Kontrast
Czcionka
aktualności

Święto Ogrodu Saskiego: najstarszy park publiczny w Polsce pełen muzyki i atrakcji retro

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni cieszyć się Pałacami Saskim i Brühla. Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego próbowali swych sił na bicyklach, podziwiali przedmioty, którymi posługiwali się dawni szewcy, rymarze, fryzjerzy czy lekarze, a na koniec dali się ponieść rytmom Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii. Według szacunków stołecznej policji w wydarzeniu udział wzięło ok. 40 tysięcy osób.

Paradnym krokiem ku fontannie

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 27 maja, dokładnie w dniu 296. rocznicy otwarcia przez króla Augusta II Ogrodu Saskiego dla mieszkańców Warszawy. Licząca blisko trzy stulecia historia tego najstarszego w kraju parku publicznego była inspiracją dla niecodziennej podróży w czasie. Do wehikułu czasu, który przybrał kształt barwnej parady artystów i grup rekonstrukcji historycznej, uczestnicy wydarzenia wsiedli w okolicy Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej, inaugurującej tego dnia obchody swego 60-lecia. Przy akompaniamencie zespołu AllDęte, tria akordeonistów z Janowa, Olek Orkiestry, saksofonistów i trębaczy, korowód okrążył słynną XIX-wieczną fontannę, która była ostatnim przystankiem na trasie. Wszyscy podróżnicy dotarli w ten sposób do Warszawy międzywojennej i przez cały dzień mieli okazję obcować z pochodzącymi z tego okresu eksponatami i muzyką.

Parada zabytkowych aut podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Swoją paradę odbywały też zabytkowe samochody z firmy Blitz Team. Co godzinę wyruszały z parkingu przed Hotelem Europejskim, w zwartym szyku pokonywały ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski, aby powrócić na swoje stanowiska. Razem ze stojącymi tam już oldtimerami z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach cieszyły oko fanów motoryzacji z bliska - można było dotknąć ich karoserii oraz posłuchać ich niepowtarzalnie brzmiących silników.

W wirtualnej rzeczywistości

Historię najbliższego otoczenia można było poznać między innymi w Kawiarni Saskiej, czyli stoisku spółki Pałac Saski. Kto wytrwał w długiej w kolejce zainteresowanych i zasiadł wygodnie na krześle bądź sofie, miał okazję założyć przygotowane przez Fundację Koncept Kultura specjalne okulary, które w wirtualnej rzeczywistości pozwalały odbyć rundę bryczką przed kolumnadą Pałacu Saskiego. Wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć międzywojenny plac Piłsudskiego tętniący życiem, z poruszającymi się po nim ospale samochodami i trochę dynamiczniej warszawiakami.

Stoisko Pałac Saski sp. z o.o. - wirtualna rzeczywistość w Kawiarni Saskiej. Fot. T. Tołłoczko

Ogród Saski pełen międzywojennych sylwetek

W cieniu drzew Ogrodu Saskiego rozstawiło się blisko 20 stoisk, których wnętrza gościły niezliczone przedmioty użytku codziennego i specjalistycznego sprzed wieku. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało wyposażenie międzywojennej apteki, salonu fryzjerskiego czy zakładu szewskiego i rymarskiego. Do odwiedzenia zachęcały też sklepiki z porcelaną, radioodbiornikami czy artykułami dla podróżników. Spacerując po tak ustrojonych ogrodowych alejach uwadze nie mogły umknąć również ubrane w dawne stroje panie, prowadzące dziecięce wózki, rozdające bajgle oraz gazetę o jakże odpowiednim dla tej przestrzeni tytule: „Ogrodnik Saski”. Przedwojenne kreacje można też było podziwiać podczas organizowanych przez GRH „Bluszcz” pokazów mody, a niektóre ich elementy, jak na przykład kapelusze, posłużyły jako rekwizyty do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w jednym z gabinetów i saloników fotograficznych. Panowie rekonstruktorzy tymczasem zasiadali na bicyklach i śmiało demonstrowali swoje umiejętności. Na jeszcze większe brawa zasłużyły jednak niejedna dama i niejedna latorośl, które podjęły wyzwanie wdrapania się na ten historyczny jednoślad i odbyły nim przejażdżkę.

Porządek publiczny w Ogrodzie Saskim

Nad bezpieczeństwem uczestników Święta Ogrodu Saskiego, podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, czuwali między innymi rekonstruktorzy z Policji Państwowej, którzy z chęcią pozowali również do zdjęć. Czujnym okiem na sytuację zerkały także panie z OGRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet, chwilę wcześniej wojskowym krokiem paradujące wokół ogrodowej sadzawki i fontanny. Nie zabrakło również służb medycznych, które w jednym ze stoisk zaaranżowały szpital polowy, a obok niego w pogotowiu zaparkowały zabytkowy ambulans.

Posterunek Policji Państwowej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Warsztaty dla dzieci

Przez cały dzień dzieci miały szansę poznać dawne gry i zabawy, w tym pod opieką pań z GRH Bluszcz. Zgoła inne atrakcje oferowała scena przy sadzawce, którą najmłodsi zajmowali od samego rana. Tam animatorki z Niemapy przygotowały dla nich kreatywne warsztaty. Dając się ponieść fantazji, przy użyciu najprostszych materiałów plastycznych, takich jak tektura, klej czy bibuła, dzieci zajęły się tworzeniem makiety Ogrodu Saskiego. Jednakże nim wybiła godzina trzecia, prace nad makietą należało zakończyć, gdyż scena musiała zmienić swoje oblicze…

Warszawska potańcówka przy sadzawce w Ogrodzie Saskim

Punktem kulminacyjnym Święta Ogrodu Saskiego było wydarzenie, którego w tym miejscu w powojennej historii jeszcze nie było - warszawska potańcówka nad sadzawką. Na początek zagrał Janusz Prusinowski i jego Kompania, awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu łącząca muzykę z tańcem i archaiczność z doświadczeniem współczesności. Grupa na co dzień zajmuje się też prowadzeniem warsztatów muzycznych i tanecznych, toteż zgromadzeni na drewnianym parkiecie nie czekali długo i zaczęli wirować w rytm wygrywanych mazurków.

Występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Po godzinie tańców przewidziano kilkuminutową przerwę, podczas której odbyła się loteria. Ci, którzy jako pierwsi się zgłosili i znali prawidłowe odpowiedzi na pytania o historię Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i Ogrodu Saskiego otrzymali od organizatorów nagrody. Po chwili odpoczynku znów ruszyliśmy do tańca – na scenie pojawiła się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Tę muzyczną część Święta Ogrodu Saskiego zakończył zatem zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, inspirujący się między innymi piosenkami i pieśniami z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Chyba już nikt nie miał wątpliwości, że udaliśmy się w podróż do przedwojennej Warszawy.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

Fotorelacja:

Parada otwarcia Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Parada zabytkowych aut na ul. Wierzbowej. Fot. T. Tołłoczko
Parada zabytkowych aut. Fot. T. Tołłoczko
Wystawa maszyn do pisania. Fot. T. Tołłoczko
2. edycja Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Pokaz jazdy na bicyklu. Fot. T. Tołłoczko
Janusz Prusinowski Kompania podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Warszawska Orkiestra Sentymentalna podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Publiczność 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Aktualności

Konferencja „Obudować nieodbudowane” za nami

Odbudowa, rekonstrukcja zabytków i budowa obiektów w historyzującej formie to główne wątki, które przeplatały się w wystąpieniach naukowców podczas konferencji „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”. Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony był wartościom płynącym z odbudowy i odbudowie wartości, gdzie za przykład posłużyły Pałace Saski i Brühla. Wydarzenie odbyło się w […]

Ekspozycja „Przywracamy Serce Niepodległej” zawitała do Radomia

Kolejnym miejscem, którego mieszkańcy mają okazję bliżej poznać dzieje międzywojennych siedzib Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jest Radom. Od 18 września 2023 r. plenerową wystawę „Przywracamy Serce Niepodległej” można odwiedzić na miejskim rynku. Serce Polski niepodległej Dzisiejszy plac marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie pełnił w okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcję centralnego placu stolicy […]

Analiza: jak wyglądały Pałace Saski i Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej?

Pałac Saski, Pałac Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 zostaną odbudowane zgodnie z zewnętrznym kształtem architektonicznym, jaki posiadały na dzień 31 sierpnia 1939 r. Wyzwanie polegające na jego szczegółowym opisaniu podjęła pracownia Sawawa, która zbadała tysiące materiałów, pozyskanych w ramach prowadzonych przez Pałac Saski sp. z o.o. kwerend archiwalnych. Efekt […]

Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” w Gdańsku

Wędrująca wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” tym razem zawitała do Gdańska. Mieszkańcy Trójmiasta, jak i licznie odwiedzający rejon Zatoki Gdańskiej turyści, mogą zgłębić historię Pałacu Saskiego na ekspozycji ustawionej przy gmachu Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa „Przywracamy Serce Niepodległej” Spacer pomiędzy kubikami wystawy „Przywracamy Serce Niepodległej” pozwoli dogłębnie poznać historię odbudowywanej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w […]

Druga potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…” za nami

Wzorem ubiegłego roku, również i w tym w ostatnią sobotę sierpnia warszawiacy i stołeczni goście zapełnili parkiet podczas potańcówki „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…”. Niezapomniane wrażenia w tej wyjątkowej tanecznej podróży do okresu dwudziestolecia międzywojennego zapewniły kultowe zespoły: Mała Orkiestra Dancingowa i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Potańcówka jak za dawnych lat „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…” […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań i datą konferencji.

"Rebuilding What Was Lost" Conference Registration

Registration is now open for academics, researchers, and specialists interested in attending the „Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” conference. The event will take place on September 20 and 21, 2023 in Warsaw. The multidisciplinary „Rebuilding What Was Lost” conference is organized by the Saski Palace company together with […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań i datą konferencji.

Rejestracja na konferencję „Odbudować nieodbudowane”

Zapraszamy do rejestracji uczestnictwa w charakterze słuchaczy na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję naukową „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20 i 21 września 2023 roku w Warszawie. Termin rejestracji minął 14 września 2023 r. Konferencję „Odbudować nieodbudowane” organizują spółka Pałac Saski wraz z Akademią Sztuk Pięknych w […]
widok na odsłonięte relikty Pałacu Saskiego i dziedzińca Pałacu Bruhla w Warszawie. W tle panorama miasta.

VIII 2023: podsumowanie półrocza działań Pałac Saski sp. z o.o.

Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 są przedmiotem realizowanej od półtora roku inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ukryte pod ziemią relikty Pałacu Saskiego odsłonięto już w pierwszych miesiącach istnienia odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia spółki Pałac Saski sp. z o.o. Obecnie prace w terenie koncentrują się […]

Retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny...” powraca

W ostatnią sobotę wakacji powróci retro-potańcówka „W Saskim Ogrodzie koło fontanny…”. W tym roku przedwojenne klimaty na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywoła Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Mała Orkiestra Dancingowa, które zagrają przeboje z czasów, gdy nad placem Piłsudskiego górował majestatycznie Pałac Saski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Taneczne pożegnanie wakacji 26 sierpnia 2023 r., […]

Poznaj ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałacu Saskiego”

Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego już od blisko roku przyciągają uwagę wielu, którzy zdecydowali się zajrzeć przez wizjery umieszczone w ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Teraz historyczne mury można zobaczyć również z bliska w ramach ścieżki edukacyjnej „Wokół piwnic Pałacu Saskiego”. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pomocą systemu rezerwacyjnego na naszej stronie […]