Pałac Saski na wystawie „Plany na Przyszłość 2024”
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury gości w swoich przestrzeniach już dwudziestą siódmą edycję wystawy „Plany na Przyszłość 2024”. Pośród najnowszych projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy i sąsiadujących gmin zaprezentowana została również wizja odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego autorstwa biura WXCA Group sp. z o.o. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. okazałą makietę przedstawiającą koncepcję odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w szerszym kontekście urbanistycznym.
Makieta pl. Piłsudskiego
Na wystawie „Plany na Przyszłość 2024” zaprezentowano razem 64 projekty o różnorodnych wymiarach stworzone przez 41 pracowni architektonicznych. W pawilonie można zobaczyć zarówno domy jednorodzinne, jak i kompleksowe założenia w skali urbanistycznej. Do tych drugich zalicza się inwestycja przywracająca Pałace Saski i Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej, której wizję zaprezentowało biuro architektoniczne WXCA Group sp. z o.o. – zwycięzca międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy kompleksu. Rozległa makieta oddaje przede wszystkim okazałe wymiary pierzei zachodniej pl. Piłsudskiego, pozwalając na analizę wartości urbanistycznych kompleksu w kontekście okolicznej zabudowy centrum Warszawy. Przestrzenny, monochromatyczny obiekt uzupełniono ponadto o tablicę z opisem koncepcji odbudowy oraz dodatkowymi wizualizacjami w kolorze.
Wystawa z historią
Organizatorami wystawy są Miasto Stołeczne Warszawa oraz Oddział Warszawski SARP – operator konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. „Plany na Przyszłość” to cykliczna prezentacja, podczas której już od 1996 roku przedstawiane są szerokiej publiczności najnowsze projekty architektoniczne, które kształtują przyszłość wspólnej przestrzeni stolicy i jej okolic. Kolejne edycje pozwalają dostrzec tak zmieniające się wyzwania, które stoją przed projektantami, jak i ewoluujące oczekiwania odbiorców dotyczące tkanki miejskiej. Kuratorem tegorocznej edycji jest Igor Łysiuk.
Pawilon Zodiak znajduje się w centrum Warszawy, w Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Bezpłatną wystawę można zwiedzać do 3 listopada 2024 r.