Kontrast
Czcionka
aktualności

Święto Ogrodu Saskiego: najstarszy park publiczny w Polsce pełen muzyki i atrakcji retro

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni cieszyć się Pałacami Saskim i Brühla. Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego próbowali swych sił na bicyklach, podziwiali przedmioty, którymi posługiwali się dawni szewcy, rymarze, fryzjerzy czy lekarze, a na koniec dali się ponieść rytmom Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii. Według szacunków stołecznej policji w wydarzeniu udział wzięło ok. 40 tysięcy osób.

Paradnym krokiem ku fontannie

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 27 maja, dokładnie w dniu 296. rocznicy otwarcia przez króla Augusta II Ogrodu Saskiego dla mieszkańców Warszawy. Licząca blisko trzy stulecia historia tego najstarszego w kraju parku publicznego była inspiracją dla niecodziennej podróży w czasie. Do wehikułu czasu, który przybrał kształt barwnej parady artystów i grup rekonstrukcji historycznej, uczestnicy wydarzenia wsiedli w okolicy Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej, inaugurującej tego dnia obchody swego 60-lecia. Przy akompaniamencie zespołu AllDęte, tria akordeonistów z Janowa, Olek Orkiestry, saksofonistów i trębaczy, korowód okrążył słynną XIX-wieczną fontannę, która była ostatnim przystankiem na trasie. Wszyscy podróżnicy dotarli w ten sposób do Warszawy międzywojennej i przez cały dzień mieli okazję obcować z pochodzącymi z tego okresu eksponatami i muzyką.

Parada zabytkowych aut podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Swoją paradę odbywały też zabytkowe samochody z firmy Blitz Team. Co godzinę wyruszały z parkingu przed Hotelem Europejskim, w zwartym szyku pokonywały ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski, aby powrócić na swoje stanowiska. Razem ze stojącymi tam już oldtimerami z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach cieszyły oko fanów motoryzacji z bliska - można było dotknąć ich karoserii oraz posłuchać ich niepowtarzalnie brzmiących silników.

W wirtualnej rzeczywistości

Historię najbliższego otoczenia można było poznać między innymi w Kawiarni Saskiej, czyli stoisku spółki Pałac Saski. Kto wytrwał w długiej w kolejce zainteresowanych i zasiadł wygodnie na krześle bądź sofie, miał okazję założyć przygotowane przez Fundację Koncept Kultura specjalne okulary, które w wirtualnej rzeczywistości pozwalały odbyć rundę bryczką przed kolumnadą Pałacu Saskiego. Wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć międzywojenny plac Piłsudskiego tętniący życiem, z poruszającymi się po nim ospale samochodami i trochę dynamiczniej warszawiakami.

Stoisko Pałac Saski sp. z o.o. - wirtualna rzeczywistość w Kawiarni Saskiej. Fot. T. Tołłoczko

Ogród Saski pełen międzywojennych sylwetek

W cieniu drzew Ogrodu Saskiego rozstawiło się blisko 20 stoisk, których wnętrza gościły niezliczone przedmioty użytku codziennego i specjalistycznego sprzed wieku. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało wyposażenie międzywojennej apteki, salonu fryzjerskiego czy zakładu szewskiego i rymarskiego. Do odwiedzenia zachęcały też sklepiki z porcelaną, radioodbiornikami czy artykułami dla podróżników. Spacerując po tak ustrojonych ogrodowych alejach uwadze nie mogły umknąć również ubrane w dawne stroje panie, prowadzące dziecięce wózki, rozdające bajgle oraz gazetę o jakże odpowiednim dla tej przestrzeni tytule: „Ogrodnik Saski”. Przedwojenne kreacje można też było podziwiać podczas organizowanych przez GRH „Bluszcz” pokazów mody, a niektóre ich elementy, jak na przykład kapelusze, posłużyły jako rekwizyty do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w jednym z gabinetów i saloników fotograficznych. Panowie rekonstruktorzy tymczasem zasiadali na bicyklach i śmiało demonstrowali swoje umiejętności. Na jeszcze większe brawa zasłużyły jednak niejedna dama i niejedna latorośl, które podjęły wyzwanie wdrapania się na ten historyczny jednoślad i odbyły nim przejażdżkę.

Porządek publiczny w Ogrodzie Saskim

Nad bezpieczeństwem uczestników Święta Ogrodu Saskiego, podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, czuwali między innymi rekonstruktorzy z Policji Państwowej, którzy z chęcią pozowali również do zdjęć. Czujnym okiem na sytuację zerkały także panie z OGRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet, chwilę wcześniej wojskowym krokiem paradujące wokół ogrodowej sadzawki i fontanny. Nie zabrakło również służb medycznych, które w jednym ze stoisk zaaranżowały szpital polowy, a obok niego w pogotowiu zaparkowały zabytkowy ambulans.

Posterunek Policji Państwowej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Warsztaty dla dzieci

Przez cały dzień dzieci miały szansę poznać dawne gry i zabawy, w tym pod opieką pań z GRH Bluszcz. Zgoła inne atrakcje oferowała scena przy sadzawce, którą najmłodsi zajmowali od samego rana. Tam animatorki z Niemapy przygotowały dla nich kreatywne warsztaty. Dając się ponieść fantazji, przy użyciu najprostszych materiałów plastycznych, takich jak tektura, klej czy bibuła, dzieci zajęły się tworzeniem makiety Ogrodu Saskiego. Jednakże nim wybiła godzina trzecia, prace nad makietą należało zakończyć, gdyż scena musiała zmienić swoje oblicze…

Warszawska potańcówka przy sadzawce w Ogrodzie Saskim

Punktem kulminacyjnym Święta Ogrodu Saskiego było wydarzenie, którego w tym miejscu w powojennej historii jeszcze nie było - warszawska potańcówka nad sadzawką. Na początek zagrał Janusz Prusinowski i jego Kompania, awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu łącząca muzykę z tańcem i archaiczność z doświadczeniem współczesności. Grupa na co dzień zajmuje się też prowadzeniem warsztatów muzycznych i tanecznych, toteż zgromadzeni na drewnianym parkiecie nie czekali długo i zaczęli wirować w rytm wygrywanych mazurków.

Występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Po godzinie tańców przewidziano kilkuminutową przerwę, podczas której odbyła się loteria. Ci, którzy jako pierwsi się zgłosili i znali prawidłowe odpowiedzi na pytania o historię Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i Ogrodu Saskiego otrzymali od organizatorów nagrody. Po chwili odpoczynku znów ruszyliśmy do tańca – na scenie pojawiła się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Tę muzyczną część Święta Ogrodu Saskiego zakończył zatem zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, inspirujący się między innymi piosenkami i pieśniami z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Chyba już nikt nie miał wątpliwości, że udaliśmy się w podróż do przedwojennej Warszawy.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

Fotorelacja:

Parada otwarcia Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Parada zabytkowych aut na ul. Wierzbowej. Fot. T. Tołłoczko
Parada zabytkowych aut. Fot. T. Tołłoczko
Wystawa maszyn do pisania. Fot. T. Tołłoczko
2. edycja Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Pokaz jazdy na bicyklu. Fot. T. Tołłoczko
Janusz Prusinowski Kompania podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Warszawska Orkiestra Sentymentalna podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Publiczność 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Pałac Saski w Centrum Praskim Koneser: fotoplastikon i spacery varsavianistyczne

Co może łączyć Pałac Saski z prawobrzeżną Warszawą? Po udziale w dzielnicowych wydarzeniach plenerowych na Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Rembertowie i Włochach, czas przybliżyć losy Pałacu Saskiego mieszkańcom Pragi, a także wszystkim, którzy postanowili w te wakacje odwiedzić stolicę. W przestrzeni dziedzińca Centrum Praskiego Koneser do końca lata można odwiedzić fotoplastikon z archiwalnymi […]

Zabezpieczenie wykopu przy ul. Wierzbowej

W dniach 24-25 czerwca 2024 r. na terenie dawnego Pałacu Brühla odbyły się kolejne prace, tym razem mające na celu zabezpieczenie ściany wykopu archeologicznego, który powstał wskutek ubiegłorocznych badań. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ruchu pojazdów na znajdującej się tuż obok ul. Wierzbowej, jak i osób pracujących na terenie wykopalisk. Realizowane przez Pałac […]

Pałac Saski po sąsiedzku: udział w warszawskich wydarzeniach plenerowych

Choć kolejna, trzecia edycja Święta Ogrodu Saskiego przeszła już do historii, to nie jedyna okazja, by na świeżym powietrzu poczuć atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Także podczas dzielnicowych wydarzeń sąsiedzkich, które odbywają się w całej Warszawie, można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie wokół Pałacu Saskiego, lub wziąć udział w tematycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, […]

Ze Święta Ogrodu Saskiego relacja krótka

Święto Ogrodu Saskiego to wyjątkowe wydarzenie plenerowe w przestrzeni najstarszego w Polsce parku publicznego. 25 maja 2024 r. ogrodowe alejki oraz stołeczny plac Piłsudskiego po raz trzeci gościły dziesiątki tysięcy osób, które na jeden dzień miały okazję przenieść się w czasie do okresu międzywojnia. Parady zabytkowych aut i bicykli, występy brass bandów, orkiestr i grup […]

Program 3. edycji Święta Ogrodu Saskiego

25 maja 2024 r., godz. 10.00-20.30, Ogród Saski w Warszawie Program ramowy: 10.00 – parada przez Ogród Saski – start ul. Niecała 14 (przy szkole podstawowej) 10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat związane z Pałacem i Ogrodem Saskim, w tym m.in. warsztaty sitodruku; lokalizacja: scena przy sadzawce 10.20-20.00 – retro stoiska w głównej alei Ogrodu Saskiego […]

Ścieżka edukacyjna „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”

Co kryje się za ogrodzeniem na pl. Piłsudskiego? Ciekawych historii tego miejsca zapraszamy na drugi sezon zwiedzania reliktów istniejącego tu jeszcze niecały wiek temu zespołu pałaców i kamienic. W tym roku – jak sugeruje zresztą nazwa „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” – ścieżka edukacyjna została poszerzona o nową przestrzeń. Oprócz reliktów Pałacu Saskiego zwiedzający […]

„Pałac wszystkich przyszłości” – spotkanie z twórcami podczas Warszawskich Targów Książki

Miejsce, od którego zaczyna się przygoda ze stolicą, nowoczesny hub kultury, centralny punkt miasta, słowem: pałac wszystkich przyszłości – tymi wszystkimi określeniami opisać można będzie gmachy powstałe w wyniku odbudowy zachodniej pierzei pl. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie. Najważniejszy punkt na Osi Saskiej łączącej Trakt Królewski i Stare Miasto z nowoczesnym centrum stolicy – centrum kultury, […]

Przed nami Święto Ogrodu Saskiego

Już w sobotę 25 maja 2024 r. od godz. 10 zapraszamy wszystkich, małych i dużych, miłośników rozrywki na świeżym powietrzu na 3. edycję Święta Ogrodu Saskiego. Alejki najstarszego w Polsce publicznego parku miejskiego wypełnią retro atrakcje i muzyka na żywo, a wieczorem parkiet nad sadzawką rozgrzeją przeboje sprzed wieku w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i […]

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego – nowa książka o historii symbolu

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Mniej znane są jednak jego zawiłe losy, które odzwierciedlają burzliwą historię Polski ostatnich stuleci. Nowa publikacja naukowa pt. „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” kreśli fascynujący portret arcydzieła Bertela Thorvaldsena, jednocześnie odkrywając nieznane karty jego historii. Ponad […]

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]