Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, które zaprezentują m.in. tradycyjne tańce polskie i modę z okresu II RP. Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w Scenę Muzyczną, na której zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA, z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych pojawi się Scena Dziecięca, oferująca moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty pisania gęsim piórem czy też wspólną budowę Pałacu Saskiego z klocków COBI. Całość dopełni Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie każdy będzie mógł zawirować w rytmie tradycyjnej muzyki ludowej.

Kolportaż Kuryera Niepodległości, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Osoby spacerujące Traktem Królewskim będą mogły także zanurzyć się w lekturę nowego wydania Kuryera Niepodległości z dodatkiem o Pałacu Saskim, dzięki której czytelnik będzie mógł się przenieść do okresu międzywojnia. Tę podróż w czasie ułatwi na pewno widok pędzących od placu przed kościołem Sióstr Wizytek zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

W związku z trwającą w Ukrainie wojną, chcemy okazać wsparcie wszystkim uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, dlatego koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów – Enej i Zazula. Pierwszy z nich pełnymi garściami czerpie z ukraińskiej tradycji, na scenie działa od 2002 roku i od lat jest obecny na polskich listach przebojów. Zazula to młody zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym, w swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich. Następnie na scenie pojawi się Roxie Węgiel, 17-letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zagra również zespół LemON, który w swoim dorobku posiada 4 albumy studyjne, które dzięki uznaniu słuchaczy pokryły się podwójną platyną. Jako ostatni wystąpi legendarny już na polskiej scenie rockowej zespół IRA, którego płyty na przestrzeni lat także zdobywały status złotych i platynowych.

Harmonogram:

14:00 – 15:30 – Enej i Zazula

15:45 – 17:00 – Roxie Węgiel

17:15 – 18:30 – LemON

18:45 – 20:00 - IRA

Tłumy uczestników podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Scena Dziecięca i Pałac Saski Dzieciom – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na Scenie Dziecięcej Festiwalu Niepodległa o godzinie 13 wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego – polski hymn na wileńskich cymbałach wykona Ania Broda z zespołem. W ramach trwających do godziny 18 atrakcji przewidziano spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, występy laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”, zabawy muzyczne oraz specjalny koncert piosenek Marii Konopnickiej i polskich poetów pt. „Co słonko widziało”. Równoległe odbywać się będą 2 wydarzenia w ramach akcji „Pałac Saski Dzieciom”.

  1. Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP” – Pałac Czapskich – główna siedziba ASP

Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne działa sztuki po konserwacji, ale też ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – Ścieżka edukacyjna

Podczas planowania wystawy jej organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, podczas której uczestnicy będą wykonywać zadania, za które otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. Listę zadań, podkładki oraz ołówki można otrzymać przy wejściu na wystawę. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci w wieku 8-13 lat.

14:30 – 15:30 – Współczesne techniki pozłotnicze

Biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi. Każdy otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w wykonaniu zadania, warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia.

17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

Ostatnia część warsztatów to okazja dla najmłodszych, aby wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz gęsim piórem, następnie do rąk uczestników trafią stalówki i obsadki maczane w kolorowych atramentach. Uczestnicy dowiedzą się też, na czym dawniej pisano, będą mogli bowiem dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Liczba miejsc jest ograniczona, udział w warsztatach jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

Scena Dziecięca podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

2. Warsztaty oraz strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – Kordegarda Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Warsztaty dla dzieci zorganizowane w Kordegardzie ASP mają za zadanie przybliżyć dzieciom historię Pałacu Saskiego, jednego z niekwestionowanych symboli niepodległej Rzeczpospolitej, który jeszcze z końcem tej dekady ma powrócić na mapę Warszawy.

13:00 – 18:00 – Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. W strefie można będzie podziwiać przygotowany z klocków model Pałacu Saskiego, a może i zaczerpnąć z niego inspirację do własnej budowli?

13:30 – 14:30 – Warsztat gliniarski

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

14:30 – 15:30 – Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice między pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć; jak w poszukiwaniach mogą pomóc stare fotografie; jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii.

16:00 – 17:00 – Warsztaty czerpania papieru

Od lat 60 XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

Do działalności drukarni nawiązują oferowane warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy zapoznają się z historią piśmiennictwa, nauczą się barwić papier techniką japońską oraz odciskać pieczęć lakową.

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pokaz tańca na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

Festiwal Niepodległa dotrze również na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Scenę Tańców Polskich wypełni siedmiogodzinny program warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Więcej informacji na stronie Biura Programu "Niepodległa" oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Aktualności

Co będzie w Pałacu Saskim?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej jest pytanie o przeznaczenie odtworzonych budynków. By na nie odpowiedzieć, podsumowujemy dla Państwa wszelkie publiczne informacje na temat przyszłych funkcji użytkowych zrekonstruowanych budowli przy placu Piłsudskiego. Co było w Pałacu Saskim? Na pytanie, co znajdzie się w gmachach […]
Widok z lotu ptaka na Ogród Saski, Plac Piłsudskiego w Warszawie oraz odkryte relikty Pałacu Saskiego.

Odpowiedź Zarządu Pałac Saski sp. z o.o. na stanowisko Rady M. St. Warszawy ws. gospodarki zielenią wokół terenu odbudowy

Warszawa, 18.11.2022 r. Szanowni Państwo Radni Miasta Stołecznego Warszawy, pozwalamy sobie pisać do Państwa w celu wyjaśnienia nieporozumienia, do jakiego – w naszej opinii – doszło podczas LXXII Sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy w dn. 17 listopada br. „Oczekujemy minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska w związku z planowaną odbudową Pałacu Saskiego i sąsiednich budynków” – […]

Koncepcja Zielonej Osi Saskiej

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej kojarzy się przede wszystkim z zabytkowymi gmachami, które zniknęły z przestrzeni placu Piłsudskiego w wyniku wojennych działań nazistowskich Niemiec i które, na mocy ustawy z 11 sierpnia 2021 roku, mają powrócić w kształcie z ostatniego dnia sierpnia 1939 roku. Należy jednak pamiętać, że teren inwestycji […]

„Przywracamy Serce Niepodległej” – wystawa plenerowa i dyskusja w Łodzi

„Przywracamy Serce Niepodległej” to tytuł wystawy plenerowej, która w tym roku odwiedziła już Kraków i Poznań, a w najbliższy czwartek, czyli 17 listopada, dotrze do Łodzi i na miesiąc zagości przed wejściem do Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Jej otwarciu towarzyszyć będzie dyskusja na temat perspektywy odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, która odbędzie się wewnątrz budynku […]

Koncerty, tańce, parady i warsztaty: tak 11 listopada świętowali uczestnicy Festiwalu Niepodległa

Za nami piąta edycja Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, który odbył się 11.11.2022 r. Jak szacują organizatorzy, w tym pełnym muzyki i tańca wydarzeniu wzięły udział dziesiątki tysięcy osób, które Święto Niepodległości postanowiły obchodzić na Trakcie Królewskim, biorąc udział w koncertach i rodzinnych warsztatach. Nie zabrakło również akcentów przeszłości, takich jak przejażdżki na bicyklach, pokazy […]

Płaskorzeźby z Pałacu Brühla w zbiorach Muzeum Ziemi PAN

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk wesprze proces odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego – 9 listopada 2022 r. podpisany został list intencyjny, w którym strony deklarują wolę współpracy. Będzie się ona opierać na wspólnych działaniach na rzecz promocji i upowszechniania nauki, ochrony dziedzictwa i odnowy zabytków, a także na prowadzeniu badań naukowych. Przedmiotem tych ostatnich będą […]

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, […]

Nowe życie zniszczonych zabytków: konferencja na Zamku Królewskim

Podczas trzydniowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie, która zakończyła się 29 października 2022 roku, eksperci w dziedzinach związanych z konserwacją i ochroną dziedzictwa materialnego dyskutowali o różnych koncepcjach rewitalizacji zabytkowych budowli. „Odbudowa, restytucja czy trwała ruina? Nowe życie obiektów rezydencjonalnych” to jeden z tematów czteroletniego cyklu konferencji poświęconych podniesieniu z ruin warszawskiej rezydencji królewskiej, […]

Wystawa „Okruchy przeszłości”: otwarcie miejskiej galerii sztuki w Warszawie

18 października 2022 roku na pl. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Okruchy przeszłości”. Ekspozycja archiwalnych zdjęć oraz plansz edukacyjnych znalazła swoje miejsce na ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Co zobaczymy na wystawie? Nowo otwarta wystawa przedstawia „okruchy przeszłości”, czyli artefakty […]

Ochrona drzew w Ogrodzie Saskim podczas odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej to nie tylko wyzwanie architektoniczne, lecz również potrzeba odpowiedzialnej gospodarki zielenią sąsiedniego Ogrodu Saskiego. Dzięki podjętej już w czerwcu 2022 roku współpracy spółki Pałac Saski ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uformowano zespół naukowców, którzy opracowują ekspertyzę dotyczącą stanu znajdujących się w Ogrodzie Saskim […]