Kalisz gości wystawę plenerową „Przywracamy Serce Niepodległej”
Historia najważniejszego warszawskiego placu to temat wystawy plenerowej „Przywracamy Serce Niepodległej”, która w ciągu ubiegłego roku odwiedziła Kraków, Poznań i Łódź. Od 13 czerwca 2023 r. ekspozycję wzbogaconych o historyczne opisy zdjęć przedstawiających nieistniejącą dziś zabudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego można będzie odwiedzić w Kaliszu.
Dyskusja o historii Pałacu Saskiego
Otwarciu wystawy już tradycyjnie towarzyszyła dyskusja na temat bogatej historii Pałaców Saskiego i Brühla, działających w nich w okresie II Rzeczpospolitej instytucji, takich jak Sztab Generalny Wojska Polskiego czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oraz związanych z nimi postaci na przestrzeni wieków. Podczas spotkania w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk głos zabrali: Jakub Puchalski, historyk kultury i autor najnowszej biografii Fryderyka Chopina (kompozytor swoje dzieciństwo spędził w Pałacu Saskim), Jerzy Bombczyński, były prezes stowarzyszenia Saski 2018 oraz dr hab. Bartosz Korzeniowski, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który poprowadził całą dyskusję.
„Przywracamy Serce Niepodległej”
Wystawa jest intrygującą opowieścią o miejscu strategicznym z punktu widzenia władz odradzającej się po 1918 roku Polski. Na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, z początku zwanym jeszcze placem Saskim, w okresie międzywojennym niejednokrotnie odbywały się podniosłe państwowe uroczystości, jak i rozliczne wydarzenia masowe. Wynikało to zarówno z dostępności dużej przestrzeni, która pomieści na przykład szeregi wojska czy tłumy warszawiaków w samym sercu stolicy, jak również z lokalizacji ważnych instytucji państwowych. W zamykającym zachodnią stronę placu Pałacu Saskim działał wówczas Sztab Generalny Wojska Polska, a w sąsiednim Pałacu Brühla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wystawę można odwiedzić do 16 sierpnia br. na placu Świętego Józefa w Kaliszu.