 – 15:30 – Enej i Zazula

15:45 – 17:00 – Roxie Węgiel

17:15 – 18:30 – LemON

18:45 – 20:00 - IRA

Tłumy na chodnikach śledzą przemarsz orkiestr, które idą środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Tłumy uczestników podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Scena Dziecięca i Pałac Saski Dzieciom – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na Scenie Dziecięcej Festiwalu Niepodległa o godzinie 13 wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Polski hymn na wileńskich cymbałach wykona Ania Broda z zespołem. W ramach trwających do godziny 18 atrakcji przewidziano spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, występy laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”, zabawy muzyczne oraz specjalny koncert piosenek Marii Konopnickiej i polskich poetów pt. „Co słonko widziało”. Równoległe odbywać się będą 2 wydarzenia w ramach akcji „Pałac Saski Dzieciom”.

    Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat. Można zobaczyć tak oryginalne działa sztuki po konserwacji, jak ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

    13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – Ścieżka edukacyjna

    Podczas planowania wystawy jej organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. Specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, podczas której uczestnicy będą wykonywać zadania, za które otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. Listę zadań, podkładki oraz ołówki można otrzymać przy wejściu na wystawę. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci w wieku 8-13 lat.

    14:30 – 15:30 – Współczesne techniki pozłotnicze

    Biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi. Każdy otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w wykonaniu zadania, warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia.

    17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

    Ostatnia część warsztatów to okazja dla najmłodszych, aby wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz gęsim piórem. Następnie do rąk uczestników trafią stalówki i obsadki maczane w kolorowych atramentach. Uczestnicy dowiedzą się też, na czym dawniej pisano, będą mogli bowiem dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dla dzieci powyżej 6 roku życia.

    Liczba miejsc jest ograniczona, udział w warsztatach jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

    Klaun na scenie pod dużym namiotem rozmawia z dziećmi, które stoją poniżej sceny. Na pierwszym planie baloniki.
    Scena Dziecięca podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

    2. Warsztaty oraz strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – Kordegarda Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

    Warsztaty dla dzieci zorganizowane w Kordegardzie ASP mają za zadanie przybliżyć dzieciom historię Pałacu Saskiego, jednego z niekwestionowanych symboli niepodległej Rzeczpospolitej, który jeszcze z końcem tej dekady ma powrócić na mapę Warszawy.

    13:00 – 18:00 – Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

    Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. W strefie można będzie podziwiać przygotowany z klocków model Pałacu Saskiego, a może i zaczerpnąć z niego inspirację do własnej budowli?

    13:30 – 14:30 – Warsztat gliniarski

    W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

    14:30 – 15:30 – Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

    Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice między pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie informacje można w nim odnaleźć. Podpowiedzą, jak w poszukiwaniach mogą pomóc stare fotografie i jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii.

    16:00 – 17:00 – Warsztaty czerpania papieru

    Od lat 60 XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

    Do działalności drukarni nawiązują oferowane warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy zapoznają się z historią piśmiennictwa, nauczą się barwić papier techniką japońską oraz odciskać pieczęć lakową.

    Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Na chodniku Krakowskiego Przedmieścia młodzież ubrana w polskie stroje ludowe tańczy w dwóch kręgach podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dookoła tłumy gapiów oglądają ich występ.
    Pokaz tańca na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

    Festiwal Niepodległa dotrze również na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Scenę Tańców Polskich wypełni siedmiogodzinny program warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Więcej informacji na stronie Biura Programu "Niepodległa" oraz w wydarzeniu na Facebooku.

    aktualności

    Zwiedzanie terenu odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla przedłużone

    Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego przedłużamy możliwość jej odwiedzenia o kolejny miesiąc. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć historyczne mury międzywojennych siedzib Sztabu Generalnego WP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i poznać ponad 300-letnią historię tego miejsca, zapraszamy do zapisów na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem do 27 października 2024 r. […]

    Pałac Saski po sąsiedzku – sezon 2024

    Za nami cykl spotkań sąsiedzkich w ramach warszawskich wydarzeń dzielnicowych. W tym roku podczas sezonu letniego i na początku jesieni „Pałac Saski po sąsiedzku” odwiedził dziewięć stołecznych dzielnic podczas czternastu różnorodnych, całodziennych wydarzeń w plenerze. Projekt przybliża historię zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego i jej zielonego sąsiada, czyli Ogrodu Saskiego, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak […]

    Międzynarodowa nagroda architektoniczna dla koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

    Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie otrzymała nagrodę w ramach International Architecture Awards 2024. Praca autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – jedna z ponad 850 biorących udział w konkursie – została wyróżniona w kategorii „restoration/renovation”. Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego nagrodzona International Architecture Awards to konkurs organizowany od […]

    Nowa Oś Saska: bezpłatne spacery miejskie

    Choć tegoroczne wakacje oficjalnie dobiegły końca, cykl spacerów z przewodnikami szlakiem „nowej Osi Saskiej” to doskonała okazja do ich przedłużenia i wypróbowania nowej turystycznej trasy. Najbliższe oprowadzanie po wybranych zakątkach Warszawy odbędzie się 8 września 2024 r., kolejne zaś w pierwsze dwie niedziele października. Do udziału zapraszają przewodnik Łukasz Ostoja-Kasprzycki (PoWarszawsku), Centrum Praskie Koneser oraz […]

    Pałac Saski po sąsiedzku ponownie w warszawskich dzielnicach

    Niecodzienna podróż po przedwojennym placu Piłsudskiego dzięki okularom VR czy warsztaty dla dzieci nawiązujące do historii Pałacu Saskiego to cieszące się powodzeniem atrakcje, które powrócą jesienią. Już od 7 września 2024 r. zapraszamy do odwiedzenia „Pałacu Saskiego po sąsiedzku” podczas licznych warszawskich wydarzeń na zakończenie lata. Pałac Saski po sąsiedzku, czyli gdzie? Historyczny zespół Pałacu […]
    Grafika z tekstem: "10 września 2024 r., godz. 12.00 Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania. Debata Ekspercka". Beżowe tło, na dole fioletowe korony drzew, w prawym górnym rogu logotypy: Łazienki Królewskie i Pałac Saski.

    Ogrody historyczne w dobie zmiany klimatu - debata w Muzeum Łazienki Królewskie

    „Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i wyzwania” to tytuł debaty, która odbędzie się 10 września 2024 r. o godz. 12 w Pałacu na Wyspie. Eksperci architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz zarządzania zielonym dziedzictwem kulturowym podejmą dyskusję na temat związanych ze zmianą klimatu zagrożeń dla kształtu historycznych ogrodów i parków, a […]

    Pałac Saski na wystawie „Plany na Przyszłość 2024”

    ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury gości w swoich przestrzeniach już dwudziestą siódmą edycję wystawy „Plany na Przyszłość 2024”. Pośród najnowszych projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy i sąsiadujących gmin zaprezentowana została również wizja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego autorstwa biura WXCA Group sp. z o.o. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. okazałą makietę przedstawiającą koncepcję odbudowy Pałaców […]
    Widok z ukosa na wystawę zdjęciową na metalowym ogrodzeniu. W tle od lewej panorama Warszawy, po prawej drzewa Ogrodu Saskiego. Niebo częściowo zachmurzone.

    Warszawa kiedyś i dziś. Nowa wystawa na pl. Piłsudskiego

    Ogrodzenie terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ponownie zmieniło swoje oblicze. Na odwiedzających pl. Piłsudskiego czeka wystawa fotograficzna „Warszawa kiedyś i dziś. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”. 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się tu również koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zacznie się o godz. 20:30. Spacerując […]

    Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

    Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

    Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

    W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]