Przekazanie projektu Ustawy
W środę 7 lipca 2021 o godz. 12:30, podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekazał na ręce Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek projekt „Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie”.
Odbudowa Pałacu Saskiego
11 listopada 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pałac Saski ma symboliczne znaczenie w niepodległej Polsce. Został zniszczony w grudniu 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego – ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej plac Piłsudskiego (dawny plac Saski) stanowił jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie. Pierwotnie dziedziniec królewskiej rezydencji, po I wojnie światowej stał się kluczową areną odradzającej się polskiej niepodległości. W gmachach ulokowano między innymi urzędy administracji państwowej. Odbudowane Pałac Saski, Pałac Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej: o dawnych adresach nr 6, 8 i 10/12 będą dopełnieniem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej stolicy. Wnętrza zostaną zaaranżowane na prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznie użytecznej.
Głównym punktem uroczystości było przekazanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie” na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski.
W ramach oprawy muzycznej uroczystości przy fortepianie zasiadł Bartosz Wątroba i wykonał dwa z komponowanych w pierwszych latach życia Chopina polonezów B-dur „młodzieńczy” i g-moll. Rodzina Fryderyka Chopina przez pierwszych 7 lat życia genialnego muzyka zamieszkiwała w prawym skrzydle Pałacu Saskiego.