„Przywracamy Serce Niepodległej” – wystawa plenerowa i dyskusja w Łodzi
„Przywracamy Serce Niepodległej” to tytuł wystawy plenerowej, która w tym roku odwiedziła już Kraków i Poznań, a w najbliższy czwartek, czyli 17 listopada, dotrze do Łodzi i na miesiąc zagości przed wejściem do Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Jej otwarciu towarzyszyć będzie dyskusja na temat perspektywy odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, która odbędzie się wewnątrz budynku przy ul. Jana Matejki 32 o godzinie 17:00.
„Serce Niepodległej”
Wystawa ukazuje bogatą historię najważniejszego placu Warszawy – obecnie placu marsz. Józefa Piłsudskiego, w II Rzeczpospolitej z początku zwanego placem Saskim – oraz dzieje głównych gmachów, które do grudnia 1944 roku tworzyły jego zachodnią pierzeję. Okres dwudziestolecia międzywojennego to dla placu czasy świetności, bowiem w jego przestrzeni odbywały się najistotniejsze uroczystości państwowe. Przylegający do placu Pałac Saski stał się wówczas siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w jego arkadach powstał Grób Nieznanego Żołnierza. To właśnie w Pałacu polscy kryptolodzy złamali szyfry Armii Czerwonej, co przyczyniło się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, zaś w następnych latach podjęto próby złamania niemieckiej Enigmy. W sąsiednim Pałacu Brühla działało z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a sam gmach nierozerwalnie związał się z historią i tradycjami odrodzonej polskiej dyplomacji. Plac stał się zatem najważniejszym miejscem oficjalnych wydarzeń państwa polskiego, prawdziwym „Sercem Niepodległej”.
W dyskusji pod tytułem „Pałac Saski, Pałac Brühla – perspektywa odbudowy” udział wezmą:
- dr Alina Barczyk – adiunkt Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik grantu NCN „Saskie rozwiązania konstrukcyjne I połowy XVIII wieku i ich recepcja w architekturze rezydencji polskich magnatów”, specjalizuje się m. in. w zagadnieniach dotyczących architektury XVII-XVIII wieku oraz sztuki czasów saskich,
- dr hab. Piotr Gryglewski - profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UŁ, zajmuje się badaniami związków zachodzących pomiędzy światem idei a formami artystycznymi, w których szczególne miejsce zajmuje problematyka historycznych uwarunkowań i ich wpływu na fundacje artystyczne,
- Maria Wardzyńska - koordynator ds. naukowych Pałac Saski sp. z o.o.,
- Marcin Rembacz - dyrektor Biura Komunikacji Pałac Saski sp. z o.o.
Debatę poprowadzi:
- dr hab. Tadeusz Bernatowicz – profesor Uniwersytetu Łódzkiego, historyk sztuki, wykładowca akademicki, członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, w swoich badaniach skupia się między innymi na zagadnieniach związanych z mecenatem magnackim XVI-XVIII wieku, architekturą Warszawy i Saksonii, czy też sztuką nowożytną na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.