Rusza konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej
Rozpoczyna się kolejny etap inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 22 marca 2023 r. przesłane zostały do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) materiały dotyczące konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 w Warszawie. Po publikacji operator konkursu - Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – udostępni regulamin oraz szczegółowe wytyczne.
Odbudowa Pałacu Saskiego na stulecie niepodległej Rzeczpospolitej
11 listopada 2018 r., podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadzeni na pl. Piłsudskiego w Warszawie usłyszeli deklarację Prezydenta RP o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Wieloletnie plany odbudowy historycznego gmachu postanowiono zrealizować „dla uczczenia jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej, aby przywrócić historyczny kształt reprezentacyjnej przestrzeni placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zniszczonej w czasie II wojny światowej”. Słowa te stanowią preambułę do przyjętej przez Sejm i Senat ustawy z dn. 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Dokument jest podstawowym aktem prawnym określającym wymagania, które muszą spełnić obiekty będące przedmiotem tego historycznego przedsięwzięcia.
Konkurs architektoniczny
Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy odtworzenie zespołu pałaców i kamienic ma się dokonać na podstawie ich zewnętrznego kształtu architektonicznego z 31 sierpnia 1939 r., natomiast wnętrza będą musiały sprostać potrzebom przyszłych użytkowników. Do zagospodarowania wnętrz odniósł się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej 22 marca br.:
„W oparciu o program funkcjonalno-użytkowy wiemy, że te trzy duże nieruchomości, czyli Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej, będą zajmowane przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Urząd Wojewódzki, a także instytucje kultury (…).”
Jednym z zadań stojących przed architektami będzie również czytelne wyodrębnienie Grobu Nieznanego Żołnierza z odbudowanej kolumnady Pałacu Saskiego, co – jak podkreślił Minister – „było od dawna oczekiwane”. Obecny na konferencji Prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Edmund Kowalski podziękował za współpracę przy opracowaniu konkursu Stowarzyszeniu Architektów Polskich i dodał, że:
„konkurs przeprowadzany będzie dwuetapowo, w pierwszym etapie nastąpi preselekcja biur architektonicznych, (...) do drugiego zostanie zaproszonych pięć biur”.
Zamówienia publiczne w UE
Jak przewiduje harmonogram inwestycji, pierwszy kwartał 2023 r. to czas uruchomienia konkursu na opracowanie projektu architektoniczno-urbanistycznego odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Formalne jego rozpoczęcie poprzedzić musi jednak publikacja ogłoszenia o zamówieniu publicznym w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (TED – Tenders Electronic Daily). Takie ogłoszenie wysłano dziś do publikacji i w ciągu maksymalnie 5 najbliższych dni roboczych zostanie przetłumaczone na 24 języki urzędowe Unii Europejskiej. W momencie pojawienia się ogłoszenia na stronie TED, operator konkursu – Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – udostępni regulamin oraz wszelkie wymagane materiały i opracowania pozwalające na zgłoszenie udziału w konkursie.
Więcej informacji wkrótce na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.