Kontrast
Czcionka
aktualności

Święto Ogrodu Saskiego: najstarszy park publiczny w Polsce pełen muzyki i atrakcji retro

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni cieszyć się Pałacami Saskim i Brühla. Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego próbowali swych sił na bicyklach, podziwiali przedmioty, którymi posługiwali się dawni szewcy, rymarze, fryzjerzy czy lekarze, a na koniec dali się ponieść rytmom Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii. Według szacunków stołecznej policji w wydarzeniu udział wzięło ok. 40 tysięcy osób.

Paradnym krokiem ku fontannie

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 27 maja, dokładnie w dniu 296. rocznicy otwarcia przez króla Augusta II Ogrodu Saskiego dla mieszkańców Warszawy. Licząca blisko trzy stulecia historia tego najstarszego w kraju parku publicznego była inspiracją dla niecodziennej podróży w czasie. Do wehikułu czasu, który przybrał kształt barwnej parady artystów i grup rekonstrukcji historycznej, uczestnicy wydarzenia wsiedli w okolicy Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej, inaugurującej tego dnia obchody swego 60-lecia. Przy akompaniamencie zespołu AllDęte, tria akordeonistów z Janowa, Olek Orkiestry, saksofonistów i trębaczy, korowód okrążył słynną XIX-wieczną fontannę, która była ostatnim przystankiem na trasie. Wszyscy podróżnicy dotarli w ten sposób do Warszawy międzywojennej i przez cały dzień mieli okazję obcować z pochodzącymi z tego okresu eksponatami i muzyką.

Parada zabytkowych aut podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Swoją paradę odbywały też zabytkowe samochody z firmy Blitz Team. Co godzinę wyruszały z parkingu przed Hotelem Europejskim, w zwartym szyku pokonywały ulicę Królewską i okrążały Ogród Saski, aby powrócić na swoje stanowiska. Razem ze stojącymi tam już oldtimerami z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach cieszyły oko fanów motoryzacji z bliska - można było dotknąć ich karoserii oraz posłuchać ich niepowtarzalnie brzmiących silników.

W wirtualnej rzeczywistości

Historię najbliższego otoczenia można było poznać między innymi w Kawiarni Saskiej, czyli stoisku spółki Pałac Saski. Kto wytrwał w długiej w kolejce zainteresowanych i zasiadł wygodnie na krześle bądź sofie, miał okazję założyć przygotowane przez Fundację Koncept Kultura specjalne okulary, które w wirtualnej rzeczywistości pozwalały odbyć rundę bryczką przed kolumnadą Pałacu Saskiego. Wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć międzywojenny plac Piłsudskiego tętniący życiem, z poruszającymi się po nim ospale samochodami i trochę dynamiczniej warszawiakami.

Stoisko Pałac Saski sp. z o.o. - wirtualna rzeczywistość w Kawiarni Saskiej. Fot. T. Tołłoczko

Ogród Saski pełen międzywojennych sylwetek

W cieniu drzew Ogrodu Saskiego rozstawiło się blisko 20 stoisk, których wnętrza gościły niezliczone przedmioty użytku codziennego i specjalistycznego sprzed wieku. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało wyposażenie międzywojennej apteki, salonu fryzjerskiego czy zakładu szewskiego i rymarskiego. Do odwiedzenia zachęcały też sklepiki z porcelaną, radioodbiornikami czy artykułami dla podróżników. Spacerując po tak ustrojonych ogrodowych alejach uwadze nie mogły umknąć również ubrane w dawne stroje panie, prowadzące dziecięce wózki, rozdające bajgle oraz gazetę o jakże odpowiednim dla tej przestrzeni tytule: „Ogrodnik Saski”. Przedwojenne kreacje można też było podziwiać podczas organizowanych przez GRH „Bluszcz” pokazów mody, a niektóre ich elementy, jak na przykład kapelusze, posłużyły jako rekwizyty do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w jednym z gabinetów i saloników fotograficznych. Panowie rekonstruktorzy tymczasem zasiadali na bicyklach i śmiało demonstrowali swoje umiejętności. Na jeszcze większe brawa zasłużyły jednak niejedna dama i niejedna latorośl, które podjęły wyzwanie wdrapania się na ten historyczny jednoślad i odbyły nim przejażdżkę.

Porządek publiczny w Ogrodzie Saskim

Nad bezpieczeństwem uczestników Święta Ogrodu Saskiego, podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, czuwali między innymi rekonstruktorzy z Policji Państwowej, którzy z chęcią pozowali również do zdjęć. Czujnym okiem na sytuację zerkały także panie z OGRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet, chwilę wcześniej wojskowym krokiem paradujące wokół ogrodowej sadzawki i fontanny. Nie zabrakło również służb medycznych, które w jednym ze stoisk zaaranżowały szpital polowy, a obok niego w pogotowiu zaparkowały zabytkowy ambulans.

Posterunek Policji Państwowej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Warsztaty dla dzieci

Przez cały dzień dzieci miały szansę poznać dawne gry i zabawy, w tym pod opieką pań z GRH Bluszcz. Zgoła inne atrakcje oferowała scena przy sadzawce, którą najmłodsi zajmowali od samego rana. Tam animatorki z Niemapy przygotowały dla nich kreatywne warsztaty. Dając się ponieść fantazji, przy użyciu najprostszych materiałów plastycznych, takich jak tektura, klej czy bibuła, dzieci zajęły się tworzeniem makiety Ogrodu Saskiego. Jednakże nim wybiła godzina trzecia, prace nad makietą należało zakończyć, gdyż scena musiała zmienić swoje oblicze…

Warszawska potańcówka przy sadzawce w Ogrodzie Saskim

Punktem kulminacyjnym Święta Ogrodu Saskiego było wydarzenie, którego w tym miejscu w powojennej historii jeszcze nie było - warszawska potańcówka nad sadzawką. Na początek zagrał Janusz Prusinowski i jego Kompania, awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu łącząca muzykę z tańcem i archaiczność z doświadczeniem współczesności. Grupa na co dzień zajmuje się też prowadzeniem warsztatów muzycznych i tanecznych, toteż zgromadzeni na drewnianym parkiecie nie czekali długo i zaczęli wirować w rytm wygrywanych mazurków.

Występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński

Po godzinie tańców przewidziano kilkuminutową przerwę, podczas której odbyła się loteria. Ci, którzy jako pierwsi się zgłosili i znali prawidłowe odpowiedzi na pytania o historię Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i Ogrodu Saskiego otrzymali od organizatorów nagrody. Po chwili odpoczynku znów ruszyliśmy do tańca – na scenie pojawiła się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Tę muzyczną część Święta Ogrodu Saskiego zakończył zatem zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, inspirujący się między innymi piosenkami i pieśniami z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Chyba już nikt nie miał wątpliwości, że udaliśmy się w podróż do przedwojennej Warszawy.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

Fotorelacja:

Parada otwarcia Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Parada zabytkowych aut na ul. Wierzbowej. Fot. T. Tołłoczko
Parada zabytkowych aut. Fot. T. Tołłoczko
Wystawa maszyn do pisania. Fot. T. Tołłoczko
2. edycja Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Pokaz jazdy na bicyklu. Fot. T. Tołłoczko
Janusz Prusinowski Kompania podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. K. Ślaziński
Warszawska Orkiestra Sentymentalna podczas 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko
Publiczność 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego. Fot. T. Tołłoczko

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]
okładka cyklu filmów na temat Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Na samym środku napis "FENOMEN" na beżowym tle.

Fenomen Pałaców Saskiego i Brühla – cykl na YouTube

Historię Pałaców Saskiego i Brühla nie sposób streścić w kilku słowach, ale można przybliżyć jej najciekawsze rozdziały w dwunastu krótkich filmach.  W cyklu „Fenomen”, który publikujemy co tydzień na naszym kanale YouTube, historycy, archeolodzy i znawcy architektury m.in. pasjonująco tłumaczą, jak kryptolodzy z Pałacu Saskiego pomogli pokonać III Rzeszę czy pokazują, jak jadano na królewskim dworze. […]

Broszura edukacyjna „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”

Do mazowieckich szkół dotarły już egzemplarze broszury edukacyjnej „Pałac Saski. Niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście”. Przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne materiał w przystępny i zwięzły sposób opisuje historię pałaców Saskiego i Brühla na tle historii Warszawy i kraju. Broszurę uzupełniają scenariusze lekcyjne, z których mogą skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kolorowa publikacja zawiera […]
Na metalowym ogrodzenia dwie plansze z nadrukowanymi wizualizacjami: po lewej okrągła sala z fotelami wokół, po prawej widok z lotu ptaka na odbudowany zespół Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W tle za ogrodzeniem liściaste drzewa Ogrodu Saskiego w barwie żółtej i zielono-żółtej.

Wystawa: koncepcje odbudowy Pałacu Saskiego

Zakończony 12 października 2023 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zaowocował powstaniem pięciu koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wszystkie prace laureatów – w tym zwycięską autorstwa WXCA Group sp. z o.o. – prezentujemy na wystawie w przestrzeni pl. Piłsudskiego. Wystawa prac konkursowych Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał […]

Rusza Fototeka Pałacu Saskiego

Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. […]