Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?
Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie oraz jej poparcie kształtują się na różnym poziomie w zależności od miejsca zamieszkania, dlatego badanie ilościowe przeprowadzono metodą sondażu telefonicznego (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków z uwzględnieniem dodatkowej grupy 200 mieszkańców Warszawy.
Co wiedzą Polacy na temat Pałacu Saskiego?
Jak wynika z badań przeprowadzonych w grudniu 2023 r. blisko ¾ Polaków wie, że przed II wojną światową przy pl. Piłsudskiego znajdował się Pałac Saski, przy czym warto pokreślić wzrost tej świadomości na poziomie 10 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast wiedza na temat historycznego otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza wśród warszawiaków utrzymuje się na podobnym poziomie 90% (w 2022 r. o dwa punkty procentowe mniej).
Podobnie kształtuje się również poziom wiedzy na temat planów obudowy Pałacu Saskiego, o których słyszało 64% ankietowanych Polaków (w 2022 r. o trzy punkty procentowe mniej) i 88% mieszkańców Warszawy (wzrost o cztery punkty procentowe względem 2022 r.).
Co sądzą Polacy o odbudowie Pałacu Saskiego?
Co sądzą Polacy o odbudowie historycznego zespołu pałaców i kamienic przy stołecznym pl. Piłsudskiego? W skali kraju wyniki utrzymały się na podobnym poziomie. W grudniu 2023 r. swoje poparcie zadeklarowało 47% ankietowanych, a przeciwnych było 17%, zaś rok wcześniej pozytywnie do idei odbudowy odnosiło się 44%, a negatywnie 21%.
Co sądzą warszawiacy o odbudowie Pałacu Saskiego?
Sytuacja uległa jednak wyraźnej zmianie, gdy przyjrzymy się opiniom warszawiaków. O ile jeszcze w 2022 r. poparcie wśród ankietowanych mieszkańców stolicy utrzymywało się na poziomie 37%, a sprzeciw na poziomie 41%, o tyle z końcem 2023 r. za odbudową opowiedziało się już 50% ankietowanych, a przeciwko 36%. Przedstawione dane to cząstkowe wyniki badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds & Roses.