Dziedzictwo kulturowe na Światowym Forum Miejskim w Katowicach
W dniach 26-30 czerwca w Katowicach odbywa się Światowe Forum Miejskie (World Human Forum) – największa międzynarodowa konferencja poświęcona zrównoważonemu rozwojowi obszarów miejskich. Hasło przewodnie 11. już edycji tego wydarzenia to: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Organizatorem Forum jest UN-Habitat – agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele spółki Pałac Saski sp. z o.o.
Rozwój miast przyszłości
Jednym z celów Światowego Forum Miejskiego jest utworzenie przestrzeni do otwartej debaty, która skupia się na zrównoważonym rozwoju obszarów miejskich. Program wydarzenia prezentuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących potrzeb rozwijających się miast, w tym zdrowia publicznego wśród ich mieszkańców, nierówności społecznych oraz kwestii zielonych technologii.
Tegoroczna edycja ma wymiar szczególny, odbywa się bowiem podczas trwającej w Ukrainie wojny. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało specjalny panel dyskusyjny poświęcony odbudowie społeczności i sąsiedztwa po wojnie i klęskach żywiołowych. Celem sesji jest zaangażowanie organizacji i instytucji w proces odbudowy sfery społecznej obszarów pokonfliktowych, a oprócz dyskusji eksperckich za istotny uznano również głos miast, które doświadczyły konfliktów i klęsk żywiołowych.
Istota dziedzictwa kulturowego w zrównoważonym rozwoju miast
28 czerwca miała miejsce dyskusja panelowa pt. „Dziedzictwo ma wartość dla miasta! Dlaczego dziedzictwo kulturowe jest ważne dla zrównoważonego rozwoju miast? – doświadczenia i wyzwania z perspektywy Polski”. Jej organizatorami są Narodowy Instytut Dziedzictwa i Międzynarodowe Centrum Kultury. Podczas debaty podsumowano doświadczenia Polski na polu integracji dziedzictwa kulturowego w polityki miejskie zmierzające do zrównoważonego rozwoju oraz podjęto dyskusję na temat wyzwań stojących przed ochroną dziedzictwa we współczesnych miastach.
Temat panelu poświęconego roli dziedzictwa kulturowego w przemianach, których doświadczają przestrzenie miejskie, wydaje się szczególnie istotny z perspektywy działalności spółki, mającej za zadanie odbudować Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej w Warszawie.